3 věci, které v koupelně neděláte: Za tuhle lenost draze zaplatíte
Ne každý je takový detailista, aby dbal na pravidelný a kvalitní úklid. Jsme v zajetí starostí a stresu, doma jsme v jednom kole a často tak na různé důležité činnosti zapomínáme. Jednou se nám to ale může nepěkně vymstít. Třeba následující 3 věci, které bychom měli pravidelně provádět v koupelně, většina z nás opomíjí.
Když se řekne úklid koupelny, lidem se obvykle vybaví vytření podlahy, umytí umyvadla a vany a také vyleštění zrcadel do blyštivé krásy. Jednou za čas se také hodí vyměnit ručníky za čisté a otřít poličky od prachu. A máme hotovo. Jenže to rozhodně není detailní úklid a opomíjí to nejdůležitější, co bychom v koupelně měli pravidelně dělat.
A právě proto řada lidí později řeší nejrůznější potíže, které mohou vyplynout až do oprav. A to pořádně nákladných oprav. Kdybychom přitom nezanedbávali pár detailů, mohli bychom si ušetřit peníze i starosti.
Pravidelné větrání je základ
Tím největším problémem bývá v koupelně vlhkost. Té se de facto nejde zbavit, protože v této místnosti několikrát denně pouštíme vodu. Jakmile se sprchujeme a používáme hodně teplou vodu, tak z ní stoupá také pára, která celou místnost doslova zaplaví vlhkostí. A té je potřeba se zbavovat.
Rozhodně nestačí nechat otevřené dveře, aby vlhkost přirozeně unikla. Pakliže máte v koupelně okno, je nutné otevřít ho po každém sprchování dokořán a alespoň na 5 minut, aby se vlhkost mohla dostatečně vyvětrat. Úplně ideální je využívat u něj mikroventilaci a nechávat ho tak pootevřené neustále.
Leckdo ale větrání zanedbává a pak se diví, že má na zdech plíseň. Ta typicky začíná nahoře v rozích a pak se plíživě šíří dál. Což je nejen nehezké, ale i zdravotně závadné. A pokud nezasáhnete včas, bude vás pravděpodobně čekat škrábání zdí a následná nová výmalba. A pokud v koupeně nemáte okno? Pak je třeba pořídit si alespoň větrák, který otvorem ve zdi pouští vlhkost ven. Případně investovat do odvlhčovače.
Odpady vás mohou zaskočit
Dalším místem, které často nevšímavě míjíme, jsou odpady. Dokud jimi voda odtéká, necháváme je nečištěné. Jenže jakmile začnou být ucpané, je to už doslova za minutu dvanáct. V tu chvíli už musíme sahat po silných chemikáliích, které nás nečistot v potrubí zbaví.
Někdy to nepomůže a musíme rozmontovat sifon a vše, až kam dosáhneme, ručně vyčistit. Průšvih nastává, pokud máte odpad například zazděný pod sprchovým koutem nebo vanou. V takovém případě se k němu nedostanete a můžete rovnou začít bourat.
Někdy jsou ale odpady tak zanesené i u umyvadel, že si musíte objednat instalatéra, který je „prošťouchne“ speciální pružinou – a to je dost drahá záležitost. Když se to nepovede, opět se bourá a hledá problém v potrubí.
Spáry jsou skvrnou na kráse
Třetím místem, které nám může nadělat spoustu vrásek na čele, jsou spáry mezi dlaždicemi. Právě dlažba je typickým koupelnovým obkladovým materiálem. A i když ji na zemi vytíráme a na zdech otíráme, spousta z nás zanedbává spáry mezi jednotlivými dlaždicemi. Připadá nám, že žádnou zvláštní péči nepotřebují. Což ale není pravda.
Spáry byste měli také pravidelně otírat, případně je vydrhnout, aby nešedivěly. Pokud to dělat nebudete, jednou se na ně podíváte a zděsíte se. A nejvíc je to zanedbání vidět na bílých spárách (které mimochodem patří k nejoblíbenějším). Existují sice různá bělidla, ale sami se nejspíš záhy přesvědčíte, že příliš nefungují. A ani drhnutí už nepomůže.
Jediným řešením se tak stane kompletní přespárování. Což obnáší vydloubávání staré a zničené spárovací hmoty, spousty nepořádku, nové spárování a s ním spojené kompletní mytí dlaždic. A to jen proto, že jste je zapomněli pravidelně mýt a pečovat o ně.
Zdroje: idnes.cz, blesk.cz, idnes.cz