Je to Ulice nebo spíše Nemocnice? Oblíbený seriál si zahrává se zdravím diváků
Na to, že v populárním nekonečném seriálu televize Nova „Ulice“ je opravdu všechno možné, už si jeho početní fanoušci zvykli a dost často dávají najevo, že se jim přestává líbit. Ti vnímavější si uvědomují, že si leckdy dokonce zahrává se zdravím diváků. Jde nejen o velmi častou, více či méně skrytou propagaci alkoholu, kdy se bez něj neobejde téměř žádná scéna, ale také o to, jak scenáristé řeší různé zdravotní trable hlavních aktérů.
Neblahým příkladem je osud křehké Kristýny, která trpí úzkostnou poruchou a rozhodla se ji léčit alternativními metodami bez používání psychofarmak. Její terapeutka Julie je však dehonestována nejen členy Kristýniny rodiny, ale také částí „zmasírovaných“ diváků, kteří ji považují za „nebezpečnou šarlatánku“. Nezanedbatelná část z nich ale stojí na její straně a netají se tím, že fandí jak Kristýně, tak Julii, a naopak kritizují ostatní, že jsou „sto let za opicemi“.
Zajímavé jsou reakce těch, co mají s podobnou diagnózou vlastní zkušenosti a svěřili se do rukou lékařů. Většinou jim rutině předepsali antidepresiva a spoléhali na to, že zaberou. Nejenže se tak velmi často nestane, ale navíc mají tyto léky vážné a nepříjemné účinky a u některých (například benzodiazepinů), vzniká fatální závislost. Velmi vážné jsou výsledky řady studií (viz například studie „Nordic Cochrane Center“), které varují před tím, že užívání antidepresiv může především u dětí a mladistvých zvýšit riziko sebevraždy a agresívního chování. Autoři studie proto dospěli k názoru, že by dětem mělo být nabídnuto cvičení a psychoterapie místo antidepresiv, protože jejich negativní účinky převažují nad pozitivními.
Zvýšené riziko!
O tom, že tato fakta nelze rozhodně podceňovat svědčí i údaje na příbalových letácích antidepresiv, například hojně předepisovaného antidepresiva „escitalopram“. Ty varují, že „v případě, že pacient trpí depresemi nebo úzkostnými stavy, mohou někdy uvažovat o sebepoškozování nebo sebevraždě a tyto myšlenky se mohou projevit častěji v době, kdy poprvé začnou užívat antidepresiva.“ Příbalový leták k léku „Citalec“ dokonce výslovně uvádí: „Informace z klinických studií ukazují na zvýšené riziko sebevražedného chování u mladých dospělých (mladších 25 let) s psychiatrickými onemocněními, kteří byli léčeni antidepresivy“.
Účinnost potvrzena
Do této rizikové skupiny patří právě Kristýna z „Ulice“, přesto je pod neustálým tlakem, aby brala antidepresiva a rodina se jí všemožně snaží vysvobodit z vlivu Julie. Špičkoví odborníci přitom opakovaně konstatují, že při léčbě úzkostné poruchy je velmi účinná právě psychoterapie, především tzv. kognitivně behaviorální terapie, která pacienta učí postupně kontrolovat obavy, zvládat úzkost, tělesné příznaky a systematicky řešit životní problémy.
Stejně tak mnoho studií z poslední doby dokazuje, že při léčbě úzkostných poruch mohou velmi účinně pomáhat byliny, například levandule, třezalka či meduňka. Každopádně jsou možnosti léčby úzkostných poruch tématem pro odbornou veřejnost a nikoliv vykalkulovanou mýdlovou operu, jakou je nekonečný seriál „Ulice“, prošpikovaný skrytou reklamou a product placementem. Tím spíše, že se s ním někteří fanoušci ztotožňují a nezřídka prožívají namísto svých životů osudy jeho protagonistů a inspirují se jimi.
Zdroje: Televize Nova, Facebook, The Lancet, Echo.cz, pribalove-letaky.cz