To není pohádka! Český princ Ferdinand Zvonimir, jehož pradědeček byl českým králem, vyhrál slavný závod Le Mans
Fascinující dokumentární cyklus „Modrá krev“, jehož třetí řadu právě vysílá Česká televize, se snaží alespoň částečně napravit hořké důsledky dlouholeté perzekuce, která byla totalitním režimem napáchána na českých šlechtických rodech. Kvůli ní například dodnes přežívá mýtus, že panovnická dynastie Habsburků patřila k úhlavním nepřátelům českého národa, byť ve skutečnosti do naší země přinesla mnoho dobrého.
Na českém trůně panovali příslušníci této dynastie téměř čtyři staletí. Vystřídalo se na něm šestnáct císařů a králů a nebýt rozbití rakousko-uherské monarchie, mohla by nám vládnout dodnes. Na Pražském hradě, dnes největším souvislém hradním komplexu na světě, zanechali Habsburkové mnoho nesmazatelných stop. Král Ferdinand I. založil Královskou zahradu a pro svoji manželku nechal postavit nádherný renesanční letohrádek královny Anny (Belveder).
Další architektonický klenot, Míčovna, byl vybudován za vlády císaře Maxmiliána II. Legendární císař Rudolf II. proměnil Pražský hrad v důstojné a velkolepé centrum říše, romantická Zlatá ulička zase sloužila jeho alchymistům. Stejně tak nese mnohé habsburské otisky Chrám svatého Víta. Ve zdejší královské hrobce nalezl místo posledního odpočinku nejen samotný Rudolf II., ale také další Habsburkové i příslušníci ostatních panovnických rodů, včetně Karla IV., jeho čtyř manželek a několika potomků.
Cool Marie Terezie
Po listopadu 1989 se v naší zemi dočkal posmrtné pocty i poslední český a uherský král a rakouský císař Karel I., který si společně s manželkou Zitou naši zemi velmi oblíbil. V roce 2004 byl blahořečen papežem Janem Pavlem II. jako druhý český panovník po svatém Václavovi. U příležitosti 100. výročí Karlova úmrtí se loni konala v katedrále Svatého Víta mše svatá za osobní účasti jeho vnuka Karla Habsbursko-Lotrinského. Uznávaný politik, mediální podnikatel a ochránce kulturních památek vyprávěl v „Modré krvi“ o svém otci Otto von Habsburgovi, který se mimochodem ještě stačil osobně seznámit s Václavem Havlem nebo o dědečkovi Karlovi a babičce Zitě.
Princ Ferdinand Zvonimir
Diváci se mohli seznámit i s jeho sympatickým synem Ferdinandem Zvonimirem, který kromě řady jiných jmen a titulů zdědil i titul českého královského prince. V zajímavém rozhovoru s průvodcem „Modré krve“ Františkem Kinským se mimo jiné pochlubil, že se v poslední době hodně zabývá osobností Marie Terezie, z jejíhož rodu pochází: „Považuji ji pro dnešní dobu za velice důležitou osobu, o které bychom měli vědět, co vše v životě dokázala a udělala. To byla superpolitička, ona byla fakt coool,“ netajil se svým obdivem k významné panovnici na českém trůně princ.
Samotný Ferdinand Zvonimir se však přece jenom od ostatních Hasburků liší. Prozradil totiž, že se nyní věnuje automobilovému závodění a letos, navíc hned napoprvé, vyhrál proslulý vytrvalostní závod „Le Mans“. Jeden z diváků „Modré krve“ si při pohledu na něj posteskl, že tento „sympaťák roku mohl být českým princem Williamem.“
Zdroj: Česká televize, ČSFD.cz