7 z 10 Čechů trpí vysokým cholesterolem: Jak ho zvládnout?
Vysoký cholesterol představuje jeden z hlavních rizikových faktorů pro vznik kardiovaskulárních onemocnění, které patří mezi nejčastější příčiny úmrtí na světě. Pokud je ho v krvi mnoho, ukládá se do stěn arterií, dochází tak k ztvrdnutí a zužování tepen. Může tak následně propuknout srdeční choroba nebo mrtvice.
Sám o sobě cholesterol nebezpečný není, problém však nastává v okamžiku, kdy jeho hladina v krvi není v normě. Pak je třeba mít se na pozoru a začít s tím dělat něco dřív, než bude pozdě. Funguje totiž jako tichý zabiják. Jen v Česku jím přitom trpí 7 z 10 lidí.
Snížit hladinu cholesterolu jde i přirozeně
Cholesterol je pro správné fungování našeho těla nezbytný. Potřebuje ho k tvorbě buněčných membrán, hormonů a žlučových kyselin. Důležité jsou hlavně jeho dvě formy. LDL, někdy bývá označován jako „špatný“ cholesterol, a HDL neboli „hodný“ cholesterol. Pokud je hladina LDL cholesterolu vysoká, ukládá se ve stěnách cév a zvyšuje riziko aterosklerózy a srdečních onemocnění. Oproti tomu HDL cholesterol riziko kardiovaskulárních chorob snižuje. Jejich hladinu ovlivňuje celá řada faktorů, od genetiky přes stravu až po kouření. Na vině může být i přibývající věk nebo další zdravotní problémy.
Boj s vysokým cholesterolem bývá mnohdy složitý a často i drahý. Jeho léčba i prevence spočívá v úpravě životního stylu a v závažnějším případě také v užívání léků. Teď ale lékařské výzkumy ukazují, že existují i přirozené způsoby, jak cholesterol ovlivnit. Napravit vysokou hladinu cholesterolu je totiž podle výzkumů možné i „obyčejným“ vitaminem B3, který snižuje hladinu škodlivého, tedy LDL cholesterolu, a naopak zvyšuje v krvi obsah toho potřebného, HDL cholesterolu. Podílí se navíc i na nižší hladině triglyceridů, které jsou rovněž spojené se srdečními onemocněními.
Pro lidské tělo nezbytný vitamin
Lidské tělo bez vitaminu B3, který je také známý jako niacin, nikotinamid nebo kyselina nikotinová, nemůže existovat. Významně ovlivňuje činnost enzymů, a tím pomáhá získávat energii z přijaté potravy. Podílí se na metabolismu sacharidů, lipidů, proteinů i na energetickém metabolismu. Roli hraje i při opravách DNA uvnitř buněk, přispívá ke správnému fungování imunitního systému. Funguje rovněž jako ochrana před oxidačním stresem, který je způsobený nerovnováhou mezi volnými radikály a antioxidanty. Volné radikály poškozují a ničí buňky a dávají tak vzniknout různým onemocněním. Antioxidanty, mezi které právě niacin patří, pomáhají tyto volné radikály neutralizovat. Kromě toho také niacin zlepšuje kognitivní vlastnosti, tedy paměť, pozornost, koncentraci, rychlost myšlení. Funguje tak i jako prevence Alzheimerovy choroby.
Zázrak ukrytý v běžných potravinách
Doporučená denní dávka vitaminu B3 je 15 mg pro muže a 12 mg pro ženy. Těhotné by měly dávku ve druhém trimestru těhotenství navýšit na 14 mg, kojící matky pak dokonce až na 16 mg. Když ho tělo nemá dostatek, můžete na sobě pozorovat příznaky v podobě únavy, depresí, bolesti hlavy, průjmu, kožních problémů, objevit se mohou také poruchy s pamětí. Jeho nedostatkem často trpí lidé v rozvojových zemích, kteří nemají tak pestré stravování.
U nás takové problémy nemáme. Vitamin B3 se totiž nachází v řadě potravin. Vyskytuje se v červeném i drůbežím mase, v rybách jako tuňák, losos či makrela, fazolích, obilovinách i slunečnicových semínkách. Jeho dobrým zdrojem jsou i ančovičky, fazole mungo, arašídy nebo vnitřnosti. Naše tělo si ho navíc zvládne vytvořit i samo, a to z aminokyseliny tryptofan, která se nachází hlavně v potravinách bohatých na bílkoviny.
Zdroj: euc.cz, novinky.cz, denik.cz