Šokovaní kolegové, zásah policie během natáčení a další zajímavosti o komedii Zítra vstanu a opařím se čajem
Velmi neobvyklá cestovní kancelář pořádá pro zájemce lety strojem času. Konkrétní den si můžou sami vybrat. Těchto netradičních služeb se rozhodne využít i trojice nacistů. Ti mají v plánu se rakety zmocnit, přistát v roce 1944 a pomoci Hitlerovi vyhrát válku. Vše jim ale zkomplikují dva bratři, a to Karel a Jan Burešovi. Sci-fi komedie Zítra vstanu a opařím se čajem je stále i po pětačtyřiceti letech divácky oblíbená a my vám přinášíme několik zajímavostí z jejího natáčení.
Autoři filmu Miloš Macourek a Jindřich Polák (ten snímek i režíroval) napsali scénář přímo pro Petra Kostku. Ten ale nejdříve roli nepřijal. Kostka totiž scénář po prvním přečtení vrátil Jindřichu Polákovi se závěrem, že takovou roli hrát určitě nebude. Nakonec tomu dal ještě šanci, scénář si přečetl ještě jednou, a to už jej příběh zaujal.
Představitel Jana a Karla Petr Kostka prozradil, že kvůli dvojroli mu museli sehnat dubléra. Udělali to jen tak z ulice bez nějakého konkurzu. Tvůrcům prý stačilo, že je mu hodně podobný. Pro vybraného dubléra si ale nečekaně přišla policie a dotyčný se už nikdy na natáčení neukázal. Mělo se jednat o problémy s auty.
Když v roce 1941 Otto Šimánek jako Patrick obědvá v raketě v Německu, tak mu sousto spadne ze lžičky. On však nijak nereaguje a dál dělá, že se vlastně nic nestalo a žvýká, jako kdyby opravdu kousal jídlo.
Role Adolfa Hitlera se bravurně zhostil František Vicena. Ten jednou rozrazil dveře od maskérny a začal razantně gestikulovat a řvát německy, že tím dostal i své herecké kolegy. Vladimír Menšík, představitel Rolfa Krause, se prý natolik lekl, že spadl za gauč. Vlastimilu Brodskému, který ztvárnil Ing. Bauera, zase naprosto došla slova. Nakonec si všichni museli dát panáka, aby zpracovali ten šok z neuvěřitelné podoby. Bohužel však stejně jako jeho postava i Vicena spáchal sebevraždu, a to v roce 1984 ve věku pouhých 51 let.
Když zabiják Kraus (Vladimír Menšík) z půjčovny vyjíždí svým Mercedesem, tak na ulici můžete vidět zaparkován prototyp vozu Škoda Supersport SPZ ACI-10-36. Později nechal Theodor Pištěk toto auto přelakovat černou barvou a objevilo se ve filmu Upír z Feratu. Potřetí se před kamerou vůz objevil o pět let později ve snímku Velká filmová loupež. Následně automobil uložili do muzea v Mladé Boleslavi a zde si ho můžete i prohlédnout.
Zajímavostí je i to, že hlas mladého Klause Abarda, kterého hraje Jiří Sovák, namluvil jeho syn Jiří Schmitzer.
Evu Kroupovou si zahrála Zuzana Ondrouchová. Ta však zemřela jen 8 měsíců po premiéře snímku na leukémii. Bylo jí pouhých 27 let.
Interiér rakety se natáčel na stanici metra I.P. Pavlova a vila bratrů Burešových se nachází v Karlových Varech (nyní je tam velvyslanectví Ruské federace).
Oblíbený film Zítra vstanu a opařím se čajem můžete zhlédnout na Primě 18. prosince od 22:50.
Zdroj: csfd.cz