Show Jana Krause: Jak Mahulena objevila nový svět, herec s tím malým dole a rychlorande se Salmou Hayek
V dalším dílu Show Jana Krause se představí herečka Mahulena Bočanová, herec Roman Tomeš a organizátoři seznamovacích večerů Martina a Jakub Žwakovi. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 19. dubna ve 21.35 na Primě.
Prvním hostem, který dnes večer usedne do kultovní červené pohovky, bude oblíbená herečka Mahulena Bočanová. A není to zdaleka její premiéra v Show Jana Krause, oba zavzpomínají, že se na tomtéž místě potkali zhruba před pěti lety, tedy před covidem. „Covid jsem vnímala jako obrovskou změnu,“ přiznává Mahulena, „a mně se to špatně říká, protože pro mě to byla v tom všeobecném smutku vlastně změna k lepšímu, protože jsem zůstala doma, přestala jsem pracovat – jako všichni – a musela jsem, takže jsem neměla výčitky, že to dělám z nějakého rozmaru. Ale nám to s dcerou výrazně zlepšilo život, protože dcera je autistka, a tím stereotypem, že jsme byly od rána do večera pořád spolu několik let samy doma, jeden na jednoho, tak jí to velmi pomohlo a udělala – na naše poměry – velký krok dopředu.“
Vyhovovalo to ale i Mahuleně, která si konečně odpočinula od kočovného způsobu života divadelníků. „To skončilo, takže je ze mne takový domácí pecivál, ale vyhovuje mi to a jsem šťastná,“ připouští s tím, že stále pracuje, hraje divadlo, ovšem namísto třiceti představení měsíčně třeba jen tři, točí seriál, chystá se na film, ale už to není tak nadoraz. Plánovaný film, na jehož natáčení už se moc těší, bude na motivy bestsellerové knihy Jany Bernáškové. „Jana to napsala a její manžel Ruda Merkner tomu dal scenáristickou podobu a bude to i režírovat,“ vysvětluje herečka s tím, že námět knihy prý hodně čerpá ze života Jany. „Já když jsem to četla, tak jsem si říkala, že je odvážná holka. Ale vždycky, když jsem se jí ptala na něco konkrétního, tak říkala, ne ne ne, to nejsem já. Ale myslím si, že je.“
V rozhovoru se vrátí také ke své dceři Márince, jejíž postižení vyžaduje celodenní komplexní péči. „Pro mě nejít do práce znamená, že ta druhá práce začíná doma,“ přibližuje divákům svůj každodenní život. „Je to velká slečna, už jí bude dvacet dva, ale potřebuje stálý dozor, pomoc, i v noci.“ Navíc se jí snaží dělat pro rozptýlení zábavný program. „Třeba jsme spaly ve vaně, daly jsme si tam peřiny. A od té doby vždy, když jedeme někam do hotelu na dovolenou, si vezme polštář a peřinu a ubytuje se ve sprcháči… u těch autistů zase zažíváte tyhle srandy. Když jim vymyslíte nějakou blbost, tak oni v ní pokračují dál do konce života,“ popisuje Mahulena Bočanová a dodává, že je s ní legrace a že je to v pohodě, i když cesta k tomu byla dlouhá. „Teď už se dokážu smát a radovat, ale ty začátky… jste nejdřív v šoku, pak tomu nevěříte, pak si začnete zvykat a objevíte úplně jiný svět, který je bohatší, krásnější a radujete se z maličkostí.“
Péče o dceru, která zabere většinu jejího času, prý ale nijak nebrání tomu, aby si našla i čas na lásku. „Lidé se mě často ptají, jestli mi Márinka neblokuje milostný život, ale určitě ne, protože já, když už si někoho pustím do života tak, že ho i ta Márinka potká, tak je to vždycky extrémně hodný člověk. Takové to dobré srdce. A ona to cítí stejně. Takže u těch lidí, kteří prošli mým životem, je to tak, že i když já jim lezu na nervy, Marinu chtějí vidět dál. Ona má takový andělský dar, že komu vejde do života, tak ten na ni nezapomene. Ona to fakt má.“ Své příhody s autistickou dcerou sdílí navíc Mahulena jako příklad dobré praxe a povzbuzení pro ostatní maminky na sociálních sítích.
Jako další host přisedne herec Roman Tomeš, který exceluje v televizi i na divadelních prknech, zejména v muzikálech. Aktuálně například v představení kultovní rockové show Hedwig a její Angry Inch. „Je to postavené jako takový dvouhodinový stand-up protkaný muzikou a písničkami,“ vysvětluje s tím, že představitel/ka hlavní role je na pomezí muže a ženy, nelze prý ale zjednodušeně říct, že je to travesty show. V reakci na představení se prý velmi často setkává s hejty, protože řada lidí má pocit, že tento příběh nepatří do umění. „Nemám rád, když lidé vidí fotku a velmi rychle to smetou. Je škoda, že nejdou víc do hloubky a nedají tomu ani šanci,“ hájí své představení. „Je to velmi hluboký příběh muže, který se původně narodí ve východním Berlíně a chce tak moc utéct na Západ, že se rozhodne, že se provdá za amerického vojáka. Ale aby se mohl provdat a utéct, musí podstoupit operaci. Nelegálně. Ta operace se nepodaří, a on či ona zůstane na pomezí mezi mužem a ženou. A o tom pak vypráví během toho stand-upu. Je to velké a bolavé drama,“ vysvětluje ve zkratce. „Vypadá jako žena, cítí se být ženou, chce být ženou a právě ji štve, že tam má ještě toho malého dole, že tam zůstal,“ dodává rodák z Lomnice nad Popelkou.
Zavzpomíná také na to, že původně začal studovat obchodní akademii, kde se však více než účtařině věnoval psaní muziky, zkoušením divadla a dojíždění na přípravné kurzy na talentové zkoušky na konzervatoř. Znalosti základů účetnictví ovšem nelituje, a naopak je využívá při každoročním podávání daňového přiznání za sebe i za svoji ženu, rovněž herečku, Míšu Tomešovou. Společně mají dvě děti, které jak Roman prozradil, je připravili o sdílené manželské lože. „Mám to tak, že vždycky začnu spát hrdinně se všemi, a pak v noci – protože já se musím vyspat – odejdu a vypařím se. A dospím to v ložnici dole, respektive v obýváku,“ popisuje citlivý herec, který se před diváky přizná i k tomu, že byl letos se starším synem u zápisu do první třídy a že ho to tak dojalo, že se rozplakal. „Skutečně mě to dojalo, protože ještě před pár lety jsem mu vyprávěl pohádky o tom, jak vznikl.“ Převypráví pohádku o Tomešových i nám?
Hereckou společnost na závěr doplní manželé Martina a Jakub Žwakovi, kteří už takřka deset let pořádají úspěšné seznamovací večery pro nezadané neboli tzv. rychlorande pro lidi nad osmnáct let. Funguje to jednoduše – zájemci si zarezervují termín, dorazí na předem určené místo, kde se sejdou s jinými lidmi v podobné věkové kategorii, kteří se chtějí seznámit. S každým z nich si popovídají, a nakonec se sami rozhodnou, s kým si chtějí vyměnit kontakt. „Naše setkání jsou rozdělena podle věkových kategorií, ale máme i tematické večery. Je to anonymní, když přijdete, dostanete přezdívku,“ vysvětluje paní Martina a nabízí, že si můžeme naživo ukázat s Mahulenou, Romanem i Janem Krausem, jak takové rychlorande funguje v praxi.
„Protože těch párů se sejde třeba deset nebo dvanáct, tak abyste věděl, kdo je kdo, dostanete formulář, do kterého si můžete zapisovat poznámky,“ popisuje dále Martina s tím, že s každým potencionálním partnerem má člověk šanci vést pětiminutový small talk. „Kdybyste nevěděl o čem, tak máte k dispozici návodné otázky.“ Po pěti minutách se ozve zvoneček. „Pak máte třicet vteřin na to, zapsat si nějakou poznámku,“ doplňuje Jakub Žwak. Poté se člověk přesunuje k dalšímu účastníkovi sešlosti. A na závěr vyplňuje výsledkovou listinu, na jejímž základě se rozhodne o tom, s kým a zda vůbec se člověk ještě někdy potká.
Jak se na takovou příležitost obléknout? Jak často a v jakém prostředí rychlorande probíhá? Lze se přihlásit i na rande do mladší kategorie? To a mnohem více se dozvíme v dalším premiérovém dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause dnes večer na Primě!
Zdroj: FTV Prima