Show Jana Krause: Kuchař vzácnější než bílý nosorožec, nerozvedená a nepokérovaná kapela a takového osla jsme tu neměli
V dnešním premiérovém dílu pořadu Show Jana Krause se představí známý šéfkuchař Zdeněk Pohlreich, slovenská oblíbená kapela Tublatanka a posledním hostem bude zakladatelka zážitkové farmy Mária Žižlavská.
Jako první nahlédneme pod pokličku šéfkuchaři a majiteli třech restaurací Zdeňku Pohlreichovi
Ten hned zkraje přisvědčí, že útrata za jídlo v restauracích obecně dost podražila. „Zaplaťpánbůh!“ přitakává s tím, že došlo ke zdražení o třicet i více procent. „Kuchaři, to byl vždycky problém, ale dneska už je to ohrožený druh. Kam se hrabe bílý nosorožec,“ poznamenává k provozu restaurace a Janu Krausovi, který projeví určitý zájem o práci v jeho restauraci, aniž by měl potřebnou kvalifikaci, dodává odvahy. „U nás máme lidi, kteří začínali u nádobí, u uklízení, a dneska běhajʻ po place a fungujou úplně stoprocentně. K ještě vyšší pozici byste se musel časem proběhat. To by trvalo řekněme pět let. Lidé na těchto pozicích se totiž tak často nemění, takže byste si musel počkat, až bude volná.“
A jaké jsou poslední trendy v gastronomii? „V té špičkové gastronomii se to posunulo k takovému minimalismu,“ přibližuje. „Je to takové hodně technické, složité na přípravy a už mám občas pocit, že ani nedostanete teplé jídlo. Než se to nandá na talíř, trvá to strašně dlouho. Teď jsou v módě – i když si myslím, že ta móda pomalu ustupuje – taková ta daná menu. Že si vlastně ani nemůžete vybrat. Že přijdete na večeři, tam je nějaká fixní cena, a oni vám řeknou, co budete jíst.“ Zdeňkovy začátky v televizi nám moderátor připomene v krátké videoukázce z pořadu Prima vařečka z roku 1998. Plachý Zdeněk Pohlreich tehdy pracoval jako šéfkuchař v hotelu Alcron. Než se ale k takové pozici propracoval, tak se podle svých slov „něco naběhal na place a kolik dostal facek v učení!“
I v jeho provozu získávají dnes praxi mladí lidé, kteří se učí v oboru. „Pořád někde musejí dělat praxi. Je to řemeslo, které se naučíte opakováním, takže musejí získat praxi,“ vysvětluje. Zároveň si trochu posteskne, že někteří se rychle unaví. „My jsme tam teď měli nějakýho mladýho, ten tam byl dva dny, a třetí den přišel a říká, že je to strašně moc práce, že je unavený a že si vybere něco jiného, kde se nemusí tolik dělat.“ Dozvíme se také to, že v jídle není Zdeněk Pohreich vybíravý, že jí všechno. A že některá oblíbená jídla mají v restauraci v nabídce již šestnáct let. „A nehli jsme s tím. Staré kuchařské pořekadlo říká, že když to funguje, tak se do toho nezasahuje, je to svaté,“ líčí v Show Jana Krause. „Když měníme menu, což se stane třeba třikrát čtyřikrát za rok, obměníme třeba třicet procent. Kromě toho připravujeme každý den jednu polévku, jeden předkrm a tři hlavní chody na polední nabídku.“
Legendární Tublatanka bude druhým hostem v Show Jana Krause
Nejen lidé, ale i hudební skupiny oslavují významná výročí. Tak jako náš druhý dnešní host, československá rocková legenda, kapela Tublatanka, která u příležitosti svého čtyřicetiletého výročí pořádá velké turné po Čechách a Moravě. „Melodic rock,“ upřesňuje zařazení své kapely zpěvák a kytarista Martin Maťo Ďurinda, který stál v roce 1982 u jejího zrodu a který moderátorovi předává jako dárek nové dvojalbum s názvem Uprostred Chaosu.
„Po deseti letech Tublatanky se to prvotní trio Tublatanky začalo trochu tříštit, odešel nám basák Pavol Horváth, potom bubeník Ďuro Čierný,“ popisuje Maťo. „Byl jsem velmi smutný, a musím přiznat, že jsem i plakal, protože jsme se přeci jen dostali do povědomí v Československu a získávali jsme nové fanoušky. A když už jsme je měli, odešel basák a pak onemocněl bubeník. Tak jsem hledal novou sestavu. Udělal jsem konkurz, a ten vyhrál basový kytarista Ďuro Topor,“ ukazuje na svého kolegu sedícího vedle. „Pořád pracujeme, máme hudební materiál a to je naše deviza. Alba, která jsme dosud vydali, množství koncertů, tohle všechno nám přineslo spoustu fanoušků, kterých si strašně vážíme,“ vysvětluje frontman kapely. „Když nemá kapela fanoušky, je mrtvá. Když nemá hudební materiál, dobré písničky, které lidi přesvědčí i po letech, tak taková kapela jde dolů.“
Kromě toho, že dělají skvělou muzikou, pyšní se členové Tublatanky i příkladným životem. „Můžeme se pochlubit tím, že každý z nás měl a má jen jednu manželku,“ říká basák Ďuro. „A s těmi manželkami máme děti. Nikdy jsme nebyli rozvedení.“ Přitom prý fanynek bylo dost a občas se objevila i nějaká nabídka k sňatku. Bubeník Peter Peťo Schlosser doplňuje, že se tomu říká láska na celý život. Basák pak upozorní, že manželská věrnost není zdaleka jediná jejich pozoruhodnost. „Také máme všichni svoje vlasy,“ chlubí se, „a nejsme potetovaní.“
Na závěr se pak v Show Jana Krause dozvíme, čím byl název kapely inspirovaný. „To vymyslel náš bubeník, nebohý Ďuro Čierný,“ vysvětluje Maťo. „On byl jako malý strašně zamilovaný do té dětské knížky Tarzan z rodu opic, a tam byla taková v podstatě zlá opice, která se starala o malého Tarzana, a ta se jmenovala Tublat. Nejprve přišel Ďuro s tím, abychom se jmenovali Tublat podlé té opice. Vždycky ho fascinovaly nějaké negativní postavy. Já jsem s tím souhlasil. Ale dlouho jsme se bavili o názvu, o muzice s kamarády v takovém filmovém klubu, kde jsme se scházeli, a ti kamarádi už to nemohli poslouchat a říkají mi, vy jste ještě ničeho nedosáhli, nic neznamenáte, jste jen taková kecavá kapela. A po vzoru Moravanky, která byla velmi slavná, dali vzniknout takovému posměšku Tublatanka. A to nám zůstalo.“
Oslík Miky v Show Jana Krause
Posledním dnešním hostem V Show Jana Krause bude majitelka a provozovatelka neobvyklé farmy, Mária Žižlavská se svým čtyřletým oslíkem Mikym. Ten ovšem bude dělat drahoty, a až na pódium se mu nebude chtít. „Má jiný názor. Je to holt osel,“ říká omluvně jeho majitelka a dodává: „Na farmě mám oslů dvacet. A ještě muže a tři děti.“
Před sedmi lety založila tato bývalá úspěšná ekonomka a personalistka nedaleko od Prahy farmu s názvem Oslí stezka. „Máme různé programy, to záleží na tom, jestli k nám přijde dítě, nebo manažer,“ nastiňuje koncept oblíbené zážitkové farmy. „Oslové jsou výborní na rozvoj soft skills. Například vůdcovské schopnosti, jak mít přirozenou autoritu. Někdo má MBA a tři tituly a pak neumí vést osla,“ dodává s tím, že osla nejde přesvědčit fyzickou silou, ale jen morální převahou a kouzlem osobnosti. „Osel vám řekne hned, co si o vás myslí. Je sebevědomý.“ Dále je využívají i pro různé terapeutické programy.
Jak se bude dařit komunikovat s oslem Janu Krausovi? Co osli potřebují? A jak si s nimi vytvořit vztah? To a mnohem více se dozvíme v dalším premiérovém dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause dnes večer na Primě!
Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 18. října ve 21.35 na Primě.
Zdroj: FTV Prima