Největší chyby při servírování vína: Nesprávná teplota a špatná sklenice
Hned po pivu je víno druhým nejoblíbenějším alkoholickým nápojem v Česku. I přesto ho ale řada lidí neumí pít správně a při jeho podávání se může pořádně ztrapnit. Stačí se přitom držet jednoduchých pravidel.
Víno rozhodně nepatří mezi populární alkoholické nápoje jen na Moravě, ale po celém Česku. Není proto divu, že ho řada lidí nejen ráda pije, ale také jím obdarovává své nejbližší při různých příležitostech. Mnozí ale neví, jak a podle čeho správně víno vybrat, na co si dát při jeho servírování pozor a jak ho vůbec správně pít. Dopouštějí se pak celé řady chyb, kvůli kterým se připravují o dobrou chuť i zážitek. Navíc mohou před svým okolím působit jako absolutní barbaři.
Pozor na správnou teplotu
Bílá a růžová vína si nejvíce vychutnáte, když budou dobře vychlazená. Tak byste je měli také správně podávat. Díky tomu bude víno osvěžující, lehké a dokonale potěší chuťové pohárky. A protože se víno nejčastěji servíruje právě vychlazené, spousta lidí nabyla dojmu, že je třeba chladit všechny druhy vín. Tedy i to červené. To je ale obrovská chyba.
Červené víno je totiž třeba servírovat při vyšších teplotách. Ideálně by mělo mít teplotu mezi 14–17 °C. Častokrát se mylně uvádělo, že by červené víno mělo mít při podávání pokojovou teplotu. Toto tvrzení ovšem vycházelo z toho, že měli lidé v dřívějších dobách doma skutečně chladno. Oněch 14–17 °C má v dnešní době doma asi jen málokdo.
Při správné teplotě dobře vynikne chuť červeného vína. Po otevření láhve také nezapomeňte nechat víno chvíli dýchat, aby se naplno rozvinula jeho vůně. Až pak jej nalijte do sklenic.
Úzké a široké sklenice
Pokud se chystáte podávat víno své nejlepší kamarádce nebo partnerovi, je pravděpodobně úplně jedno, do jakého poháru víno nalijete. Při speciálnějších příležitostech je však namístě vybavit se vhodnými sklenicemi. Jak to s nimi ale je? Víte, do které patří jaké víno?
Vždy platí, že bílá a růžová vína byste měli podávat spíše v užších a vyšších skleničkách, ve kterých víno rychle nezteplá a bude déle svěží. Naopak červená vína podávejte v kulatějších pohárech. V nich může nápoj totiž lépe dýchat.
A úplně jiné sklenice používejte při servírování šumivých vín. Na ty se hodí opravdu úzké a vysoké sklenice nazývané flétny. V nich můžete pozorovat tančící bublinky a navíc víno zůstane opravdu dlouho krásně vychlazené.
Špunt, nebo víčko?
Řada lidí má v hlavě zafixováno, že pouze kvalitní vína jsou opatřena korkovým špuntem a ta nekvalitní šroubovacím víčkem. Toto totiž platilo v minulosti. V dnešní době už ale kovové víčko najdete i na kvalitních a drahých vínech. A není divu. Výrobci totiž přišli na to, že opatření láhve šroubovacím víčkem může mít celou řadu benefitů. Mezi ty patří například to, že víno vydrží déle čerstvé.
U korku navíc hrozí, že se poškodí a víno se pak znehodnotí. To se ale šroubovacího víčka netýká. Vína s uzávěrem jsou zkrátka více v bezpečí. Rozhodně je tedy s absolutním klidem můžete kupovat i darovat.
Navíc korek v současné době najdete i u řady opravdu levných a nekvalitních vín, a tak byste si při dodržování starého pravidla mohli utrhnout pořádnou ostudu. Korek tedy v žádném případě není žádnou zárukou kvality. Už dávno ne.
Pivo po víně?
Víno je zkrátka jedním z nejoblíbenějších alkoholických nápojů. Na prvním místě je v Česku ale stále pivo. A tak se nabízí otázka – je vůbec možné pivo a víno kombinovat? Ano i ne. Častokrát se stává, že milovníci piva na návštěvě začnou skleničkou kvalitního vína, aby hostitele neurazili. Pak se ale s chutí pustí do piva. Tímto způsobem si ale koledujete o pořádnou kocovinu. Víno by se totiž případně mělo vždy pít jen po pivu. Nikdy ne obráceně.
Zdroje: novinky.cz, prozeny.cz, dumazahrada.cz