Mysteriózní horor Sinister: Příběh spisovatele, který se zapletl do rituálu
Horor Sinister vstoupil do kin 1. listopadu 2012. Režisér Scott Derrickson se podílel i na scénáři k tomuto filmu, který napsal společně s C. Robertem Cargillem. V tomto článku si nejprve přiblížíme historii filmu, vysvětlíme si pojem noční děsy, zrekapitulujeme děj filmu a na závěr uvedeme několik zajímavostí.
Příběh filmu Sinister
Na začátku vidíme rodinu, která se stěhuje do nového domu. Během stěhování se seznamujeme se všemi členy rodiny, vidíme Ellisona Oswalta (Ethan Hawke), jeho ženu Tracy (Juliet Rylance) a dvě děti Trevora (Michael Hall D’Addario) a Ashley (Clare Foley). Trevor trpí nočními děsy. Ani si nestihnou vybalit a hned je přivítá šerif (Fred Thompson), po krátké chvíli se dozvídáme proč. Ellison je spisovatel, který píše kriminální romány, ale přestěhoval se na místo činu, kde se ztratila dívka Stephanie (Victoria Leigh).
Při pobytu v domě a vyšetřování případu objeví na půdě krabici se starou kamerou s nahrávkami. Jde o domácí videa nahraná na pásky Super 8. Rozhodne se, že se na ně podívá. Během několika dní se mu je podaří prohlédnout a objeví se zástupce šerifa (James Ransone), který mu nabídne pomoc s případem. Při řešení případu přijdou na to, že Stephanin případ nějak souvisí s předchozími případy, které jsou natočeny na domácí videa. Zástupce napadne, že by to mohlo nějak souviset s rituály, a tak mu poradí profesora Jonase (Vincent D’Onofrio), který se takovými případy zabývá. Pošle profesorovi několik fotografií z videí a ten se mu ozve. Řekne mu, že poznává znaky a že jde o starou pověru založenou na rituálu s démonem, který požírá děti. Démon se jmenuje Bughuul (Nicholas King).
Zajímavosti:
Výzkumníci z britské agentury nechali 50 lidí více než 100 hodin sledovat horory a měřili jim přitom srdeční tep. Na základě výsledků byli následně schopní horory seřadit podle toho, jak moc diváky vyděsily. Na prvním místě se umístil právě Sinister.
Scéna s křičícím Trevorem lezoucím z kartonové krabice byla inspirovaná reálným zážitkem režiséra filmu Scotta Derricksona. Jeho syn míval často noční můry.
Natáčení filmu „Pool Party ’66“ ve filmu Sinister bylo velmi obtížné. Herci, kteří hráli rodinu odsouzenou k záhubě, byli ve skutečnosti přivázáni k židlím a vtaženi pod vodu. Filmaři museli být nesmírně opatrní, aby se při natáčení scény nikomu nic nestalo.
Ethan Hawke ztvárnil ve filmu spisovatele, kterým je i ve skutečnosti. V roce 2013 měl na kontě romány „The Hottest State“ z roku 1996 a „Ash Wednesday“ z roku 2002. První jmenovanou knihu také zadaptoval do filmu Hořká krajina. Kromě scénáře se ujal také režie.
Scott Derrickson se nechal inspirovat kolegou Robertem Cargillem, který ho napsal na základě děsivého snu, který se mu zdál v noci, kdy sledoval film Kruh.
Co je to kamera Super 8?
Super 8mm kamera je filmová kamera vyrobená speciálně pro použití formátu Super 8mm. Super 8mm filmové kamery byly poprvé vyrobeny v roce 1965 společností Kodak pro nově zavedený amatérský filmový formát, který nahradil standardní 8mm filmový formát. Výroba pokračovala až do nárůstu popularity videokamer v polovině 70. let 20. století. V roce 2014 představila dánská společnost Logmar Camera Solutions první novou Super 8mm kameru po 30 letech. Většina ostatních snadno dostupných kamer pochází z 60. až 80. let 20. století.
Filmový materiál Super 8mm
Filmové kamery na Super 8mm film nemusí používat Super 8mm film vyráběný společností Kodak, ale kompatibilní jsou i jiné filmové zásoby vyráběné společnostmi jako Fujifilm a nezávislými výrobci (ve formě přebaleného filmu). Jediný rozdíl mezi filmy je v kazetě, která se používá k jejich vložení do fotoaparátu. Všechny prodávané délky filmů mají délku 50 stop (15 m). Společnost Kodak vyráběla kazety s délkou 200 stop (61 m) a zvukové kazety, ale jejich výroba byla mezitím ukončena. Většina zásob je reverzní film (pro jednoduché promítání), ale vyráběly se i negativní zásoby.
V roce 1965 byl na trh uveden původní barevný film s emulzí Kodachrome II. V roce 2005 však společnost Kodak oznámila, že přestane vyrábět filmový materiál Kodachrome. Důvodem ukončení výroby byly používané kroky vyvolávání K-14. V současné době se kazety s filmem Kodak Super 8mm prodávají buď jako barevný reverzní film Ektachrome, černobílý reverzní film Tri-X nebo barevný negativní film Vision 3 (v rychlostech 200 ISO a 500 ISO). K dostání je také Fuji Velvia 50 a řada dalších filmových materiálů.
Dlouhá tichá verze ocasního filmového pásu super 8mm
Původní verze filmu Super 8 byla pouze němá, ale v roce 1973 byla vydána zvuková verze na filmu. Film se zvukem měl magnetickou zvukovou stopu a dodával se ve větších kazetách než původní kazeta, aby se do cesty filmu vešla hlava pro záznam zvuku. Film se zvukem vyžaduje delší filmovou dráhu (pro vyhlazení pohybu filmu před dosažením záznamové hlavy) a druhou clonu pro záznamovou hlavu. Zvukové kamery jsou kompatibilní s kazetami pro tichý záznam, ale ne naopak. Zvukový film se obvykle natáčí rychlostí 18 nebo 24 snímků za sekundu. Společnost Kodak ukončila výrobu zvukového filmu Super 8 v roce 1997 a jako důvod uvedla ekologické předpisy. Lepidlo používané k lepení magnetické stopy na film je nebezpečné pro životní prostředí.
Co je noční děs
Dětský spánek se stejně jako spánek dospělých dělí na několik fází. Po 15 minutách usínání vstupují do nejhlubšího spánku, který trvá 45 až 75 minut. Poté upadají do lehčí fáze. Někdy však dítě uvízne mezi těmito dvěma fázemi a zažívá tzv. částečné probuzení. Odborníci ji dělí do tří různých kategorií podle toho, jak se může projevovat navenek :
- Náměsíčnictví
- Zmatené nadměrné vzrušení
- Skutečné děsy ze spánku
Zmatená hypersomnie je nejčastější. Podle Americké spánkové asociace se alespoň jednou za život vyskytne asi u 15 % batolat a dětí předškolního věku. Obvykle k ní dochází během první třetiny noci a ve dnech, kdy je dítě příliš vyčerpané nebo je jeho spánkový režim nějakým způsobem narušen na několik dní. Ovlivňuje ho také horečka a stres. Obvykle začíná tím, že se dítě v posteli nadměrně vrtí a jeho neklid se během několika minut změní v pláč.
Koho noční děsy postihují
Odborníci tvrdí, že tyto stavy mohou být dědičné (náměsíčnost, částečné probouzení ze spánku) a objevují se více u chlapců než u dívek. Často se projevují v období nedostatečného spánku, a pokud dítě usne, mohou ho vyrušit a probudit i takové běžné podněty, jako je odhrnutí prostěradla nebo vrznutí dveří. To svědčí o tom, že částečné probuzení ve spánku je způsobeno chaotickým „bouřlivým“ pohybem neuronů, a nikoli těžkými sny. Proto i snaha rodičů utěšit dítě objímáním nebo mazlením může někdy tento stav prodloužit. Obvykle trvá několik minut, ale může trvat i tři čtvrtě hodiny.
Jak reagovat na noční děsy
Nejdůležitější pro nás jako rodiče je dítě sledovat a snažit se mu pomoci podle jeho reakcí. Je to jen další období v jeho vývoji, které musíme společně zvládnout. Prevencí těchto nočních epizod zůstává péče o pravidelný spánek, a pokud se dítě cítí unavené, dopřejte mu ho i mimo běžný odpočinkový režim.
Zdroje: autor, Sinister – Kinobox.cz, ČSFD, wikipedia.org, eduworld.sk