Kosmos: Časoprostorová odysea – dokumentární seriál, který zkoumá nejen historii vesmíru, ale i historii lidstva
Tento dokumentární seriál vznikl poprvé v roce 1980 pod názvem Cosmos, měl 13 dílů a provázel jím astrofyzik Carl Sagan. V roce 2014 vznikl dokumentární seriál, který má rovněž 13 dílů a provází jím astrofyzik Neil deGrasse Tyson. Seriál vznikl za podpory National Geographic.
Procházka Mléčnou dráhou
V první části nás Neil seznámí s tím, co nás čeká a jak jsou pravidla stanovena. Seznámí nás se svou lodí fantazie a také shrne celý věk vesmíru do jednoho kalendářního roku. Připomene Koperníka a neméně známého muže, který se jmenoval Jordano Bruno.
Chování molekul
V této části se dozvíme více o tom, jak vznikly různé druhy zvířat, například psi, motýli nebo medvědi. Dozvíme se, z čeho se skládá molekula DNA a kdo jsou podle ní naši příbuzní. Neil nám přiblíží vývoj lidského oka a nakonec se podíváme na Saturnův měsíc Titan.
Znalosti a strach
Ve třetí části se Neil věnuje kometám, odkud pocházejí. Připomene nám, kdo byl Jan Oort a co je to Oortův oblak. Provede nás také životem Issaca Newtona, Roberta Hooka a Edmunda Hellyho. Vysvětlí nám, co je to Newtonův zákon a také Hookeův zákon.
Obloha plná duchů
Neil pokračuje ve vysvětlování světla, rychlosti světla a časoprostoru. Seznamuje nás s astronomem Williamem Hershelem a jeho synem Johnem. Podíváme se do vzdáleného vesmíru k prvnímu světlu, které je dnes stejně staré jako sám vesmír, a nakonec nám poví o černých dírách.
Skryto ve světle
Náš astrofyzik nás nejprve zavede do historické Číny a pak se o 1000 let později ocitneme v Arábii, kde jeden muž stanovil první pravidla vědy. Zjistíme, co je to barevné spektrum, kdo ho objevil, která barva je nejžhavější a jak vznikla astrofyzika.
Do hloubky
Neil nás zavádí, jak naznačuje název části, do hlubin vesmíru, který nám ještě nepředstavil. Podíváme se na kapku rosy, zjistíme, co to je a jak funguje fotosyntéza, a pomalu se propracujeme až ke složení atomů a jeho jádru. Dozvíme se, co je to neutrino a jeho význam.
Stáří neznámé
V této části se dozvíte, jak jsme určili stáří Země. Neil nás seznámí s vědcem Clairem Petersonem, který toho dosáhl a dokázal také porazit společnost. Dozvíme se také, jak se z nestabilních prvků, jako je Uran, stává olovo.
Sestry Slunce
Neil nám poví příběh o tom, jak se Plejády dostaly na oblohu. Hned poté se zmíní o astronomovi E. Ch. Pickeringovi, který si v roce 1901 vzal do své kanceláře ženy, které dostaly za úkol roztřídit hvězdy. A. J. Cannon, H. S. Leawitt a třetí významná žena přišla roku 1923 do týmu C. Payne. Dozvíme se také, jak se rodí a umírají hvězdy.
Ztracené světy planety Země
V tomto díle nám Neil poví příběhy všech pěti velkých vymírání. Jak k nim došlo, kdy k nim došlo a co se stalo, že jsme se jako lidstvo dostali tam, kde jsme teď?
Elektrický hoch
V tomto díle nám Neil řekne příběh vědce, bez kterého bychom neměli to, co máme dnes, a to Michaela Faradaye. Michael objevil silová pole, ale nedokázal je matematicky vyjádřit, a tak mu ve věku 60 let pomohl mladík jménem J. Clerk Maxwell.
Nesmrtelní
Neil se nám pokusí odpovědět na tuto otázku: „Můžeme být nesmrtelní?“ Opět projdeme historii Země a také našeho druhu. Připomeneme si zaniklé civilizace, např. civilizace Mayů. Jak vysíláme signály do vesmíru a jak dlouho? Neil se nám pokusí poradit, jak bychom mohli přežít daleko v budoucnu.
Svobodný svět
Na začátku této části Neil ukáže a popíše Venuši. Vysvětlí, proč je Venuše v tomto stavu. Ukáže nám také pozitiva a negativa týkající se našeho myšlení a přístupu k naší planetě.
Nebát se tmy
V poslední části nám Neil poví, co víme o temné hmotě a temné energii. Zavzpomínáme na sondy Voyager 1 a 2 a na to, jaké poselství vysíláme případným cestovatelům.
Zdroje: autor, National geografic