Gérard Depardieu má z ostudy kabát, doma čelí řadě vážných obvinění, u nás je však vítán s otevřenou náručí
O tom, že morálka, vládnoucí v současné společnosti, je často falešná, svědčí mnoho indicií. Příkladem je pohoršení, které v českých médiích vyvolaly informace, že by v říjnu měla v pražském Obecním domě vystoupit vynikající operní diva Anna Netrebko a kvůli politickému nátlaku byl nakonec její koncert zrušen. Když ale nedávno zavítal na návštěvu naší země trestně stíhaný herec Gérard Depardieu, dočkal se vřelého přijetí.
Česká televize navíc o víkendu odvysílala novou kriminálku „Maigret a záhada mrtvé dívky“, v níž Depardieu hraje hlavní roli legendárního komisaře. Vzhledem k tomu, že byl ve Francii již dříve obžalován ze znásilnění a je také podezřelý ze se*uálního napadení nejméně třinácti žen, musela si být ČT dobře vědoma, že divákům nabízí snímek, který loni natočil muž s těžce pošramocenou pověstí. Je sice nutné akceptovat, že dosud nebyl vynesen žádný pravomocný verdikt a že slavný herec jakékoliv obtěžování popírá, podstatně závažnější jsou však jeho otevřené sympatie vůči Rusku, s nimiž se vůbec netají a prohlašuje se dokonce za Rusa.
Dvojí metr
Zatímco v případě Anny Netrebko se Česká televize podrobně věnovala její minulosti, především někdejším kontaktům s ruským prezidentem Putinem, skandálům kontroverzní herecké hvězdy nikoliv. Je to o to větší paradox, že Anna Netrebko má rakouské občanství, vstup do Ruska má nyní zakázaný, avšak Depardieu naopak požádal o ruské občanství a v Rusku kvůli značným daňovým výhodám bydlí a podniká. Ruský pas mu osobně předal prezident Putin a vzájemně se přitom objímali. Depardieu navíc podpořil anexi Krymu, Rusko pochválil za demokracii a Putina obdivně přirovnal k papeži Janu Pavlu II. Je zajímavé, že u nás se téměř nehovoří o tom, že se považoval také za přítele Fidela Castra, účastnil se oslavy narozenin čečenského prezidenta Kadyrova a přátelství ho pojí i s běloruským prezidentem Lukašenkem.
Depardieu-Netrebko 1:1
Teprve po napadení Ukrajiny své názory částečně přehodnotil, kritizoval Putina za šílené excesy, vyzval k ukončení války a věnoval obětem ukrajinské války výtěžek ze svých koncertů. Od ruské války na Ukrajině se ovšem veřejně distancovala i Anna Netrebko. Právě proto může sólistka, považovaná za nejlepší sopranistku na světě, vystupovat na většině evropských operních scén, s výjimkou Prahy. Co se týče vztahu k Putinovi a Rusku, je tedy skóre Netrebko – Depardieu 1:1, množství másla na hlavě je však u operní divy mnohem menší. Také u nás respektovaná umělkyně navíc nečelí žádnému trestnímu stíhání, naopak, sama se domáhá u soudu satisfakce za způsobená příkoří, ponížení a utrpení.
Kunderův přítel
V této souvislosti je s podivem, že mnohem kontroverznější Depardieu se při nedávném pobytu na Moravě dočkal vřelého přijetí a někteří zdejší podnikatelé se s ním nadšeně nechali fotografovat. Nově otevřená „Knihovna Milana Kundery“ v Brně dokonce zveřejnila fotografii z jeho návštěvy a zdůvodnila ji tím, že byl dlouholetým osobním přítelem tohoto spisovatele. Když to vyvolalo u dalších návštěvníků velké rozhořčení, mluvčí Knihovny MK se bránila, že šlo o soukromou záležitost.
Nad dvojím metrem, týkajícím se Gérarda Depardieu a Anny Netrebko, se pozastavují i lidé na sociálních sítích: „Takže v Praze nemůže rakouská pěvkyně vystoupit a v Brně je rusácký občan vítán jako celebrita? To mi hlava nebere, člověk aby se v té dnešní době vyznal,“ přemítá jeden z nich. Nicméně, je zřejmé, že zdaleka ne všem to vadí a pro mnoho fanoušků je Depardieu jejich oblíbený herec, stejně jako obdivovatelé Anny Netrebko se nehodlají připravit o její nádherný hlas a pojedou si ji místo do Prahy poslechnout do Vídně, kam je pozvala na svůj koncert a neodradila je ani Česká televize.
Zdroje: Česká televize, Novinky.cz, Deník.cz, The New York Times. Facebook