Neuvěřitelný prezidentův vánoční projev. Národ se snažil přesvědčit, že Ježíšek zestárnul a má vousy
Nový pozoruhodný dokumentární film České televize „České Vánoce“ ukazuje, jak se u nás slavily vánoční svátky v minulosti a v souvislosti s tím připomíná i některé projevy československých prezidentů. Ačkoliv nepřekvapuje, že byly poplatné své době, přece jenom se ani nechce věřit tomu, jakou míru demagogie dokázali někteří naši politici národu bezostyšně předvést.
Při sledování dobových snímků navíc místy mrazí, jak se situace v posledních letech podobá dobám minulým. První československé vánoční svátky drasticky poznamenala nejen smrtící epidemie španělské chřipky, ale i následky první světové války. Mnoho rodin se muselo vyrovnat se ztrátou svých blízkých, s chudobou a velkým nedostatkem potravin nebo dřeva a uhlí na vytápění. Avšak situace se brzy stabilizovala, a tak se další Vánoce v éře první republiky nesly ve znamení stoupající prosperity.
Nicméně, kvůli ní se již tehdy začal prosazovat konzumní trend, vytlačující duchovní poslání oslav narození Ježíše Krista. Masívní reklama v obchodních domech, čelících náporu zákazníků, dokonce leckdy připomínala tu dnešní. Na druhé straně se díky nové tradici tzv. „vánočního stromu“, konaly různé charitativní akce, které pomáhaly chudým a potřebným. Bohužel však krátké období prvorepublikové „idylky“ vystřídala hospodářská krize.
Vánoce v atmosféře války
Tradici vánočních prezidentských projevů odstartoval T.G. Masaryk. Například v roce 1933 se ani o vánočních svátcích nemohl vyhnout (podobně jako současný prezident Miloš Zeman) tématu války. A další smutná paralela, také tehdy se naše země musela vyrovnat s obrovskou uprchlickou vlnou. Unikátní záběry na vybombardované domy v Brně, kde lidem nešla elektřina právě v době vánočních svátků, evokují ty, které dnes vidíme na Ukrajině. Zatímco nacistickým pohlavárům se nepodařilo tradiční podobu českých Vánoc potlačit, těm komunistickým ano.
Děda Mráz z Čukotky
Z veřejného života mizelo společné zpívání koled, oslavujících narození malého Ježíška, stejně jako oblíbené církevní rituály. Tehdejší propagandisté se všemožně snažili, aby nakonec úplně zmizel i Ježíšek samotný a byl nahrazen sovětským Dědou Mrázem. O to se pokusil ve svém legendárním vánočním rozhlasovém projevu premiér a prezident Antonín Zápotocký: „Ježíšek vyrostl, zestárl a narostly mu vousy a stává se z něho Děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený, v beranici a v kožichu. Nazí a otrhaní nechodí již dnes ani naši pracující a jejich děti,“ vyprávěl posluchačům vlídně.
Pamětníci tohoto jedinečného dokumentu vzpomínali, jak učitelky ve škole dětem celé hodiny slibovaly, že jim Děda Mráz přiveze z Čukotky jablka, pomeranče a cukroví. A ještě zdůrazňovaly, že to budou mít zadarmo, zatímco za „Ježíška“ museli dárky kupovat rodiče a byli nuceni vystát dlouhé fronty na pomeranče. V zájmu této převýchovy se dokonce konala celostátní akce, nazvaná „Děda Mráz jede do ČSR“. Ve školách byly dokonce vyvěšeny mapy, znázorňující, kudy vede cesta „Dědy Mráze“ z Čukotky až k nám. Mimo jiné se tehdejší školáci dozvěděli, že se zastavil ve Stalinově rodišti a v Moskvě se poklonil Leninovi. Když Děda Mráz konečně doputoval do ČSR, vítaly ho nadšené davy.
Teprve po roce 1989 se někdejší podoba Českých Vánoc s adventem, koledami a Ježíškem začala pomalu vracet zpět.
Zdroj: Česká televize