Zakázaný románek hlavních postav z Pyšné princezny mohl skončit vězením
Je to až k nevíře, že je to již 70 let co poprvé diváci spatřili pohádku Pyšná princezna. Televizní premiéru měla až o 13 let později. Během natáčení však na place vznikla i zakázaná láska. Ta mohla jednoho z milenců přivézt až do vězení.
Představitelku princezny Krasomily Alenu Vránovou v době natáčení pojilo manželství s básníkem Pavlem Kohoutem a komunisté to využívali pro svoji propagandu tím, že jejich vztah dávali za vzor tehdejší mládeži. Když však tehdy vyšel najevo, že Vladimír Ráž (král Miroslav) má poměr právě s Alenou Vránovu, mohlo to pro něj dopadnou hodně špatně a mohl se dostat i do vězení. Kohout milencům vyhrožoval, a poté i napsal divadelní hru, která se jmenovala „Dobrá píseň o zloduchovi, který přebral vzornému komunistovi ženu“. Tímto dílem chtěl prý všechny upozornit na fakt, že pokud někdo dokáže zradit soudruha, mohl by velmi snadno zradit i svou vlast. Jejich milenecký vztah však vyústil v manželství, ze kterého se jim narodila dcera Markéta. Manželství jim však dlouho nevydrželo a Ráž se poté potřetí oženil.
Doba tehdy zasahovala samozřejmě i do děje. Na příkaz Barrandova musela být království vyobrazena velmi odlišně. U nás měl být lid spokojený a šťastný a za hranicemi se neměli dobře a nemohli si ani zazpívat. Zpočátku jim bylo trnem v oku i to, že příslušník feudální třídy (král Miroslav) má být za kladného hrdinu. Aby mohlo být zahájeno natáčení, tak tvůrci přišli s nápadem, že král bude pracovat, ale v přestrojení za zahradníka. V Pyšné princezně mělo původně být více kouzel. Ani ty bohužel neschválili a štáb si nakonec obhájil jenom zpívající květinu. Po zhlédnutí snímku se dokonce kritici rozhořčovali a pozastavovali nad tím, že dívky na louce špatně hrabou seno. Velmi jim vadilo, že režisér Bořivoj Zeman je natolik neznalý techniky jedné ze základních prací socialistické společnosti.
Jistě se vybavíte scénu, ve které princezna Krasomila přes bráni hází míč a král Miroslav jej chytí. Obě místa však od sebe dělilo 30 km, protože princezna jej hodila na zámku Hluboká a král jej chytil v Třeboni.
Pohádku Pyšná princezna můžete zhlédnout na ČT1 24. prosince od 7:40.
Zdroje: wikipedia.org, csfd.cz
[ngg src=“galleries“ ids=“1107″ display=“basic_imagebrowser“]