První crossover komiksových vesmírů Marvelu a DC uzavřel Aquamanův příběh
Marvel a DC vesmíry se protnuly už mnohokrát, ale jejich první crossover se uskutečnil, aby uzavřel nedokončený příběh Aquamana. Postavy Aquaman (DC) a Namor (Marvel) jsou panovníky sedmi moří, ale také se mohou pochlubit tím, že se zúčastnili prvního crossoveru Marvelu a DC, i když to nebylo úplně „oficiální„.
Namor the Sub-Mariner, kterého vytvořil Bill Everett, debutoval v roce 1939 v Marvel Comics #1 jako jeden z prvních superhrdinů marvelovského vesmíru. Naopak Aquaman debutoval v roce 1941 v More Fun Comics #73, vytvořili ho Mort Weisinger a Paul Norris. Vytvoření Aquamana bylo zjevně ovlivněno úspěchem Sub-Marinera a obě postavy se staly předními superhrdiny s vodní tématikou společností Marvel, respektive DC.
Aquaman/Namor byl prvním neoficiálním crossoverem DC/Marvelu
Vzhledem k této historii je jen příhodné, že tyto dvě postavy byly prvním crossoverem Marvelu a DC, ačkoli toto spojení bylo zcela neoficiální. Crossover začal žít svým životem, když byl na začátku sedmdesátých let najat spisovatel Steve Skeates, aby napsal Aquamana. Navzdory jeho snaze byl Aquaman zrušen v 56. čísle v roce 1971. Skeates byl nucen svůj příběh náhle ukončit, ale o tři roky později v něm mohl poněkud oklikou pokračovat. Podle CBR Skeates na panelu na Comic Con International v roce 2012 vyprávěl, jak ke crossoveru došlo: „Protože Aquaman byl náhle zrušen s otevřeným koncem, Roy Thomas nechal Skeatese, aby příběh uzavřel ve výplňovém čísle Sub-Marinera.“
Aquaman #56, napsaný Skeatesem a s kresbami Jima Aparo a Dicka Giordana, začíná problémy města Detroit, když slunce zdánlivě nikdy nezapadá, což způsobuje exponenciální růst řas a téměř pohlcuje celé město. Nakonec se ukáže, že za vším stojí machinace bývalého policejního mstitele, který si říká Křižák a který vyvinul satelit s velkými zrcadly, jež odrážejí sluneční světlo, čímž zabraňují setmění a omezují zločinnost na minimum. Příběh končí poměrně dramatickým momentem, neboť Aquaman vtrhne do Křižákova sídla a stiskne tlačítko, které způsobí výbuch satelitu. Tím by to mohlo skončit, ale Skeates navazuje tam, kde příběh skončil, v Marvel’s Sub-Mariner #72, s kresbami Dicka Ayerse a Vince Colletty. Tento příběh odhaluje mimozemskou formu života, která se připojuje k satelitu ve vesmíru právě ve chvíli, kdy nejmenovaná postava v zelených rukavicích stiskne tlačítko, které způsobí výbuch, v jehož důsledku se mimozemšťan promění ve „slizkou věc“, která spadne na Zemi a bojuje se zamyšleným Namorou. Je zvláštní, že Sub-Mariner #72 se stal závěrečným číslem této série.
Je to podivný příběh, který je ještě podivnější v tom, že se v něm mává rukou postavě, která má být zjevně Aquamanem, a titulek čtenáři říká: „Kdo je ten muž… a proč si přál zničit satelit… to nás nemusí zajímat!“ Je to očividná snaha udržet vše co nejmlhavější, aby nedošlo k porušení autorských práv. Vzhledem ke všem podobnostem by Namor a Aquaman byli dokonalým crossoverem. Naštěstí pro fanoušky se Aquaman a Namor oficiálně setkají o několik desítek let později v crossoverové akci Marvel vs. DC, kde Aquaman Namora solidně porazil podvodem. Oba se znovu setkali v klasické sérii JLA/Avengers, což bylo naposledy, kdy se Marvel a DC spojili, aby vytvořili mezipodnikovou týmovku.
Co se týče crossoverů Marvel/DC, nebylo počáteční spojení Aquamana a Namora tím nejzajímavějším týmovým setkáním, přesto tento neoficiální crossover zůstává historicky významný.
Zdroj: screenrant.com