Sedm – film, který vystřelil Davida Finchera do Hollywoodu a zajímavosti z natáčení
Po filmu Vetřelec 3 z roku 1993, který byl režijním debutem Davida Finchera a málem mu zničil kariéru, přišel v roce 1995 film Sedm, který ho vystřelil mezi elitu. V roce 2017 vyšla remasterovaná verze na Blu-Ray. V tomto článku zrekapituluji děj filmu a zmíním také 15 zajímavostí a faktů, jenž čerpám z originálního Blu-Ray disku.
Příběh se točí okolo dvojice detektivů. První je starší a blíží se k důchodu. Jmenuje se William Somerset (Morgan Freeman) a je mu přidělen David Mills (Brad Pitt). David se s manželkou Tracy (Gwyneth Paltrow) přestěhoval z jiného města do Los Angles. Oba detektivové se setkávají u první vraždy. První obětí je obézní muž. David se představí Williemu a začnou vyšetřovat. Po ohledání místa činu jdou na policejní stanici, kde se pohádají, že Somerset případ nechce a Mills ho chce. Kapitán (R. Lee Ermey) však rozhodne, že Somerset si případ nechá a Mills dostane jiný. Druhý den najdou mrtvého muže a David je k němu přidělen.
Přijde na místo činu a okamžitě si všimne na zemi nápisu „lakota“, který je napsán krví. Ten chlap je právník. Ještě téhož dne se Willi vydá na první místo činu, kde si všimne zničené podlahy na zemi, a tak odsune lednici, za níž je napsáno „obžerství“. Somerset a Mills se také setkávají s kapitánem. Somerset vysvětlí, že to bude dlouhý případ, protože vrah je trpělivý a vraždí podle sedmi hlavních hříchů: obžerství, lakota, lenost, pýcha, hněv, chtíč a závist. William jde do knihovny, kde se snaží vyhledat nějaké knihy s touto tematikou.
Druhý den se David nastěhuje do Williemovy kanceláře a zavolá mu jeho žena. Nejprve mluví s Davidem, ale chce si promluvit i s Williem, během hovoru ho pozve na večeři. Povídají si u večeře a poté, když jde Tracy spát, probírají případ u skleniček vína. Druhý den jdou navštívit právníkovu ženu a ta si při prohlížení obrázků uvědomí, že jeden obrázek je vzhůru nohama. Na základě těchto informací se rozhodnou vrátit na místo činu a prohlédnout si obraz. Nakonec Sumerset objeví na zdi, kde obraz visel, otisky prstů, které je později dovedou k další oběti. Po nalezení oběti v jeho bytě najdou také nápis „lenost“. Chlap je vyhublý a přivázaný k posteli.
O něco později zjistí totožnost vraha a také zjistí, že je falešný. Jmenuje se John Doe (Kevin Spacey). Rozhodnou se ho navštívit, ale není otevřeno, a tak se David po menší hádce s Williem rozhodne dveře vykopnout. Uvnitř bytu najdou spoustu důkazů, ale hlavně zápisníky a fotografie. Další vražda se odehrála v nevěstinci, kde je oběť, žena, přikryta prostěradlem a na zárubni dveří je napsáno „chtíč“. Později je John zavolá do svého bytu, kde jim také řekne, že změnil svůj plán, a přizná se k další vraždě. O něco později najdou další tělo. Nyní je to žena. V jedné ruce drží prášky, v druhé telefon a na stěně je napsaná „pýcha“.
Nakonec se vrah sám přijde přiznat na policejní stanici, kde je zatčen a John si zavolá právníka. Jeho právník jim řekne, co chce. Jmenovitě detektiv Sumersed a Mills, aby jim ukázali, kde jsou poslední dvě těla. Souhlasí, a tak je tam Doe odveze. Vezme je doprostřed Mohavské pouště. Zatímco si povídají, přijíždí auto s balíčkem. V balíčku je Tracyho hlava. David se rozzlobí, a tak Johna zastřelí. Zde jsou poslední dvě oběti. Janovým hříchem je „závist“ a Davidovým hříchem je „hněv“. John Doe vyhrává.
Zajímavosti:
Scéna s hříchem obžerství je založena na skutečných policejních fotografiích z místa činu, kde došlo k sebevraždě.
Pro scénu obžerství a vraždy vytvořili elegantní kancelář.
Na policejní stanici a v knihovně se odráží činnost obecní samosprávy. Lokace čerpají z dobových filmů, filmů noir, zejména z policejní stanice.
Tvůrci dlouho měli se studiem problém. Říkali: „Proč nejdete do opravdové knihovny, třeba na UCLA nebo do knihovny v Beverly Hills?“
V některých případech byly místnosti využívány jako kanceláře, ale také se v nich přespávalo. Jedná se o opuštěnou budovu, kde žijí feťáci.
Návrh interiéru úzce souvisí s oběťmi a lidé, kteří tyto prostory obývají, jsou umístěni podle svého postavení ve světě, ve kterém žijeme, podle svého místa ve společnosti.
V prostředí, kde dochází ke „chtíči“, chtěli vytvořit co nejnedůvěryhodnější zvrácené prostředí, to nejhorší z nejhorších.
Fotografka měla za úkol, aby fotografie Johna Doea vypadaly co nejzvráceněji. Měla poničit snímky tak, že na ně šlapala. Používá několik kamer, aby zachytila správný pocit z každé scény.
Režisér řekl herci, který hrál oběť „lakoty“, že musí zhubnout 5 kg. Herec na castingu vážil 43 kg, když přišel podruhé, řekl: „Zhubl jsem 3 kg“. Režisér to myslel jako vtip.
Při tvorbě Deníků Johna Doea měli problém najít někoho, kdo by to udělal podle jejich představ. Nakonec jej našli a na pomoc si zavolali experta na psaní. Pro každý hřích použili jiný typ písma a také některé z fotografií. Všechny fotografie jsou posmrtné.
Při střelbě asistovali skuteční policisté. Chtěli, aby nosili správné zbraně, aby se tak chovali, ale hlavně aby vypadali jako profesionální policisté.
B. Pitt byl na projížďce se skutečnými policisty, aby viděl pozadí toho, jak se to skutečně dělá, byl dost vyděšený. Učil se také, jak správně držet zbraň a střílet.
Společnost New Line Cinema a David Fincher se rozhodli, že při předělávání zvuku pro DVD se vrátí před finální střih filmu a předělají mix pro domácí kina. Z analogového zvuku jej převedli nejprve do formátu DT 5.1 a DTS 5.1 a později do formátu DT 6.1.
Při převodu barev, zejména kontrastu, převedli celý film do HD 2K. Pro video sestříhali celý film. Vypálená místa ztmavili nebo zesvětlili v místech, kde se chtěli trochu více ukázat. K předělání filmu použili původní negativ, protože z něj lze získat kvalitu první generace.
Například v jedné z posledních scén, kde je Freeman, posunuli záběr tak, aby byl vidět celý jeho klobouk, a přidali teplejší tóny.
Zdroj: autor, Blu-Ray Sedm