Jiřina Švorcová alias Žena za pultem se komunismu nevzdala ani po roce 1989. Tím skončila i její herecká kariéra
Právě uplynulo devětapadesát let od narození české herečky Jiřiny Švorcové (†83), která se nejvíce proslavila rolí v seriálu Žena za pultem. Patřila také k nejvýraznějším tvářím socialistického režimu v tehdejším Československu. Pojďme si připomenout její hereckou a politickou kariéru.
Jiřina Švorcová (†83) se narodila 25. května 1928 v Hradci Králové do chudé rodiny. Vystudovala pražskou Státní konzervatoř a následně působila dlouhých čtyřicet let v pražském Divadle na Vinohradech. Poprvé se před televizními obrazovkami objevila v roce 1950 jako Helenka Machovcová v dramatu Karla Steklého Temno. Dále si připomeňme roli traktoristky Vlasty ze snímku Cesta ke štěstí (1951), tragicky usmrcenou prodavačku Marii Rysovou z krimi dramatu Král Šumavy (1959) a v neposlední řadě roli Anny Holubové ze seriálu Žena za pultem (1977).
Ikona komunistického režimu
Jiřina Švorcová je ale nejvíce známá pro svou politickou činnost a je považována za ikonu komunistického režimu. Byla kandidátkou a členkou ÚV KSČ a předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 se angažovala do budování normalizační kultury a proslula svým proslovem na Antichartě. Po roce 1989 nadále obhajovala minulý režim a zůstala aktivní komunistkou. Pravidelně se účastnila komunistických meetingů, čímž si uzavřela svou hereckou dráhu a její filmografie zde končí.
Kolegové se od ní distancovali
Herečka se krátce před svou smrtí nechala slyšet, že od svých hereckých kolegů dostala velkou ránu: „Víte, dostala jsem obrovskou ránu od kolegů, kteří se ode mě naprosto distancovali, vím, že se můj názor mnohým nelíbí, proto se straním společnosti. Tohle jsem ale opravdu nečekala,“ svěřila se Švorcová. Jelikož o ní televize Barrandov natáčela dokument, rozhodla se oslovit její bývalé herecké kolegy ze seriálu Žena za pultem. Tehdy se dostavili pouze Lenka Termerová, Jiří Lábus a Hana Maciuchová.
Odmítla se zapojit Simona Stašová, Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík a seriálové děti Jana Boušková a Jan Potměšil. „Úplně mně to vyrazilo dech. Když jsme točili, byli jsme báječní kamarádi. Nikomu nevadilo, že inklinuji ke komunistům,“ popsala.
Herečka své názory a vzpomínky uvedla v memoárech: „Býti Švorcovou“ (2000), „Jiřina Švorcová osobně“ (2010), CD „Audiovzpomínky“ (2010) a v dalších dokumentech.
Jiřina Švorcová zemřela 8. srpna 2011 po dlouhé nemoci v Praze v Malvazinkách v léčebně dlouhodobě nemocných.
Zdroje: csfd.cz, blesk.cz