Česká televize odvysílá na Vánoce pohádkový příběh, který strhl žebříčky sledovanosti dvacet let zpátky
Naděje, že s nástupem nového generálního ředitele České televize Jana Součka přijde nějaká zásadní změna a že se veřejnoprávní stanice stane odvážnější, jak deklaroval, se den ode rozplývají. Nejenže to vypadá, že vše zůstane při starém špatném, ale že bude ještě hůře.
Naznačuje to připravovaný vánoční program, který slibuje, že ČT letos „jako každý rok nabídne několik nových pohádek, včetně té štědrovečerní a chybět nebude ani pohádková klasika z archivu.“
Když se moderátorka „Studia 6“ České televize Jolka Krásná Jana Součka zeptala, jaké budou jeho první Vánoce v této funkci, tak se nechal slyšet: „Musím říct, že když jsem viděl ten obal, který k tomu máme připravený i ten dramaturgický výběr, tak z toho mám velkou radost.“
Nejtradičnější tradice?
Vysvětloval to tím, že vánoční program ČT propojila „s těmi úplně nejtradičnějšími tradicemi, které u nás máme.“ Navíc sliboval, že „ti diváci, kteří si o Vánocích pustí Českou televizi, se dočkají oázy klidu a stane se tím útočištěm, kde se nám podaří vypnout hlavu.“
Odtajnil přitom letošní novou štědrovečerní pohádku „Klíč svatého Petra“ a také premiéru koprodukční československé pohádky „Tři zlaté groše“. Ta podle něj bude zajímavá tím, že si ji můžeme pustit buď v původním slovenském znění nebo si zapnout český dabing. Tvrdil, že u nás máme dost početnou skupinu diváků, kteří jsou zklamaní, že neslyší své oblíbené slovenské herce ve slovenštině.
Poněkud zneklidňující ovšem je, že „Tři zlaté groše“ vypráví příběh zámecké slečny, bloudící staletími, takže nezbývá než doufat, že nepůjde o stejný propadák jako „Eliška a Damián“, v němž jeho hrdinové bloudí staletími rovněž. Na šestadvacátého prosince pak slíbil reprízu pohádkového příběhu, „který loni strhal žebříčky sledovanosti dvacet let zpátky, Krakonošovo tajemství.“ Jenže, podle kritik vůbec nejde o pohádku, ale spíše o „lehce perverzní romanci“.
Nic moderního
Režisér Karel Janák, jenž se mimochodem po drtivých ohlasech na pohádku „Jak si nevzít princeznu“ zapřisáhl, že si už od tohoto žánru dá pokoj, přesto natočil další. Ve „Studiu 6“ naznačil děj „Klíče svatého Petra“ a už nyní je zřejmé, že půjde o další odvar klasických pohádkových příběhů, v nich hrdinové soupeří o krásnou princeznu. Zmínil přitom, že čeští diváci nechtějí nic moderního: „Zadání je takový, aby to byla klasická pohádka, aby to nebyl ňákej pohádkovej blázinec a aby byla hezká pro všechny generace.“
Jakkoliv jsou Češi skutečně pohádkovým národem, docela překvapivé je, jak někteří z nich na informace o letošním vánočním programu České televize reagují: „Ať už jdou s pohádkama někam. Celý rok o víkendu pohádka za pohádkou, o Vánocích a dalších svátcích opět pohádka za pohádkou. A stále se točí každý rok další a další. A až na pár výjimek je jedna blbější než druhá. To si ČT myslí, že jsme tak infantilní národ?“, stěžuje si na Facebooku Dagmar. Helena se k ní přidává a zlobí se, že„od září začíná mít osypky, jen co slyší o vánočních pohádkách.” Jiří si zase myslí, že „nejlepším vánočním dárkem by bylo zrušení koncesionářských poplatků, protože se z ČT stává komerční stanice plná reklamy.“
Zdroje: Česká televize, Aktuálně.cz, Facebook
[ngg src=“galleries“ ids=“2458″ display=“basic_imagebrowser“]