V srdci moře řádí Bílá velryba
Pravdivý příběh, který inspiroval spisovatele Hermana Melvilla k napsání slavné knihy Bílá velryba. Souboj statečných velrybářů s mohutným bílým vorvaněm je příběh, který stále vzrušuje filmové i televizní diváky.
Není tedy divu, že jeden z nejznámějších amerických dobrodružných románů Moby-Dick z pera spisovatele Hermana Melvilla, který vyšel poprvé v roce 1851, se dočkal i mnoha filmových adaptací. Poprvé se dostal na plátna kin ještě v éře němého filmu v roce 1926 pod názvem Mořská bestie. Další zpracování se už jmenovala Bílá velryba a filmoví publicisté se shodují, že pravděpodobně nejlepším z nich je verze z roku 1956, k níž napsal scénář slavný Ray Bradbury, a režisér John Huston obsadil do role kapitána Achaba Gregory Pecka.
V roce 2015 však vznikl zcela nový filmový příběh pod taktovkou zkušeného Rona Howarda s názvem V srdci moře. Inspirovala jej kniha In the Heart of the Sea: The Tragedy of the Whaleship Essex spisovatele Nathaniela Philbricka, popisující skutečnou zkázu velrybářské lodi Essex v jižním Tichém oceánu v roce 1820, která vyšla v roce 2000, a jež byla oceněna prestižním oceněním National Book Award za literaturu faktu. Na začátku filmu se proto setkáváme se samotným spisovatelem Hermanem Melvillem (hraje jej Ben Whishaw), který vyhledal v americkém přístavním městě Nantucket bývalého námořníka Thomase Nickersona (Brendan Gleeson), jenž byl na Essexu plavčíkem a jako jeden z mála přežil zničení lodi obrovským bíle zabarveným vorvaněm. Melville mu dal všechny svoje naspořené peníze za pravdivé vylíčení celé události včetně následné strastiplné devadesátidenní cesty tří velrybářských člunů k jihoamerickým břehům.
Část Nickersonova vyprávění se pak stala spisovateli námětem k napsání jeho slavného románu. Na rozdíl od něj však ve filmu Rona Howarda nefiguruje autoritativní charizmatický kapitán Achab, ale naopak nezkušený a namyšlený mladičký kapitán Pollard (Benjamin Walker), který neustále bojuje s přirozenou autoritou velrybářského mazáka a prvního důstojníka Essexu Owena Chase (Chris Hemsworth). Výsledkem je ale především napjatá atmosféra mezi posádkou, vycházející z toho, že kvůli Pollardovým nekompetentním rozkazům se loď hned při první bouři málem potopila. Soupeření „dvou kohoutů na jednom smetišti“ ustává až při již zmíněné vysilující pouti Tichým oceánem v nedostatečných člunech, kde jde o holé přežití.
Co možná nevíte o filmu V srdci moře:
Plavčík Thomas Nickerson skutečně sepsal své zážitky pod názvem The Loss of the Ship „Essex“ Sunk by a Whale and the Ordeal of the Crew in Open Boats, ale až v roce 1876. A kvůli finančním potížím vydavatele tehdy nebyl Nickersonův rukopis ani vydán a byl málem ztracen – objeven byl až roku 1960. Herman Melville jej tedy nemohl znát. Na rozdíl od vzpomínek prvního důstojníka Essexu Owena Chase, které byly vydány ještě v roce 1821, tedy pouhý rok po tragédii. Hlavním hrdinou románu je však plavčík Izmael, což je autorovo alter ego, protože Melville sám, když se jeho rodina dostala do finančních potíží, sloužil jako plavčík nejprve na obchodní, ale posléze i na velrybářské lodi.
Kromě jména hlavního hrdiny je v Melvillově románu mnoho dalších odkazů na bibli, ať už jde o kázání o Jonášovi v námořnické kapli, o varování starého námořníka Eliáše anebo i o jméno kapitána Achaba. Ron Howard této tradici zůstal věrný alespoň názvem filmu, který odkazuje na jeden z biblických textů, podle něhož se prorok Jonáš ocitl „v srdci moře“, tedy v břiše velryby.
Natáčelo se v Londýně a ve Španělsku, na Kanárských ostrovech La Gomera a Lanzarote, odkud ale herci a štáb museli být evakuováni kvůli povodním a sesuvům půdy, při nichž zemřelo pět lidí.
V srdci moře můžete zhlédnout v sobotu 28. ledna od 20:00 na Nova Cinema.
Zdroj: TV Nova