Nový dokument o Ivanovi Mládkovi prozradil, proč skončilo jeho přátelství se Zdeňkem Svěrákem
Málokterý český umělec byl obdařen tolika talenty jako hudebník, malíř a bavič Ivan Mládek. Jeho uměleckou kariéru a barvité životní osudy bilancuje nový dokument České televize „Perspektiva Ivana Mládka“, v němž nechybí ani zajímavá svědectví a vzpomínky jeho přátel.
„Táta nás tahal, mě a sourozence, po výstavách,“ zavzpomínal na svoje dětství, ale zároveň přiznal, že se otci, zpočátku nepodařilo v něm vzbudit zájem o malířské umění, protože se v sedmnácti zbláznil do jazzu. Jenže, to se rodičům moc nelíbilo: „Otec se se mnou nebavil a frkl mě na strojní průmyslovku,“ postěžoval si. Po ní se mu nechtělo na další studia, a tak šel raději hned do práce, ale nakonec začal přece jenom studovat vysokou školu ekonomickou: „Tenkrát se říkalo, že je to škola pro blbý,“ vtipkoval.
Po roce 1968 se mu podařilo načas „zmizet“ do Francie, kde se ihned uchytil jako muzikant. Tvrdí, že se ve vlaku naučil hrát na balalajku a díky tomu vystupoval po ruských klubech a kabaretech v Paříži. Jenže se mu stýskalo po rodině a kamarádech, a tak se vrátil domů, byť do éry normalizace. Ale ta se podle něj dala přežít. „Zjistil jsem, že nejsem moc člověk pro emigraci, tak jsem se raději naučil kličkovat v tom socialismu.“
Konec přátelství
U nás se mu navíc postupně začalo dařit, v roce 1974 se objevil se svou skupinou „Banjo Band“ v prvním televizním silvestrovském vystoupení, které vyvolalo velký ohlas. Prozradil, že svoje legendární vtipné texty začal psát vlastně ze zoufalství, protože nemohl sehnat nikoho jiného. Ze začátku mu s tím vypomáhal Zdeněk Svěrák a díky jejich spolupráci mimo jiné vznikly hity „Láďa jede lodí“ nebo „Mravenci v kredenci“ a společně účinkovali také v různých zábavných pořadech. Právě v tomto dokumentu Zdeněk Svěrák prozradil, proč se později rozešli. „Ta spolupráce přerostla v kamarádství, a to nejen mezi námi, ale i rodinami. My jsme měli podobný humor, i když ve výsledku ne úplně stejnej. Za totáče jsme byli skoro všichni stejnýho názoru. A taky jsme měli víc času. Ale po sametové revoluci došlo k tomu, že času bylo míň ale zároveň jsme se názorově rozdělili. A já myslím, že to také přispělo k tomu, že jsme se přestali stýkat,“ vyprávěl Svěrák. Zároveň však zmínil, že se nerozešli ve zlém, nicméně dodal: „Ale to přátelství skončilo.“ Každopádně si však Ivana Mládka coby tvůrčího člověka velmi váží a smeká před ním.
Malující vtipálek
A podobně ho oceňují také další přátelé, mimo jiné kvůli jeho nemalému výtvarnému talentu. Mládkovy originální obrazy vyhledávají sběratelé, působivá „Noemova archa“ dokonce visí ve foyer „Bank of America“ v San Francisku. Nicméně on sám o sobě říká: „Já nejsem malíř, ale malující vtipálek.“
Zdroj: Česká televize