V jakém pořadí číst knihy ze světa Pána prstenů od J.R.R. Tolkiena? Existují dva způsoby
Viděli jste filmy o Pánovi prstenů, ale nečetli jste knihy? Nebo i když jste je četli, něco vám nesedlo, buď pořadí, nebo vám prostě unikla nějaká část příběhu? V tomto článku si projdeme dva způsoby, jak správně číst knihy ze Středozemě.
Shrnutí série Pán prstenů
Pokud se rozhodnete číst knihy Pána prstenů v pořadí jejich vydání, což vám doporučujeme, pak váš vstup do Středozemě začne Hobitem.
R. R. Tolkien poprvé sepsal příběh Bilba Pytlíka a jeho dobrodružství ve Středozemi poté, co jej vytvořil jako pohádku na dobrou noc pro své vlastní děti. Příběh o tom, jak se Bilbo setká s Glumem a objeví Jeden prsten, však čtenáře fascinoval a okamžitě sklidil úspěch. Od svého prvního vydání v roce 1937 se pomalu měnil z příběhu pro děti v klasiku fantasy. Nedlouho poté, v padesátých letech, následoval Pán prstenů. Ačkoli Tolkien napsal tento přírůstek do svého světa jako jeden román, byl rozdělen a vydán jako tři knihy a vytvořil tak trilogii. Těmito knihami jsou Společenstvo prstenu, Návrat krále a Dvě věže.
Knihy Pán prstenů sledují Bilbova adoptivního syna Froda Pytlíka a jeho nebezpečnou cestu napříč Středozemí poté, co mu Bilbo svěří Jeden prsten. Přidává se k němu hrstka společníků, kteří si fanoušky oblíbili na celá desetiletí. Uprostřed dobrodružství a akčního děje se odehrávají také příběhy o přátelství, věrnosti a lásce.
Dva způsoby, jak číst knihy Pána prstenů v pořadí
Existují dva doporučené způsoby, jak číst tuto sérii, abyste pochopili tento fantasy svět.
- Knihy Pána prstenů v pořadí podle vydání
Nejlepší způsob, jak číst knihy Pána prstenů v pořadí, je podle data jejich vydání:
- Hobit (1937)
- Společenstvo prstenu (1954)
- Dvě věže (1954)
- Návrat krále (1955)
- Silmarillion (1977)
- Nedokončené příběhy Numenoru a Středozemě (1980)
- Húrinovy děti (2007)
- Beren a Luthien (2017)
- Pád Gondolinu (2018)
- Knihy Pána prstenů v chronologickém pořadí
Pro ty, kteří si sérii čtou znovu, možná upřednostníte jiný zážitek. K tomu bych doporučil číst knihy Pána prstenů v chronologickém pořadí. Tento způsob však NEDOPORUČUJI novým čtenářům nebo těm, kteří neznají lore Středozemě.
- Silmarillion (1977)
- Beren a Luthien (2017)
- Húrinovy děti (2007)
- Pád Gondolinu (2018)
- Nedokončené příběhy Numenoru a Středozemě (1980)
- Hobit (1937)
- Společenstvo prstenu (1954)
- Dvě věže (1954)
- Návrat krále (1955)
A co Pád Númenoru?
Kniha Pád Numenoru a jiné příběhy z Druhého věku Středozemě, která vyšla 15. listopadu 2022, je souborem všech dříve vydaných knih Druhého věku v jednom svazku. Obsahuje nové akvarelové a tužkové ilustrace, ale jinak se jedná o stejný písemný obsah jako dříve vydaná díla.
Knihy zahrnuté do této sbírky jsou Silmarillion, Nedokončené příběhy z Numenoru a Středozemě, Dějiny Středozemě a Příroda Středozemě, jejichž editory jsou Christopher Tolkien a Carl F. Hostetter.
Další knihy J. R. R. Tolkiena a jak je číst
Existují i další knihy, které J. R. R. Tolkien společně s Christopherem Tolkienem vydal a které se týkají příběhů a myšlenek Středozemě. Tyto knihy nezapadají do jednoho konkrétního časového úseku série, nicméně jsou skvělým čtením pro každého, kdo se potřebuje dozvědět o Středozemi vše, co může. Zde jsou knihy seřazeny v doporučeném pořadí četby.
- Kniha ztracených příběhů, část | (1983)
- Kniha ztracených příběhů, část II (1983)
- Ležáky Beleriand (1985)
- Utváření Středozemě (1986)
- Ztracená cesta a jiné spisy (1987)
- Návrat stínu (1988)
- Isengardská zrada (1989)
- Válka o prsten (199)
- Sauron poražen (1992)
- Morgothův prsten (1993)
- Válka o klenoty (1994)
- Národy Středozemě (1996)
- Index dějin Středozemě (2002)
- Povaha Středozemě (2021)
Tyto knihy pokrývají vše o sérii – od dob před Válkou o prsten až po začátek samotného Pána prstenů. Bohužel žádná z těchto méně známých knih nevyšla v překladu, a to ani ve slovenštině, ani v češtině.
Zdroje: autor, tlbranson.com