17. října se podívejte na oblohu: Objeví se na ní vzácný úkaz, nepropásněte to
Zapomeňte na nudné podzimní večery! Říjen se letos rozhodl, že nám uspořádá nebeské divadlo, které by byla škoda propásnout. Ať už jste ostřílení astronomové s teleskopy, nebo jen romantické duše, co rády vzhlíží k hvězdám, tento měsíc si přijdete na své.
17. října se Měsíc ocitne v nejbližším bodě své oběžné dráhy k Zemi, což znamená jediné – superúplněk. A nebude to jen tak ledajaký superúplněk! Nebudete muset čekat do noci, abyste si ho prohlédli. Jeho záře bude tak intenzivní, že ho zahlédnete i za denního světla.
Kdy nastává superúplněk
Superúplněk, zjednodušeně řečeno, nastává, když je Měsíc v úplňku a zároveň se nachází v bodě své oběžné dráhy nejblíže Zemi, kterému říkáme perigeum. Představte si to jako elipsu, ne dokonalý kruh. Někdy je Měsíc dál, někdy blíž. A když se trefí úplněk do perigea, máme superúplněk.
Ve skutečnosti se velikost Měsíce nemění. Je to jen optický klam. Když je Měsíc nízko nad obzorem, máme ho s čím porovnávat – se stromy, domy, kopci. A vedle těchto pozemských objektů se nám zdá obrovský. Je to stejný efekt, jako když vidíte zapadající Slunce, které se zdá mnohem větší než v poledne.
Nejlepší čas na pozorování tohoto nebeského úkazu je při východu a západu Měsíce. 17. října se Měsíc bude vyhoupávat nad obzor kolem 18:00 a zapadat kolem 7:00 následujícího dne. Právě v těchto chvílích se vám naskytne ten nejúžasnější pohled.
Říjnovým úplňkům se říká také Lovcův či Krvavý měsíc
Lovcův měsíc, někdy také nazývaný Krvavý měsíc, se tradičně objevuje v říjnu a jeho název je úzce spjat s přípravami na zimu. Naši předci, lovci a sběrači, se v tomto období spoléhali na hojnost úrody a lovu, aby přečkali kruté zimní měsíce. Dlouhé noci osvětlené jasným úplňkem jim poskytovaly ideální podmínky pro lov zvěře, která se v podzimních měsících vykrmila a připravovala na zimu.
Ale proč Krvavý měsíc? Tento dramatický název nemá nic společného s barvou samotného měsíce, ale spíše s krví ulovené zvěře, která v tomto období hojně zásobovala spižírny.
Proč bude možné vidět úplněk i ve dne?
Letošní Lovcův měsíc bude výjimečný tím, že ho budeme moci pozorovat už za denního světla. Tento úkaz, ačkoliv není tak vzácný jako zatmění Slunce, je stále fascinující a stojí za to ho vidět. Jak je to možné? Úplněk nastává, když je Měsíc na opačné straně Země než Slunce. Většinou je proto viditelný v noci. Nicméně v určitých obdobích roku, kdy je úhel mezi ekliptikou (rovinou oběžné dráhy Země kolem Slunce) a horizontem dostatečně velký, může být úplněk viditelný i během dne, nízko nad obzorem.
O pár dní později nás čeká další podívaná
Orionidy, které budeme moci v říjnu sledovat, jsou ve skutečnosti drobnými prachovými částicemi, které za sebou zanechala Halleyova kometa při svém putování Sluneční soustavou.
Orionidy, pojmenované podle souhvězdí Orion, odkud zdánlivě vylétají, nás letos potěší svou aktivitou od 2. října do 7. listopadu. Vrchol této nebeské show se očekává 21. a 22. října. Přestože maximum aktivity připadá na tyto dva dny, šance zahlédnout Orionidy jsou vysoké i několik dní před a po maximu. Takže si nemusíte dělat starosti, pokud zrovna v tyto dny bude zataženo.
A kdy a jak si tuto nebeskou podívanou nejlépe užít? Nejlepší čas pro pozorování je mezi 1. a 5. hodinou ranní. V tuto dobu je radiant, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, nejvýše nad obzorem. Najděte si místo s co nejmenším světlem – ideálně mimo město, daleko od pouličních lamp a dalších zdrojů světla.
Zdroj: vyskovsky.denik.cz, cs.wikipedia.org