Top 5 akčních filmů, které inspirovaly herní průmysl
Není žádnou novinkou, že nejen kultovní filmy v minulosti inspirovaly herní vývojáře k tomu, aby na základě úspěšného snímku vytvořili videohru. V tomto článku se ale podíváme právě na klasické akční filmy, díky nichž vznikly zajímavé herní tituly, přičemž pro tentokrát vynecháváme veškeré snímky o superhrdinech. To by totiž seznam byl dvakrát tak dlouhý.
Barbar Conan (1982)
Barbar Conan je doslova legendou mezi filmy i knihami, takže není divu, že zaujmul spoustu vývojářů. Možná trochu nečekaně na motivy slavného bojovníka vznikla kupříkladu i hra ve stylu amerického vegas, tedy Conan Video Slot, nicméně pro člověka znalého podobných titulů o žádné překvapení nejde. Tvůrci se totiž inspirovali i seriály Vikingové nebo Narcos, jež v rámci svých služeb nabízí třeba společnost Betano. Holt vývojáři online hracích automatů se snaží své fanoušky zaujmout i tématikou, takže pokud zájemce o hrací automaty jsou zároveň fanoušky Barbara Conana, rozhodování, do kterého titulu se ponořit, je přeci jen o něco jednodušší.
Mezi akční tituly, inspirované Barbarem Conanem, patří hry stejného jména Conan, které se rozlišují pouze tím, v jakém roce spatřily světlo světa. Conan 2004 byl vydán slovenským studiem jakožto akční RPG a dočkal se spíše průměrných recenzí, přičemž Conan z roku 2017 od amerického Nihilistic Software se u kritiků dočkal lepší odezvy. Příliš se však neprodával. Velkou díru do světa neudělala ani hra Conan Exiles, věhlas si nicméně získala tím, že po letech se vývojáři alespoň do světa Barbara Conana vrátili. A i to se cení.
Mad Max (2015)
Co se týče série Mad Max, ta inspirovala vývojáře už v minulosti, nicméně málokterý titul byl nakonec vydán. Jinak tomu bylo naštěstí u hry Mad Max studia Avalanche, která sleduje cestu Maxu Rockatanskyho, jenž se snaží dát dohromady své pověstné auto Magnum Opus a vyzrát nad nepřátelským gangem. Film je především inspirací, ovšem naprosto bravurní, jelikož atmosféra samotné hry je dechberoucí. Na pustých planinách si člověk připadá zároveň opuštění i svobodný, nebezpečí však číhá všude a o adrenalin není nouze. Ačkoliv se hra dočkala spíše průměrných recenzí, právě atmosféra se jí opravdu nedá upřít. Hráči navíc ocenili, že souboje probíhají i mezi auty, jež jsou prostě značnou součástí života v pustině plné kaňonů.
Jurský park (1993)
Obrovské množství videoher se vyrojilo po úspěchu filmu Jurský park. Tou vůbec první byla hra s nepřekvapivým názvem Jurassic Park (1993), v níž hráč zaujal roli buď doktora Alana Granta nebo Velociraptora, což je vlastně největší tahák titulu. Do té doby nebylo úplně běžné, aby si hráč mohl vybrat ze dvojice protagonistů, nicméně z dnešního pohledu se spíše jedná o kuriózní hru, do níž se nikdo nežene. Zajímavějším titulem je Jurassic Park: Operation Genesis, kde se hráč vůbec poprvé mohl o dinosaury starat.
Hráče zde doprovází postavy z filmů, tedy kromě Alana Granta třeba i Henry Wu, přičemž cílem hry je vybudovat fungující a prosperující zábavní park. Tuto premisu si později vypůjčili také tvůrci Jurassic World Evolution, tedy série, jež spatřila světlo světa po vydání filmu Jurassic World. Modernější manažer vedení parku nabízí obrovské množství dinosaurů, šest ostrovů, nápadité mise, a vůbec naplňují potenciál, které vždy hry inspirované kultovním Jurským parkem měly.
Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989)
Hra Indiana Jones a poslední křížová výprava: The Graphic Adventure je výjimkou, jež potvrzuje pravidlo. Bohužel hlavně v době konzolových válek bylo naprosto běžné, že hry, inspirované filmem, bývaly vydány narychlo, aby se přisály na úspěch filmu, co nejvíc vydělaly, a studia příliš neřešila kvalitu. Nicméně Lucasfilm Games‘ si dalo s herní adaptaci práci, a přestože hra vyšla jen dva měsíce po filmu a inspirace byla samozřejmě znát, jednalo se o titul značných kvalit. Dodnes je hra považována za jednu z nejlepších puzzlů s příběhem, navíc samotné hádanky mají dokonce několik řešení a vybízí tedy hráče ke kreativitě.
Tento film zpracovaly také další tituly, kupříkladu Lego Indiana Jones, nicméně především The Graphic Adventures ukázala hernímu průmyslu, jak se filmy inspirovat a kvalitně je převést do interaktivní formy.
Zlaté oko (1995)
Také série James Bond inspirovala přehršel her, nicméně zde se stačí zmínit jen o té nejlepší – GoldenEye, jež je dodnes považována za opravdu nejlepší hru s Jamesem Bondem, přestože měla všechny předpoklady vybouchnout. Zaprvé šlo o hru inspirovanou filmem v 90. letech, kdy podobné pokusy často končily fiaskem, zadruhé hra je známá i díky multiplayeru, jenž byl ovšem přidán až později. Přesto jde o fenomenální FPS hru, která nabízí úžasnou atmosféru a několik možností, jak mise splnit. Hráči mohou mít dnes problém GoldenEye rozjet plynule, jde opravdu o titul, který vždy byl trochu rozbitý, i to ale patří k jeho kouzlu.
Zmíněný multiplayer pak samozřejmě děj filmu už nesleduje, nicméně nabízí ohromné množství map, a pokud se hráč smíří s tím, jak hra vypadá, hodiny zábavy jsou i dnes u tohoto krále her s Jamesem Bondem v hlavní roli zaručeny.