„Voe“ z Volhy, otužování, přes pět kilo majonézových salátů a další zajímavosti z natáčení serilové novinky OKTOPUS
Již dnes večer míří na naše obrazovky seriálová novinka z kriminálního prostředí OKTOPUS. OKTOPUS je zkratka „oddělení kontroly termínově ohrožených případů útvaru S“. Vymyslel si ho stárnoucí kapitán Dítě (Miroslav Krobot) hlavně proto, aby se mohl věnovat třicet let starému případu Jordán. U podplukovníka Schwarze (Kryštof Hádek), svého nadřízeného, nalézá pochopení, ale když mu přidělí k ruce mladou ambiciózní kapitánku Fáberovou (Marika Šoposká), je brzy jasné, že jen u jednoho případu nezůstane.
Kauzy, které OKTOPUS řeší, se odehrály v minulosti a na našich detektivech je, aby nacházeli nové okolnosti a indicie, které jim pomohou staré případy konečně vyřešit. Jejich pátrání nás zavede do zajímavých prostředí málo známé Prahy, mezi uzavřené sociální skupiny, ale také do hráčských doupat a na závodiště v Chuchli, kde karbaník a sázkař Dítě tráví volný čas.
Zajímavosti z natáčení seriálu OKTOPUS:
Miroslav Krobot měl 106 natáčecích dnů z celkového počtu 132.
OKTOPUS – oddělení kontroly termínově ohrožených případů útvaru S.
Jedna z budov ČT na Kavčích posloužila filmařům jako oblastní nemocnice.
Ateliér u železniční trati v Praze-Bubnech, který obývá kapitán Dítě, byl po natáčení stržen, aby uvolnil místo nové výstavbě.
Kapitán Dítě nerad jezdí autem, nejraději má vlak, během natáčení vystřídal více než deset typů vagonů.
Marika Šoposká se kvůli natáčení Oktopusu začala otužovat. Má tam řadu scén ve vodě a některé se točily i v zimě.
Kryštof Hádek hraje šéfa oddělení OKTOPUS podplukovníka Schwarze, velmi seriózního, uhlazeného a slušného. Jenomže na natáčení nastupoval hned po natáčení Volhy, a tak se mu během prvních natáčecích dní „pletl do role“ Standa Pekárek a jeho příznačné „voe“. Není divu, s rolí Standy Pekárka srostl natolik, že „voe“ mu prý občas ujelo i doma před manželkou.
Kapitán Dítě, milovník studeného bufetu, snědl během natáčení více než pět kilogramů různých majonézových salátů. Vzhledem k tomu, že tohle nezdravé jídlo chutná i Miroslavu Krobotovi, často měl kelímek se salátem prázdný už během zkoušek na záběr.
Služebnu oddělení OKTOPUS si štáb Jan Pachla zřídil v Centru architektury a městského plánování v areálu Emauzského kláštera v Praze.
Věděli jste, že…
- první kriminální seriál v dějinách televize se jmenoval Telecrime, vysílala ho BBC v letech 1938–1939 a po druhé světové válce, v roce 1946, byl také prvním z televizních dramat napsaných speciálně pro obrazovku. Nešlo tedy o text adaptovaný z divadla nebo rádia.
• už od počátku šedesátých let minulého století přicházeli tuzemští tvůrci se zajímavými experimenty, které měly u diváků úspěch. Byly mezi nimi například detektivní příběhy s otevřeným koncem z cyklu Rozsudek vyneste sami, které televize vysílala živě, a po jejich skončení mohli diváci nejen tipovat, kdo je pachatelem, ale také posoudit vinu jednotlivých aktérů. První díl, nazvaný Dokument za milion franků, měl premiéru 14. ledna 1960.
• prvním zahraničním krimiseriálem odvysílaným Československou televizí byla Vzpoura svědomí, natočená v roce 1961 v Německé demokratické republice.
• Československá televize ale nakupovala i mimo blok socialistických států. V roce 1964 diváci u nás viděli francouzský krimiseriál Inspektor Leclerc, v hlavní roli s Phillipem Nicaudem. Seriál představoval každodenní práci tří pařížských policejních inspektorů a pravděpodobné kriminální případy ukazující důvtip policistů, z nichž nejmladší Leclerc je pochopitelně tím nejchytřejším.
• před pětapadesáti lety se na obrazovkách poprvé objevili Hříšní lidé města pražského s Jaroslavem Marvanem, Martinem Růžkem, Josefem Bláhou a Františkem Filipovským coby členy pražské mordparty. Třináctidílný seriál je adaptací povídek Jiřího Marka, které vyšly pod názvem Panoptikum starých kriminálních příběhů a Panoptikum hříšných lidí.
První díl seriálu OKTOPUS můžete zhlédnout v pondělí 28. srpna od 20:10 na ČT1.
Zdroj: Česká televize