Zajímavosti o Tajemství hradu v Karpatech: Vymyšlený jazyk, chybějící mrtvola, obsazení a parodie Vernea
V říjnu uplynulo již dvaačtyřicet let od doby, co první diváci zhlédli film Tajemství hradu v Karpatech. Tato oblíbená fantasy komedie se však těší oblibě dodnes. Pod taktovkou úspěšného režiséra Oldřicha Lipského si ve filmu zahráli skvělí herci jako Michal Dočolomanský, Jan Hartl, Miloš Kopecký, Vlastimil Brodský a další. Pojďte si o Tajemství hradu v Karpatech přečíst pár zajímavostí.
Herci na hlavní roli v záloze
Hlavní roli, a to operního pěvce Felixe Teleke, ztvárnil rodák ze Slovenska Michal Dočolomanský. Režisér měl však ještě v záloze na tuto roli další herce, jako například Luďka Sobotu, Oldřicha Kaisera nebo Milana Lasicu.
Tajemství hradu v Karpatech jako parodie Vernea a vlastní jazyk
Film je inspirován knižním dílem „Tajemný hrad v Karpatech“ Julese Verna z roku 1892. Doplnili jej však o karpatský folklor, pro který dokonce vymysleli vlastní jazyk. Jako odkaz na slavného spisovatele si můžete všimnout v 53. minutě snímku, že na Orfanikově stolku leží několik verneovek.
Koho slyšíme zpívat a význam jména operní pěvkyně
Felixe Telekeho (Michal Dočolomanský) nazpíval sólista Národního divadla Jaroslav Hlubek, a to přesto, že sám slovenský herec uměl opravdu skvěle zpívat. Salsu Verde (Evelyna Steimarová) nazpívala slavná operní pěvkyně Gabriela Beňáčková. „Salsa Verde“ je v překladu „zelená omáčka“.
Předabování hlavních postav Tajemství hradu v Karpatech
Hercům se nevyhnulo ani předabování jejich hereckými kolegy. Známý herec a skvělý dabér Ladislav Županič propůjčil hlas Michalovi Dočolomanskému. Jaroslava Kretschmerová ve filmu nejenom že hrála postavu Myrioty, ale nadabovala i Evelynu Steimarovou coby Salsu Verde.
Chybějící mrtvola
Během natáčení došlo i k pár menším chybám, kterých jste si mohli všimnout. Například mezitím co se upevněný drak s kamerou ve vzduchu třepotá, tak Baron Gorc z Gorcu (Miloš Kopecký) má na své obrazovce obraz zcela klidný.
Jako další zmiňme scénu s Orfanikem (Rudolf Hrušínský). Když totiž vynálezce zabodne do Zutra kontrabas, tak Zutr v následujících záběrech mění svou polohu. Lze si také všimnout toho, že se nástroj při bodnutí nepřirozeně prohne. U této scény ještě ale zůstaneme. Když Rudolf Hrušínský coby Orfanik ještě naposled procitne a začne se plazit ke kabině, aby zničil váleček s nahrávkou, tak by mu měl v cestě ležet probodnutý Zutr, který tam ale není.
Střelba vzduchovkou a rozbitý lustr v ateliéru
Aby sklenička pod náporem hlasivek pěvce Telekeho praskla, tak byla vyrobena z „filmového cukrového skla“. Z vedlejší místnosti ji pak střelili vzduchovkou.
Další scéna plná roztříštěného skla byla ta s padajícím lustrem. Pro natáčení posloužila velká jídelna na zámku Hrubý Rohozec. Skutečný lustr tam samozřejmě nikdy nespadl a nerozbil se. Tento záběr pak natáčeli technici v ateliérech.
Film Tajemství hradu v Karpatech můžete zhlédnout na Primě v neděli 10. prosince od 23:20.
Zdroje: fdb.cz, csfd.cz