Show Jana Krause: Herečka, která fandí chlapům a trestá svůj mobil, proč nejíst na banketu pávy, a upřímní průvodci Prahou
Tentokrát v Show Jana Krause usedli na pohovku herečka Tatiana Dyková, historik stolování Milan Svoboda a investigativní youtubeři Janek Rubeš a Honza Mikulka.
První hostem v Show Jana Krause bude Tatiana Dyková
Oblíbenou a pracovně velice vytíženou českou herečku Tatianu Dykovou přivítají diváci Show Jana Krause dnes večer jako prvního hosta. Ve velice krátkém sledu má úspěšná herečka hned tři filmové premiéry: v říjnu to bylo road movie Citlivý člověk a film Bratři o odbojové skupině bratrů Josefa a Ctirada Mašínových, počátkem příštího roku to bude Aristokratka ve varu. „Teď je podzim a já sbírám plody,“ vtipně glosuje svoji filmovou „úrodu“ herečka a maminka třech synů. „Máme kočinku, která tak maličko vyvažuje tu mužskou převahu,“ dodává s tím, že je s takovým rozložením sil naprosto spokojená a že jsou její chlapci v rámci možností pořádní.
„Já vlastně těm chlapům fandím. A přišlo by mi to zvláštní, kdyby si to ten chlap dal do komínku,“ říká o poházeném oblečení, které po sobě, stejně jako většina mužů, zanechávají prý i oni. „Ale zase to nechci úplně říkat nahlas.“ Z konverzace s moderátorem o tom, jak muži přistupují k péči o oblečení a k jeho následnému výběru pro každodenní nošení, vyplyne, že je Tatiana velice liberální. „Já se toho, že bych chlapovi říkala, co si má vzít na sebe, bojím. Ať si vezme, co chce!“ Současným světem hýbou diskuze o umělé inteligenci a o tom, v čem všem člověka nahradí, a tak se tohoto tématu dotkne Jan Kraus i v rozhovoru s Tatianou Dykovou, která přizná, že je v tomto ohledu dost konzervativní a že se jí vývoj tímto směrem moc nezamlouvá. „Asi už to tady doklepu. Jakože to budu hrát ještě já,“ říká. „I když ono to jde rychle. A co bude po mně, mi může být v podstatě jedno. Ale je to škoda, ne?“
Bojkotuje ale i jiné vymoženosti moderního světa, jako jsou všudypřítomné QR kódy nebo sociální sítě. „S tímhle se vůbec nekamarádím. Úplně to odmítám,“ vrtí nespokojeně hlavou s tím, že to vůbec není její svět.. „Nemám ani žádné sociální sítě. Děti se mi samozřejmě vysmívají a mně je to úplně jedno.“ A jak tedy vypadá svět podle jejích představ? „Že zůstávají obchody, pulty s prodavačem, dobrá houstička…“ vykládá se zasněným úsměvem, „pozor, já nepotřebuju mít šedesát druhů housek, mně stačí dvě dobré, nepotřebuju mít jahody v zimě a takovéhle blbiny. Takže všeho méně a dobré, kontakt a zábava. My tohle zažíváme i na Vinohradech. Takže to jde. Je to lepší, než když jdete do supermarketu, tam to všude pípá, pak zaplatíte kartou.“
Na závěr pak přizná, že i když vlastní moderní mobilní telefon, chová se k němu naschvál dost macešsky. „On mi furt padá. A já ho různě trestám. Nebo třeba ráno vidím, že mám málo baterky, přesto jdu schválně s tím skoro vybitým mobilem, protože si říkám, že je na mně závislý, jestli ho nabiju.“
Druhým hostem bude historik Milan Svoboda
Na lehce nostalgické vlně starých dobrých časů zůstaneme i s dalším dnešním hostem, historikem a bývalým hlavním kastelánem Milanem Svobodou, který se mimo jiné věnuje historii stolování. „Píšu doktorát na antropologii stolování,“ dodává na vysvětlenou muž, který patří k nejpovolanějším v pořádání tzv. historických banketů, při kterých má pod palcem vše od sestavení menu přes přípravu jídla až po samotné servírování. „Banket je to nejvyšší pohoštění,“ popisuje s tím, že pojem večeře, která je určena nižším vrstvám, stojí v hierarchii hluboko pod hostinou zvanou banket.
Dozvíme se také spoustu dalších užitečných informací z oblasti kultury stolování. Například to, že na obsluhu se zásadně nemává, nebo to, že pokud nevíme, na které jídlo použít jaký příbor, je dobré opisovat od spolustolovníků, případně od toho, kdo banket pořádá. „Ten by to měl vědět,“ ujišťuje pan Svoboda. „A měl by začít. Ale to už dneska také nikdo neví.“ Ve speciální nádobě, zapůjčené ze zámku Konopiště, která se v 18. století používala k uchovávání zmrzliny, pak naservíruje svému hostiteli sorbet. „Víte, jaký je rozdíl mezi zmrzlinou a sorbetem? Zásadní rozdíl je v tom, že v sorbetu je alkohol. A ve zmrzlině není, tam je smetana. A my jsme si dnes pro vás připravili sorbet šampaňský, citronový s bergamotem,“ vysvětluje a otevírá nádhernou porcelánovou nádobu, která je naplněná ledem se solí, aby dostatečně chladila. „Sorbet zásadně kónickým dávkovačem,“ říká Milan Svoboda a popisuje, z čeho se jeho sorbet skládá: „Jeden poměr šampaňského, jeden citronové šťávy, tři kapky bergamotu a cukrový sirup.“
Následně ještě do misky se sorbetem přidává pomerančový likér s koňakem. To ovšem není všechno. Moderátor od něj dostane ještě něco. „Já jsem vám přinesl květinu ze zmrzliny. To je způsob servírování zmrzliny z devatenáctého století,“ líčí odborník a ze speciální formičky vyklápí na talířek nádhernou zmrzlinovou růži. Estetika stolování hrála v minulosti ve vyšších vrstvách velkou roli. Typickým příkladem tzv. Schauessen neboli jídla na podívanou je páv. „To je něco, co na tom stole stojí, je to k jídlu, ale je to jen jako ozdoba,“ přibližuje a pro zajímavost dodává, že mu pan kníže Schwarzenberg říkal, že za války jedli pávy. „Ale jinak se to nejí. Používají se jen jako ozdoba.“
Závěr bude patřit „Klukům z Prahy“
Závěr dnešní talkshow bude patřit „Klukům z Prahy“ neboli investigativním youtuberům Janku Rubešovi a Honzovi Mikulkovi, kteří točí videa především o Praze, někdy ale i o Brně nebo jiných českých městech či regionech. Zábavnou a divácky přístupnou formou odhalují svým sledujícím zajímavá místa, ale také jejich stinnou stránku, tedy různé podvodníky, šmelinu a pasti na turisty. „Ono se to nezdá, ale pozitivní provádění je méně stresující než ti taxikáři,“ říká ze své zkušenosti Honza Mikulka.
„Do televize nás nechtěli, protože si všimli, jak vypadáme,“ vzpomíná se smíchem Janek na své začátky před kamerou a na to, že jakmile se objevila možnost vytvářet a publikovat videa na platformě YouTube, hned ji využili. „Ochutnáváme pivo, ukazujeme pražskou pivní zoo od tygra přes slona k hrochovi, ukazujeme lidem, kde si dát dobrý kafe, kde mají na Staromáku dobrý jídlo,“ popisují s tím, že výsledky jejich hodnocení jsou zcela subjektivní a skutečně záleží jen na tom, jestli jim to chutná. Nejde o žádný product placement nebo bartr. „Ten pořad se v angličtině nazývá honest neboli upřímný, a my se snažíme ukazovat ty místa, který máme opravdu rádi.“
Čím je Praha zcela specifická? Proč by chtěli někteří turisté žalovat tuhle zemi? A kde vysadili kluci trávu? To a mnohem více se dozvíme v dalším premiérovém dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause dnes večer na Primě!
Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 25. října ve 21.35 na Primě.
Zdroj: FTV Prima