Filmový začátek Xenomorfa, srovnání kino verze a režisérské verze filmu Vetřelec a několik zajímavostí
Příběh rasy Xenomorfů začíná ve filmu Prometheus z roku 2012 a pokračuje ve Vetřelci: Covenant, přičemž Covenant se odehrává v roce 2104, ale filmový začátek Xenomorfů je již ve filmu z roku 1979. Filmový příběh Vetřelce začíná v roce 2122. Budu vycházet ze zajímavostí z původního Blu-Ray disku a pokusím se poukázat na případné rozdíly mezi kinoverzí a režisérským sestřihem, který byl vydán v roce 2003.
Příběh prvního vetřelce začíná na nákladní lodi Nostromo, která veze rafinérii na zpracování 20 milionů tun rudy. Nostromo se pomalu, ale jistě rozsvěcuje a mateřský počítač probouzí všech sedm členů posádky. Po probuzení jdou všichni jíst. Při jídle si mezi sebou povídají a my se pomalu dozvídáme, kdo je kdo. Jsou tu kapitán Dallas (Tom Skerritt), Ripleyová (Sigourney Weaver), Lambertová (Veronica Cartwright), Brett (Harry Dean Stanton), Kane (John Hurt), Ash (Ian Holm) a Parker (Yaphet Kotto).
Uprostřed jídla „Matka“ zavolá kapitána žlutým světlem. Dallas k ní přistoupí a zeptá se jí, co se děje. Dozvídá se, že se odchýlili od kurzu k domovu a jsou na cestě k planetě LV 426. S touto informací se vrací k posádce a sděluje jim, co se dozvěděl. Dallas jim také sdělí důvod, proč se to stalo. Důvodem je to, že počítač zachytil signál, který je třeba ověřit, protože se může jednat o inteligentního tvora, který potřebuje pomoc. Posádka není s tímto rozhodnutím spokojena, ale taková jsou pravidla.
V režisérském sestřihu je přidána krátká scéna, ve které se dozvídáme, že signál přichází z malé planety o velikosti 1200 km, která se otáčí okolo své osy přibližně každé dvě hodiny a její gravitace je 0,86 ve srovnání s gravitací naší Země, takže se po ní dá v podstatě chodit. Ve filmové verzi jen prostě vidíme, jak už přilétají na přistání. Během přistání se vyskytnou drobné problémy, ale po přistání se tyto problémy zvětší a budou je muset řešit. Brett a Parker se půjdou podívat na škody, které bude třeba opravit. Po zjištění poškození sdělí kapitánovi, že potřebují čas na opravu. Brett řekne 17 hodin, ale Parker nahlásí nejméně 25 hodin. Mezitím rozsvítí venkovní světla na palubě, aby něco viděli. Zjistí, že nevidí vůbec nic, a tak „matka“ oznámí, že slunce vyjde za 20 minut. Dallas se Ashe zeptá, jak daleko jsou od zdroje signálu. Ash ho informuje, že asi 2000 metrů severovýchodně. Zjistí, že venku je pod bodem mrazu. Aby si zkrátili čekání na dokončení opravy, rozhodnou se vyrazit ven a prozkoumat zdroj signálu.
Na planetě uvidí ztroskotanou loď, několik mrtvol a o kus dál díru, kterou se Kane rozhodne prozkoumat. Cestou dolů spatří světelný opar. Už na zemi zjistí, že mlha chrání nějaká vajíčka, a také zjistí, že reaguje na pohyb. Přistoupí blíž k jednomu z vajec a to se otevře. Kane se do něj podívá a v tu chvíli na něj vyskočí Faccehugger. Přichytí se na jeho helmu a celou ji rozplete, aby si mohl nasát obličej a přenést do něj embryo Xenomorfa. Kane křičí, takže ho posádka najde, ale už je pozdě. Odnesou ho na loď, ale Ripleyová nechce otevřít přechodovou komoru, protože se bojí, že nakazí zbytek posádky, protože nikdo neví, co to je. Nakonec přijde Ash, otevře přechodovou komoru a Kane je přesunut do nemocniční části lodi. Tam mu rozříznou helmu a uvidí, jak mu Faccehugger pevněji omotává kolem krku svůj ocas a vlastně ho škrtí.
V režisérském sestřihu je přidána scéna, ve které se hádají, proč ho nezmrazili, a přijde Ripleyová a Lambert na ni skočí, protože je Ripleyová nechtěla pustit dovnitř, takže se chvíli hádají a Ripleyová se hádá i s Dallasem. Ve filmové verzi vidíme Ripleyovou, jak už tam je a snaží se mu ho sundat z obličeje, ale když Ash zvedne nástroj a chytne ho za palec, Faccehugger smyčku ještě víc utáhne, a tak ho pustí. Pak Ash umístí Kanea do komory, kde ho oskenují a zjistí, že má něco v krku a pravděpodobně mu to dodává vzduch, což ho paralyzuje, aby ho udrželo v komatu. Jakmile je skenování dokončeno, vytáhnou ho ven a pokusí se mu uříznout prst. Při jeho řezání však na podlahu dopadne kapka krve a začne rozežírat jejich loď. Rychle se rozběhnou do nižších pater, až se nakonec zastaví. Jakmile se to zastaví, Dallas požádá Bretta o pero a zjistí, že to není krev, ale kyselina.
Jakmile budou opravy dokončeny, lodě konečně vzlétnou. Po startu zjistí, že Kane sejmul Faccehuggera a další. Kane se probudí, všichni jsou šťastní a řeknou Kaneovi, že jsou na cestě domů, a tak se jdou společně najíst, než je uloží do Kryokomory. Cesta na Zemi trvá 10 měsíců. U večeře se společně baví a jsou rádi, že jdou domů. Během jídla se však Kaneovi udělá špatně, nejprve jídlo vyzvrací a poté se zhroutí na stůl. Jeho kolegové ho chytí, otočí na záda a snaží se mu dát něco do úst, aby si nekousal jazyk. Náhle uslyší, jak mu z hrudi stříká krev, a o několik okamžiků později mu z hrudi vyleze malý Vetřelec. Kane v důsledku toho umírá. Rozhodnou se ho pohřbít, a tak ho vypustí do vesmíru.
Rozhodnou se malého mimozemšťana zajmout a zabít. Brett si přinese paralyzér, který si sám upravil Ash si přinese radar, který zachytí změny hustoty vzduchu. V plánu je zachytit ji vyfouknutím přes tlakovou komoru. Brett s pomocí radaru najde schovávající se kočku, ale ta jim uteče, a tak mu Parker řekne, aby ji šel chytit. Brett nejdřív nesouhlasí, ale když mu Parker řekne, ať ji chytí, aby se ni příště nezaměřili znovu, jde do toho. Když hledá kočku, slyší ji, ale nevidí ji. Na zemi však zahlédne malý kousek kůže. Podívá se na něj, ale nic k tomu neřekne, a tak pokračuje dál.
V režisérském sestřihu zahlédneme Bretta stojícího pod padající vodou a uslyšíme cinkání kovových řetězů. V kinoverzi to chybí. Brett vidí, jak na něj vrčí kočka, otočí se a za ním stojí velký Xenomorf, který ho zabíjí. Po Brettově smrti posádka souhlasí s použitím větracích šachet. Dallas řekne Parkerovi, aby dal dohromady tři nebo čtyři plamenomety, protože zvířata se bojí ohně. Dallas jde do větrací šachty a Lambert ho naviguje. Bohužel Dallas Vetřelce nevidí, přestože ho Lambert přesně naviguje. Kapitán se ztratí a Lambert ho upozorní, že je hned vedle něj, takže si ho nevšimne, a tak kapitán zemře. Po kapitánově smrti se znovu sejdou na schůzce a Ripleyová se rozhodne jít ve dvou a jde se zeptat „matky“, jak tu věc zabít. Při komunikaci s „Matkou“ se dozvídá, že Ash má zvláštní úkol, kterým je přivést na Zemi jakýsi živý druh, a členové posádky jsou nepodstatní. Po tomto odhalení se Ripleyová s Ashem nejprve pohádá, ale neuspěje, a tak se ji Ash pokusí zabít novinami. Parker a Lambert to vidí a společně Ashe zabijí.
Parker a Lambert jdou najít Vetřelce a Ripleyová jde spustit autodestrukci lodi. Než ji Ripleyová stihne spustit, uslyší Parkerovou a Lamberta křičet, jak je Vetřelec oba současně zabíjí. Ripleyová zahajuje odpočítávání. Ihned poté se rozhodne, že se ho pokusí dorazit sama. V režisérském sestřihu při jeho hledání najde Dallase a Bretta, kteří jsou v něčem uvězněni. Dallas jí řekne, aby ho zabila, a tak Ripleyová vezme plamenomet a milosrdně je oba upálí. Ve filmové verzi se dozvídáme pouze to, jak se po neúspěšném pátrání rozhodne pro sebezničení, ale bohužel už je pozdě, takže nasedne do člunu a odpluje sama s kočkou. Přitom však neví, že v lodi je Xenomorf. Když se chystá usnout, spatří ho, oblékne si skafandr a otevře přechodovou komoru, čímž Vetřelce vysaje, ale udrží se, takže ho dorazí harpunou. Nakonec zprávu nahraje a uspí sebe i kočku.
Zajímavosti:
Kinoverze je o 3 minuty delší než režisérský sestřih.
Ridley Scott se při natáčení tohoto filmu inspiroval třemi filmy. Hvězdné války: Epizoda IV – Nová naděje (1977) a 2001: Vesmírná odysea (1968) za zobrazení vesmíru a Texaský masakr motorovou pilou (1974) za zpracování hororových prvků.
Režisér Ridley Scott se postaral o to, aby se Bolaji Badejo (Vetřelec) během přestávek vůbec nesetkal s ostatními herci ve svém kostýmu, aby byl jejich strach z Vetřelce co nejreálnější.
Jonese hrají čtyři různé kočky.
Pro záběr na pole bylo vytvořeno celkem 130 vajec.
Původní název filmu byl „Star Beast“.
Předtím chtěl Ridley Scott původně natočit mnohem drsnější a pesimističtější konec. Vetřelec měl Ripleyové (Sigourney Weaverová) ukousnout hlavu, posadit se do jejího křesla a jejím hlasem zanechat na Zemi vzkaz. Studio s tím nesouhlasilo. Střih měl délku 3 hodiny a 12 minut.
Ve filmu, když se mimozemšťan blíží k posádce nebo když jsou členové posádky Vetřelci na stopě, je v pozadí scény slyšet tlukot srdce. To pak utichne, když je Vetřelcova oběť zajata.
Tělo androida Ashe (Ian Holm) bylo naplněno těstovinami, kaviárem a kuličkami zalitými mlékem.
Natáčení probíhalo od 5. července do 2. října 1978.
Zdroj: autor, Blu Ray Vetřelec