Vetřelci: Pokračování příběhu Ellen Ripleyové, srovnání filmové a speciální verze a několik zajímavostí
V roce 1986 natočil J. Cameron pokračování příběhu Ripleyové, které se odehrává o 57 let později než první film. Vetřelci se tedy odehrávají v roce 2179. Režisér se později rozhodl příběh vydat ve speciální verzi, kterou prodloužil o 20 minut. Zajímavosti budu čerpat z originálního Blu-Ray disku, pokusím se také poukázat na všechny rozdíly mezi kino verzí a speciální verzí, která vyšla v roce 1990.
Příběh začíná nalezením Ellen Ripleyové (Sigourney Weaver). Vezmou ji na Zemi. Karl Burke (Paul Reiser) přijde za Ellen a přinese jí kočku. Dozvídáme se, že Ellen trpí slabostí, nočními můrami a pocitem dezorientace a že to brzy přejde, protože jde o následky dlouhé hibernace. Ellen zjistí, že spala 57 let a také, že ji našli náhodou. Na základě těchto informací Ellen dostane záchvat, až se nakonec dozvíme, že to byla noční můra, a probudí se.
Ve speciální verzi je scéna, ve které se dozvídáme, že Ellen musí jít na slyšení, její výpověď je v pořádku. Měla dceru, která se dožila 66 let, ale před dvěma lety zemřela a neměla žádné děti. Jmenovala se Amanda Ripleyová-McClarenová. (Amandin příběh jsem převyprávěl v článku o hře Alien: Isolation). Dozvídáme se, že Ellen se chtěla vrátit ke své dceři v den jejích jedenáctých narozenin. Tato scéna v kino verzi chybí. V komisi Ellen několikrát vypráví svůj příběh, ale nikdo jí samozřejmě nevěří a dívají se na ni jako na blázna. Ve speciální verzi se dozvídáme, jak rada rozhodla, že Ellen není způsobilá udržovat licenci ICC jako obchodní letecký důstojník. Licence se tímto až do odvolání zamítá. Trestní oznámení nepodávají a žena je propuštěna na vlastní žádost na šestiměsíční zkušební dobu s pozorováním u psychologa jednou měsíčně. To v kino verzi chybí. Dozvídáme se, že na LV-426 žije přibližně 60-70 rodin.
Ve speciální verzi je přidána scéna na LV-426, kde se některé rodiny vezou v autě a vidí ztroskotanou loď. Rodiče se půjdou podívat, ale děti zůstanou uvnitř. Během čekání si děti povídají a my se dozvídáme, že jde o Newt (Carrie Henn) a jejího bratra. Matka se vrátí a volá mayday, ale otci se na obličeji přisál facehugger. V kino verzi scéna není.
Karl přijde za Ellen a prosí ji, aby se vydala na planetu LV-426, přičemž jako důvod uvádí, že se nemohou spojit s kolonií. Ellen nejprve odmítá, ale později si to rozmyslí a na planetu se vydá, ale i s vojáky. Ve speciální verzi je přidána krátká scéna, ve které nám ukazují loď před probuzením posádky. Ta v kino verzi chybí. Po probuzení posádky se všichni členové znovu seznámí u jídla. Desátník Hicks (Michael Biehn), Bishop (Lance Herinksen), vojín Hudson (Bill Paxton), poručík Gorman (Wiliam Hope), vojín Vasquez (Jenet Goldstein), seržant Apone (Al Matthews), vojín Drake (Mark Rolston), Desátník Frost (Ricco Ross), desátník Ferro (Collet Hiller), desátník Spunkmayer (Daniel Kash), desátník Dietrich (Cynthia Scott), desátník Crowe (Tip Tipping), desátník Wierzbowski (Trevor Steedman),
Hicks učí Ellen, jak pracovat se zbraněmi. Později jsou Ellen a Newt uvězněni v laboratoři. Burke to vidí, ale nikoho na to neupozorní. Ellen spustí požární poplach, čímž na sebe upozorní. Hicks a lidé přijíždějí a zachraňují je. Dávají Burkovi pořádně zabrat. Zatímco mluví s Burkem, vetřelci vypnou proud. Radar ukazuje, že jsou blízko, ale nikdo si nemyslí, že jdou k ventilaci, a tak zavřou dveře. Ellen se rozhodne jít do laboratoře, ale Burke je předběhne a zamkne dveře. Musí přeříznout zámek. Během útěku Vasquez a její kolega zemřou. Newt se sesune k zemi, ale Ripleyová a Hicks ji jdou hledat. Podaří se jim to, a tak Hicks prorazí díru, aby se k ní dostal.
Bohužel ji unese vetřelec, než se k ní dostanou. Pronásleduje je další vetřelec, ale ve výtahu se jim ho podaří zabít, Hicks se zraní, a tak mu Ellen pomůže dostat se na loď, kde už čeká Bishop. Ellen jim řekne, aby na ni počkali, a vrátí se, aby zachránila Newt. Ve speciálu si navzájem řeknou svá křestní jména. Podaří se jí zachránit Newt a najde i hnízdo s matkou, které zničí a společně běží k výtahu. Vidí vrchol a loď tam není. Bishop nakonec dorazí a přistanou na lodi, jenže netuší, že na jejich lodi je i vetřelčí královna, která Bishopa po vystoupení z lodi zabije. Ellen se dostane do stroje, kterým nakonec královnu zabije tím, že ji vyhodí do vesmíru. Bishop, i když je roztrhán na kusy, stále pomáhá zachránit Newt.
Zajímavosti
Herečka Sigourney Weaver nechtěla před kamerou používat zbraně. Nemá je ráda a lobovala u Jamese Camerona, aby její postavu nechal celý film beze zbraní. Režisér se nenechal a vzal herečku na střelnici, kde jí ukázal, jak zábavné střílení může být. Nakonec souhlasila.
Vasquez musel během přestávek mezi scénami někdo z členů štábu nadlehčovat její obří kulomet. Byl natolik těžký, že byla vyčerpaná už jen z jeho nošení.
Zvuky vetřelce jsou výkřiky paviána pozměněné v postprodukci.
Planetoid LV-426, na němž se děj odehrává, je též nazýván „Acheron“. Toto slovo má hned několik významů. Jeden z nich v latině vyjadřuje pojem pro vstup do pekla.
Pro umyvadlo, záchod a část kuchyňky v příbytku Ripleyové, v němž je na začátku filmu ubytovaná, byly použity součásti z toalety letadla Boeing.
Žádný model záchranného modulu Narcissus z prvního dílu se nenašel. Designéři museli vyrobit nový pouze na základě záběrů z jedničky.
Pro větší přesvědčivost scény, ve které se mariňáci probouzejí z hibernace a vtipkují spolu na palubě Sulaca, byla tato scéna natáčena až jako jedna z posledních, kdy už na sebe byli herci po dlouhé době natáčení zvyklí.
Scény v komplexu na LV-426 byly natočeny v uhelné elektrárně.
V rozšířené verzi se dovíme pro kterou firmu Ripleyová pracovala. Ve scénách na začátku filmu je několikrát vidět logo Weyland-Yutani Corporation.
Většina herců prošla povinným vojenským výcvikem, kterého se Sigourney Weaver, Carrie Henn, Paul Reiser a William Hope záměrně neúčastnili, aby byli mimo četu, stejně jako ve filmu. Nálada při tréninku byla tak spontánní, že si herci zdobili brnění různými ornamenty, citáty a jmény svých bývalých manželek.
Zdroje: autor, Blu Ray Vetřelci