Dokument České televize zcela ignoruje realitu. Nabízí zkreslený pohled na německou multikulturní metropoli Berlín
Nový dokumentární cyklus České televize „Šest smyslů Berlína“ cíleně pokračuje ve snaze prezentovat divákům některé země Evropské unie jako úspěšná multikulturní společenství. Bohužel má však premiéru v období, kdy se optimistické vize a růžové sny začínají každým dnem rozplývat a kdy samotná německá média varují před tím, co se v jejich zemi děje.
První epizoda tohoto cyklu, nazvaná „Hmat“, vyvolává idylický dojem. Nabízí příběh několika Čechů, kteří se rozhodli žít v německé metropoli a dávají najevo svoje nadšení. Tatér Marek si pochvaluje, že v Berlíně napůl pracuje a napůl si ho užívá. Filmaři ho sledují v berlínské čtvrti „Neukölln“ a na ulicích zde převažují zahalené ženy a muži tmavé pleti.
„Berlín se mě dotýká nejvíc svobodou. Každý, kdo sem přijede, tak je tím, kým chce být, každý si tady dělá co chce a nikdo na to nehledí,“ vypráví Marek. Pochvaluje si zdejší pestrobarevnost, která ho prý obohacuje a inspiruje. Je přesvědčený, že zdejší lidé si svobody určitě váží.
Poněkud překvapivě ovšem přiznává, že v Berlíně ( tedy hlavním městě Německa, pověstného čistotou a pořádkem), „je bordel“, ale podle něj se musí přijmout, jaký je. Ostatně nelze přehlédnout, že všude kolem jsou zdi, domy či sloupy „posprejované“ různými nápisy a leckterá místa proslulé „multi-kulti“ čtvrti rozhodně nevypadají lákavě.
Láska hory přenáší
Další nadšenec, sympatický tanečník a choreograf Jiří, se svěřuje, že krátce poté, co před devatenácti přijel do Berlína, udělal „coming out“. A protože láska hory přenáší, tak se za ním z Prahy přestěhoval i jeho partner a dnes spolu mají tříletého syna Kyliána. Rozhodnutí žít a vychovávat dítě v Německu prý ovlivnil fakt, že je tam „normální prostředí“.
Nebyl přitom nijak konfrontován se skutečností, že se v Berlíně kvůli přílivu migrantů prudce zvýšila kriminalita a některé části města ovládají organizované gangy. Ve velkých parcích dochází k hromadnému znásilňování, krádežím a útokům, ale policie situaci nezvládá, což kritizuje veřejnost i politici.
Každý si dělá co chce.
Ani masérka a grafička Žaneta, která se rozhodla z Čech přestěhovat do Berlína, nešetří chválou. Třeba nad tím, že si v Berlíně jsou všichni schopni přetvořit místa, kde žijí: „To mě strašně baví, že si člověk to, co mu chybí, vytvoří a neptá se. Lidi si prostě obsadí nějakej veřejnej prostor a vytvoří tam něco krásného.“
Všichni aktéři si svorně pochvalují, že Berlín je město svobody, kde si každý opravdu může dělat co chce, třeba pařit, brát drogy, atd. Jenže to má i svojí stinnou stránku, o níž se v tomto nadšeném dokumentu vůbec nemluví.
Lavina nenávisti
Velkorysé tolerování toho, že si v této zemi, až příliš vstřícné k příchozím, každý může dělat co chce, nyní přivedlo Německo do tak vážné situace, že před ní varuje i nejčtenější deník „Bild“. V návaznosti na právě probíhající obří demonstrace ve velkých městech konstatuje, že se na nich šíří lavina nenávisti od lidí, kteří bojují proti německému způsobu života, pohrdají zákony a dokonce učí své děti nenávidět ostatní. Tento trend podle Bildu kvasí a vře už dlouhou dobu.
A zatímco Česká televize ukazuje čtvrť Neukölln jako báječné místo pro život, kde si lidé váží svobody, lásky a jeden druhého, německá média přináší šokující informace o konání masových akcí, oslavujících teroristy a vyhlašujících válku Západu a křesťanům.
Zdroje: Česká televize, Bild, CNN Prima News