Šedesátiletá Jodie Foster, někdejší zázračné dítě Hollywoodu, se nebála zestárnout. Odmítá tlak okolí, nejen na vzhled
Ačkoliv se vynikající americká herečka Jodie Foster ocitla v hollywoodské továrně na sny ještě předtím, než se naučila číst, vždy se usilovně bránila zapojit se do cirkusu celebrit. Ze všech sil bojovala, aby si navzdory své slávě udržela normální život a o svém obrazu na veřejnosti si rozhodovala sama. Přesto se stala jednou z nejvlivnějších ikon ve filmové branži.
Měla to o to těžší, že její matka si přála, aby se její děti staly filmovými hvězdami. Od malička je proto brala do kina nebo vodila z konkurzu na konkurz. Jodi se tak před kamerou poprvé objevila ve dvou letech, prozatím pouze v reklamních snímcích. A pak už šla roztomile působící, modrooká a plavovlasá holčička z role do role a stala se z ní další dětská hollywoodská hvězdička. „Nepamatuji si na žádný život před natáčením,“ přiznala v dokumentu „Jodie Foster, zázračné dítě Hollywoodu“, který tento týden uvedla stanice „ČT art“.
Osudová role
Velmi záhy ovšem zjistila, že natáčení filmů a televizních seriálů není žádná zábava. Ostatně, od svých souputníků se lišila nejen hlasem, ale především mimořádnou inteligencí. Studovala na francouzském lyceu a brzy si ji povšimli režiséři nové generace, například Martin Scorsese. Díky němu získala v pouhých čtrnácti letech roli, která posléze ovlivnila celou její uměleckou kariéru.
V kultovním Scorseseho kriminálním dramatu „Taxikář“ si zahrála po boku Roberta De Niro mladičkou prostitutku, bohužel však měl její výkon fatální dohru. Jeden z fanoušků smyslné „Lolitky“ na sebe chtěl všemožně upozornit a udělal to naprosto šíleným způsobem: v den udílení Oscarů se totiž rozhodl zastřelit prezidenta Reagana. Amerika byla v šoku, neboť kvůli mladíkovi, zamilovanému do Jodie Foster, málem přišel o život nejmocnější muž světa.
Velký návrat
Navzdory celosvětové popularitě Jodie nikdy nepodlehla kultu filmové hvězdy a dokonce se načas rozhodla dát před filmováním přednost studiu na prestižní Yaleově univerzitě. A pokud nějakou nabídku vzala, tak ve Francii, kde točila například s Claudem Chabrolem. Velký filmový návrat pro ni poté znamenala hlavní role v psychologickém dramatu „Znásilnění“ a Jodie za ni v silné konkurenci nejuznávanějších hereček vybojovala prvního Oscara. Dalšího se dočkala díky postavě agentky FBI v thrilleru „Mlčení jehňátek“.
Její triumf však výrazně poznamenaly útoky homosexuální komunity, která na Jodie nevybíravě tlačila, aby se přiznala ke své lesbické orientaci. Naštěstí dokázala velmi sofistikovaně zaměřit pozornost jiným směrem a konečně si splnila svůj dětský sen stát se režisérkou. A aby si zajistila tvůrčí svobodu, navíc založila vlastní produkční společnost. Nicméně, na kariéru herečky však zcela nerezignovala, především z finančních důvodů a objevila se v komerčně úspěšných trhácích „Maverick“ nebo „Návrat Sommersbyho“.
Ačkoliv je neustále pod velkým mediálním tlakem, dělá a říká co chce, i když se to často jejímu okolí nelíbí. Zklamala ho nejen tím, že odmítá zveřejňovat detaily o svém soukromí, nebo rozhodnutím nepřipojit se k celosvětovému hnutí „Me Too“, bojujícímu proti sexuálnímu zneužívání žen. Naopak, navzdory podezřením, že se ho měl údajně dopustit její přítel Mel Gibson, se od něj neodvrátila.
A na rozdíl od hollywoodských hvězd, které podlehly kultu mládí, se nebojí zestárnout. Ostatně, její role v thrilleru „Mauritánec“, v němž hraje elegantní obhájkyni, dokazuje, že jí to moc sluší i po šedesátce. Aktuálně září také na Netflixu se snímkem Nyad.
Zdroje: Jodie Foster – Kinobox, ČT art