Před 100 lety se narodila Stella Májová. Představitelka Zpěvanky a tetičky z Ameriky zemřela sama a v zapomnění v USA
Letos uplynulo 100 let od narození bývalé herečky a představitelky princezny Zpěvanky z Byl jednou jeden král… či tetičky z Ameriky z komedie Co je doma, to se počítá, pánové… Málokdo však tuší, co si Stella Májová prožila, a také to, že nakonec zemřela sama a v zapomnění až v Kalifornii.
Stella Májová byla vlastním jménem Stella Weingärtnerová a narodila se 19. července 1923. Kouzlo herectví objevila již během studií reálného gymnázia, kdy s dalšími ochotníky začala hrát divadlo. Osudovou se jí stala jedna hra s názvem „Příklady táhnou“. Když jí bylo šestnáct, přišla totiž její úplně první filmová role, a to ve stejnojmenném filmu Příklady táhnou. Zahrála si tehdy vnučku Jarmilku.
Změna příjmení
Pro změnu příjmení z Weingärtnerová na Májová se rozhodla z jednoduchého důvodu. To rodné se jí totiž pro československou filmovou hvězdu nezdálo vhodné. Výběr nebyl náhodný ale symbolický. Poprvé natáčela v květnu a Májová tak bylo první, co ji tehdy napadlo.
Stella Májová odolávala komunistům i gestapu
Německy znějící příjmení nebyla jediná obtíž, se kterou se kvůli tehdejší době potýkala. Po nějaké době si totiž mladé a talentované dívky všimlo i německé gestapo. To velmi často dohlíželo na natáčení.
Do svého filmu si ji vybral německý říšský ministr osvěty a propagandy Josef Goebbels. Ten se rozhodl, že ji obsadí jako vedoucí oddílu Hitlerjugend. To ona samozřejmě nechtěla. Její „nedokonalá“ němčina jí nakonec pomohla se z této nechtěné role vykroutit. Během války pak byla uzavřena veškerá divadla. Májová strávila konec války v totálním nasazení v továrně na léky.
Po převzetí moci komunistickou stranou pro ni nastaly další potíže. S herečkou se opakovaně scházeli, přemlouvali ji ke spolupráci a vyhrožovali. Stella Májová však odolávala. Po nějaké době jí dali pokoj.
Její tetička z Ameriky se jí nakonec splnila i v osobním životě
U nás se nejvíce proslavila jako princezna Zpěvanka z oblíbené pohádky Byl jednou jeden král… Sekretářku ztvárnila v Anděl na horách, vévodkyni Glorii v Princezna se zlatou hvězdou. Pracovnici komparzní evidence hrála v Zítra to roztočíme, drahoušku…! a v Co je doma, to se počítá, pánové… se zase objevila jako tetička z Ameriky.
Osudoví muži
Mezitím co v jejím profesním životě se jí velmi dařilo, v tom osobním jí přáno nebylo. Na začátku své kariéry se zasnoubila s hráčem na pozoun Janem Čížkem. Ten ale záhy zemřel na tuberkulózu. Po jeho smrti žila dlouhá léta sama.
Až v pokročilém věku přišla velká změna. Sblížila se s Jaroslavem Mrázem. S tím se seznámila již v mládí, když mu poskytovala rozhovor na začátku své herecké kariéry. Poté se z nich stali přátelé. Mráz však v roce 1947 emigroval a dlouhá léta se neviděli. Za Jerryho, jak si Jaroslav v Kalifornii říkal, se nakonec provdala a odešla s ním do USA. Jejich manželství trvalo jen krátce. Rozdělila je totiž jeho smrt. Do ČR se Stella Májová rozhodla nevracet a zůstala v Americe.
Stella Májová se herectví již nevěnovala
Ráda cestovala, řídila automobil a byla i nadšenou hráčkou. I když byla finančně zajištěná, prodávala v second handu. Po smrti manžela jí byl oporou jejich pes Jesty. Jeho jméno vzniklo spojením Je (Jerry) a Ste (Stella).
Stella Májová zemřela sama a v zapomnění 5. listopadu 2009 ve věku 86 let v Kalifornii. V její poslední vůli stálo: „Rozptylte mě na zahradě s manželem Jerrym a milovaným Jestym.“ Její pes Jesty byl v té době vážně nemocný, a tak jej veterinář uspal a její poslední přání jí bylo splněno…
V Co je doma, to se počítá, pánové… si můžete Stellu Májovou připomenout na Nově v neděli 15. října od 17:00 a 18. října na Nova Cinema od 16:25.
Zdroj: Kniha: Princezny českého filmu… a také ty zahraniční – Michaela Remešová a Roman Schuster, csfd.cz, wikipedia.org