Proč se Lukáš Bech (49) alias Létající Čestmír či Vilík z Rumburaka rozhodl skončit s herectvím a nejít na konzervatoř?
Když mu bylo pouhých pět let, tak debutoval ve filmu Věry Chytilové Panelstory aneb Jak se rodí sídliště. Poté získal Lukáš Bech další role, díky kterým se zapsal divákům do paměti. Jeho nakřáplý a chraplavý hlas mu však předurčil hrát spíše role „sígrů“. V dětství mu nějaký čas kvůli roli v seriálu Létající Čestmír nikdo neřekl jinak než Čestmíre. Jak se dětský herec Lukáš Bech (49) změnil a co dnes dělá?
Bývalý dětský herec Lukáš Bech se ke své první roli Pepíka v komedii Panelstory aneb Jak se rodí sídliště dostal netradičně a zcela náhodou, a to díky jeho tetě. Ta totiž pracovala na Barrandově a na svém stole měla vystavenou fotografii synovce Lukáše. Režisérka s nadáním hledat dětské talenty Věra Chytilová v té době hledala malého kluka do Panelstory a někdo z jejího štábu si všiml jeho fotky. Pětiletý chlapec svým výkonem před kamerou všechny natolik oslnil, že poté neměl o další působení ve filmech nouzi. Hrál i role vedlejší, ale mnohokrát se objevoval v hlavních dětských rolích. Vzpomeňme třeba Pepíka z komedie Povídka malostranská nebo Honzíka v pohádce Kaňka do pohádky.
Když nastupoval do první třídy, tak byl už známý a před kamerou strávil dalších deset let. Kdo by si však myslel, že mu učitelé promíjeli učivo, není to tak. Lukáš Bech totiž před časem uvedl, že všechny školní povinnosti musel vždy sám dohnat a doučit se, aby nebyl pozadu oproti svým spolužákům.
Přesně před 40 lety pro něj nastal zlomový okamžik v jeho herecké kariéře. Psal se rok 1983 a dětský herec dostal roli v úspěšném seriálu Létající Čestmír, a ještě se potřetí objevil po boku další dětské hvězdy Žanety Fuchsové, a to ve filmech o Lucii. O rok později přišla ještě role Vilíka v oblíbené pohádce Rumburak.
S koncem 80. let však končila pomalu i jeho herecká kariéra. Zahrál si ještě v několika filmech a najednou se pak stáhl na pár let do ústraní. A proč tomu tak bylo? Důvod byl jednoduchý, stála za tím škola. Bylo mu šestnáct let a na gymnáziu které navštěvoval mu vedení školy řeklo, že již nepovolí žádné absence kvůli natáčení. Bylo to totiž kvůli jeho dosavadním kázeňským prohřeškům.
Vzhledem k jeho úspěšným rolím se dalo očekávat, že to půjde zkusit na konzervatoř. Proč se tak nestalo zhodnotil sám, a to v rozhovoru do knihy Dětství před kamerou: „Tak si poslechněte, jak mluvím? Copak s tímhle hlasem bych mohl celý život hrát?„. Vliv na jeho budoucí kariéru měl i jeho zdravotní stav. Své hlasivky si totiž léčí již od malička. Jeho lékař mu tehdy prý nedoporučil tři profese a jedna byla právě herec. Následně studoval a nedokončil dvě fakulty, a to právnickou a pedagogickou. Vtipné však je to, že i tyto další dvě profese, které nějaký čas studoval, mu jeho foniatr kvůli zátěži hlasivek nedoporučil.
Následovala tedy desetiletá pauza a pak se objevil ve filmu Šeptej, kde měl jen malou roli. Všimnout jste si jej ale mohli i v několika zahraničních snímcích, které se natáčely u nás, a to například Kletba bratří Grimmů a Návštěvníci 3: Revoluce. Malou roli získal i ve dvoudílném filmu Metanol. Před čtyřmi lety si zahrál i ve filmu Spider-Man: Daleko od domova, kde ztvárnil holandského trhovce, který Spider-Manovi půjčuje mobil. K této roli mu rozhodně dopomohlo to, že ovládá holandštinu, protože šest let žil v Holandsku.
Svoji hereckou kariéru sice Lukáš Bech plně nerozvinul, ale u filmu se pohybuje dodnes. Nějaký čas byl ředitelem zahraniční společnosti zabývající se distribucí filmů. Občas se objeví v reklamách a televizních spotech. V loňském roce si zahrál v seriálech Odznak Vysočina a Národní házená. Dělá i „ruchařinu“, což znamená, že vytváří ruchy pro film či seriál. Pro vaši představu – křupání sněhu se dělá pomocí kukuřičného škrobu v koženém váčku.
Zdroje: Dětství před kamerou – Simona Oktábcová, fdb.cz, wikipedia.org