Těžce zkoušená Regina Rázlová prožila peklo: vězení, nemoc či smrt bratra, otce a manžela. Přesto se vrátila na výsluní
Tento týden přichází do kin nový český film „Tancuj Matyldo“. V hlavní roli exceluje šestasedmdesátiletá Regina Rázlová, jejíž životní osudy jsou ještě bolestnější než ty, které zažívá v tomto působivém rodinném dramatu její hrdinka, trpící Alzheimerovou chorobou. Čelila rozpadu manželství, rodinné tragédii a dokonce i vězení a pobytu v psychiatrické léčebně.
Jen málokterá česká herečka zažila takovou popularitu a následný pád z výsluní jako právě Regina Rázlová. Svého času patřila mezi nejkrásnější a nejobsazovanější české hvězdy, ale jen její okolí vědělo, co vše těžkého ji potkalo. Jejím prvním manželem, do kterého byla velmi zamilovaná, se stal spolužák z DAMU, herec Petr Štěpánek, avšak jejich vztah skončil ani ne za rok.
„Zlomil mi srdce, to mi moc let trvalo, než jsem se z toho vydýchala,“ svěřila se v pořadu České televize „13. komnata“. Krachem skončilo také druhé manželství s kolegou Petrem Olivou a nakonec se sama starala o dvě děti. Ve „13. komnatě“ se sebekriticky přiznala, že jejich otce štvala svojí dominancí, pýchou a samostatností. Nechtěla ani, aby jí platili alimenty. Na muže zkrátka zanevřela.
Rodinné tragédie
Během své úspěšné kariéry pykala také za svého otce, bývalého prvního premiéra ČSR Stanislava Rázla. A to navzdory tomu, že on sám měl kvůli odsouzení ruské okupace a účasti na pohřbu Jana Palacha problémy, a tak byl v roce 1969, ihned po nástupu „normalizace“, ze své funkce „uvolněn“.
Rodinu navíc postihla obrovská tragédie, když ruští vojáci srazili autem jejího bratra a ten na následky úrazu zemřel. Přesto Regina čelila kvůli otci podezření z protekce a když získala angažmá v Národním divadle, koloval o ní zlomyslný vtip, že nad oponou Zlaté kapličky už nebude umístěn nápis „Národ sobě“, ale „Tatínek Regině“.
Z hvězdy prodavačkou
Po roce 1989 ji proto v Národním divadle přestali obsazovat a snažili se ji přimět, aby sama dala výpověď, což odmítla. Nakonec padla tak hluboko, že v podchodu metra prodávala chlebíčky. A pak nastal v jejím životě další osudový zvrat, když v roce 1994 založila společně se svým otcem a dětmi sklářskou firmu „Skloexport“. Vzhledem ke své původní profesi v ní působila především jako „otvírač dveří“ a vyjednávala, co bylo zapotřebí.
Poté, co se vypracovala až na předsedkyni představenstva a majoritního vlastníka firmy, podala na ni část spolumajitelů trestní oznámení kvůli podezření z údajného vytunelování společnosti. Policie proto zahájila vyšetřování, které se týkalo nejen jí, ale i dalších členů rodiny a samotná Regina byla při návratu z ciziny za dramatických okolností zatčena.
Jedenáct měsíců samoty
Celých jedenáct měsíců strávila o samotě, v otřesných podmínkách. V cele, dlouhé pouhé dva metry, byla jen kovová postel, WC nahrazovala díra do země. Kvůli špatné péči jí začaly krvácet dásně a vypadávat zuby a její zdravotní stav se prudce zhoršil. Při životě ji drželo, že se naučila kreslit a modlit a utíkala tak do jiného světa. A když byla konečně propuštěna z vazby, pro změnu skončila v psychiatrické léčebně.
Důsledkem dlouhého vyčerpání a stresu u ní navíc propukla roztroušená skleróza: „A to už táta nevydržel, to mu puklo srdce. Rodina se už nikdy nesešla dohromady,“ popsala v „13. komnatě“ další ránu osudu. Avšak jen, co se jí konečně v soukromí a herecké kariéře opět začalo dařit, musela se vyrovnat se smrtí třetího manžela.
Zdroje: Česká televize, Wikipedie