Nejlepší válečné filmy aneb Patnáctka nezapomenutelných filmů s tematikou druhé světové války
Válečné filmy zůstávají celá desetiletí pro diváky velmi populární, a platí to i v dnešní době, kdy konflikty po celém světě zůstávají stále aktuální tématikou. Tyto filmy poskytují pohledy do složitých lidských zkušeností během válečných období, což diváky nadále fascinuje. Přinášíme vám patnáctku klasických snímků, které rozhodně stojí za zhlédnutí a řadí se mezi nejlepší válečné filmy.
Vyšší princip – 1960
Československé drama z roku 1960, které pojednává o zradě, kolaboraci a především o morální odpovědnosti jednotlivce, se odehrává na malém městě v době začínající heydrichiády.´
Zachraňte vojína Ryana – 1998
Film slavného režiséra Stevena Spielberga, který zachycuje hrůzy války velkolepým způsobem ožívají ve skvělém válečném dramatu. Snímek začíná invazí spojeneckých vojsk na pláži v Normandii, k níž došlo 6. června roku 1944. Kapitán Miller (Tom Hanks) a členové druhého praporu Rangers se snaží zajistit předmostí pláže.
Pianista – 2002
Životopisné drama zachycující Polsko v srpnu 1939, jenž je bez jakéhokoliv varování napadeno německými vojsky. Život mladého, mimořádně talentovaného a úspěšného pianisty židovského původu Wladyslawa Szpilmana se tak změní k nepoznání.
Život je krásný – 1997
Italské válečné komediální drama kde se píše rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory.
Hanebný pancharti – 2009
Film režiséra Quentina Tarantina, který zachycuje Shosannu Dreyfus (Mélanie Laurent) v Němci okupované Francii, kde před jejíma očima nacistický důstojník Hans Landa (Christoph Waltz) vyvraždil její rodinu.
Obchod na korze – 1965
Československé drama odehrávající se v roce 1942 přijímá fašistická vláda tzv. Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské podniky předává do rukou prověřených slovenských občanů.
Ponorka – 1981
Válečné drama podle knižní předlohy, které má několik verzí, natočené v západním Německu. Kino verze má 149 min., alternativní verze 200 min., režisérská verze 209 min. a speciální verze má neuvěřitelných 293 min. Slavný válečný film Wolfganga Petersena z roku 1981 vypráví o mladých mužích, často ještě chlapcích, kteří byli svedeni nacistickou propagandou a zlákáni zázrakem techniky.
Most přes řeku Kwai – 1957
Válečné drama podle knižní předlohy. Dokázali obrátit porážku ve vítězství. Ale bylo to skutečně vítězství? Říkalo se jí železnice smrti. Té trati, která měla v roce 1943 spojit Bangkok s Rangúnem a umožnit tak Japoncům dokonalé propojení a ovládnutí celého toho obrovského území od Singapuru až po Barmu. Pracovaly a umíraly na ní desetitisíce zajatců i domorodců.
Diktátor – 1940
Komediální válečné drama s Charliem Chaplinem v hlavní roli. Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii.
Velký útěk – 1963
Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger, je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří.
Nebeští jezdci – 1968
Československé válečné drama Děj filmu se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni letci britské RAF. Proti německým fašistům v této jednotce bojují bok po boku Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci.
Velký flám – 1966
Francouzská válečná komedie. Letadlo plné britských letců se omylem dostane až nad okupovanou Paříž a je sestřeleno. Každý z nich pak požádá o pomoc jednoho civilistu. Malíř pokojů, dirigent opery, krásná blondýnka a odvážná jeptiška se tak setkávají na cestě napříč sladkou Francií, když prchají před německými vojáky.
Atentát – 1964
Film Jiřího Sequense Atentát nás vrací doprostřed jednoho z nejtěžších období českého národa, do doby nacistické okupace. Napínavým způsobem vypráví o činu, který má významné místo v dějinách druhé světové války: o atentátu na nejvyššího představitele nacistické moci v českých zemích, zastupujícího říšského protektora SS Obergruppenführera Reinharda Heydricha.
Musíme si pomáhat – 2000
Snímek Jana Hřebejka a Petra Jarchovského se odehrává za druhé světové války a pomocí malých lidských osudů dává konkrétní obsah pojmům hrdinství i zbabělost. Bezdětní manželé Čížkovi (A. Šišková a B. Polívka) se rozhodnou v roce 1943 ukrývat v tajné spíži svého bytu židovského uprchlíka Davida Wienera, syna Čížkova bývalého zaměstnavatele.
Pahorek – 1965
Disciplína je základ všeho, každého vzpurného ducha je třeba zlomit. A přeběhnout v plné polní pod palčivým africkým sluncem několikrát po sobě umělý písečný pahorek, to dokáže zlomit i ty nejsilnější.
Zdroje: autor, ČSFD