Oppenheimer: Příběh o vzniku atomové bomby a zajímavosti ze zákulisí
Oppenheimer je životopisné historické drama, které šlo do kin v loňském roce. Režisér Christopher Nollan natočil několik skvělých filmů, jako je trilogie o Batmanovi nebo sci-fi snímky Interstellar či Počátek, ale tento film je jeho debutem co se týče životopisného dramatu. Film je natočen podle knihy Kaie Birda a Martina Sherwina.
Hned na začátku vidíme citát: „Prométheus ukradl bohům oheň a dal ho člověku. Za to byl přibit ke skále a vystaven věčným mukám.“ Po tomto citátu vidíme Dr. J. Roberta Oppenheimera (Cillian Murphy), jak sedí někde v místnosti a je vyslýchán za účelem odebrání licence. Hned poté se přesuneme do části, kde je admirál Lewis Strauss (Robert Downey Jr.) vyslýchán kvůli Oppenheimerovi. Opět se děj přesouvá k Oppenheimerovi, ale tentokrát jdeme od začátku, aneb jak Oppenheimer studoval.
Během studia zjistil, že ho práce v laboratoři nebaví a raději se věnuje teorii. Po jednom neúspěšném pokusu ho jeho učitel seznámil s Nielsem Bohrem (Kenneth Branagh), který mu řekl, aby opustil Cambridge a odjel studovat do německého Gottingenu. Tam měl studovat u Maxe Borna, aby se naučil teorii co nejlépe. To také udělá. Během studia kvantové fyziky v Německu se seznámí se svou milenkou Jean Tatlock (Florence Pugh) a také se svou budoucí ženou Kitty (Emily Blunt).
Po úvodu se opět přesouváme do výslechové místnosti, kde nyní vidíme všechny přítomné. Jedním z nich je i muž, který ho vyslýchá, a tím je Roger Robb (Jason Clarke). Během tohoto segmentu se dozvídáme, že se v Holandsku seznámil s Isidorem Rabim (David Krumholtz). Po ukončení studia se vrátil do USA, kde se rozhodl otevřít třídu a vyučovat kvantovou fyziku. Zpočátku měl jen jednoho studenta, ale po čase měl celou třídu. Při výuce učil teorii, že atom nelze rozdělit, ale v Německu přišli na to, že to možné je. Oppenheimer tomu nevěřil, a tak provedl několik výpočtů, kde jasně dokázal, že to není možné. Ukázal to jednomu ze svých studentů a ten sice souhlasil, že výpočet je správný, ale jednomu z nich se to údajně před chvílí podařilo, a tak Robert odešel do vedlejší místnosti a viděl to na vlastní oči. Nemožné se stalo možným.
Velká část lidí v komisi, která Roberta vyslýchá, a také jeho kolegové vědci jsou proti jeho bratrovi Frankovi (Dylan Arnold), protože je bývalý komunista. Na začátku projektu Manhattan, což je název pro výrobu atomové bomby, se Oppenheimer rozhodne konzultovat výpočty s Albertem Einsteinem (Tom Conti), a tak se sejdou a on mu ukáže výpočty na papíře. Podle Einsteina i Oppenheimera existuje riziko, že by se při výbuchu bomby mohla vznítit atmosféra, což by hrozilo okamžitým zničením celé planety.
Test první atomové bomby se uskutečnil 15. července 1945. Večer, kdy se měl uskutečnit, však začala bouře. Celý projekt Manhattan probíhal v Los Alamos v Novém Mexiku. Kvůli bouřce byl první test přesunut na 17. července 1945 a uskutečnil se v 5:30 hodin. Ohnivá koule způsobená výbuchem dosáhla výšky 1,5 kilometru a kouř způsobený výbuchem vystoupal do výšky 12 kilometrů.
Původním plánem bylo svrhnout bombu na Němce, ale ti v té době již kapitulovali. Jediní, kdo se nevzdali a ani to neměli v plánu, byli Japonci. Prezident se tedy rozhodl shodit dvě bomby. První by dopadla na Hirošimu a druhá na Nagasaki. Bomby byly svrženy 6. a 9. srpna 1945, čímž druhá světová válka zcela skončila.
Na závěr se dozvídáme, že celá výpověď Oppenheimera a svědků byla učiněna proto, že Lewis Strauss byl občas Robertem Oppenheimerem urážen. O několik let později byla vytvořena druhá komise, kde byli vyslechnuti všichni svědci, což měl Strauss původně v plánu, aby Oppenheimera zcela zničil, ale to nevyšlo, protože jedna osoba, která sice byla u plánování tohoto plánu, ale nebyla v předchozí komisi, vystoupila proti Straussovi a vyšla s pravdou ven.
Zajímavosti:
- Nolan prohlásil, že projekt, který si vybere, ho musí zaujmout příběhem. V tomto případě se někde dočetl, že během testu Trinity bylo málo příležitostí k zažehnutí atmosféry. Dalším důvodem je, že podle matematiky nelze stoprocentně vyloučit, že k tomu dojde. Ale nejvíc ho zaujalo, že to byl příběh plný paradoxů, což má rád.
- Nolan se o Oppenheimerův příběh zajímá již několik let. Dokonce se o něm zmiňuje v jedné scéně z filmu Tenet.
- Oppenheimer byl natočen podle knihy Americký Prométheus, která se Oppenheimerovým životem zabývá velmi podrobně.
- Sherwin bohužel zemřel těsně předtím, než se začal film natáčet, ale K. Birde na natáčení příležitostně docházel. Kniha vznikala několik let.
- Scénář je psán v první osobě, což je velmi neobvyklé. C. Murphy řekl, že mu chvíli trvalo, než si na to zvykl.
- Film v sobě skrývá několik žánrů, např. horor, western, drama. To ostatně řekl i sám režisér.
- Murphy zná Nolana už dlouho, ale takovou roli ve filmu nečekal.
- Downey Jr. věděl, kdo je Strauss, a jeho postavě velmi dobře rozuměl, ale ve filmu hraje záporáka, který tyto muže obdivuje.
- Blunt řekla, že ji na postavě Kitty přitahovalo její odmítání přizpůsobit se ženskému ideálu své doby.
- Na otázku T. Contiho, zda někdy přemýšlel o tom, že by hrál Einsteina. Odpověděl: „Ne, a nikdy by mě nenapadlo, že se mu budu podobat.“
- Každý člen týmu a každý herec musel svou práci přizpůsobit pro plátno IMAX. Režisér film dokončil fotochemicky, neboli postaru. Ponořil film do kapaliny,, čímž získal negativy, a pak udělal zbytek. To se dělalo tak před 30 až 40 lety. IMAX zvládne rozlišení až 18 tisíc na okénko, což je mnohem více, než dokážou zachytit dostupné digitální kamery.
- Celou dobu vymýšleli, jak dostat kameru co nejblíže k obličejům herců, protože chtěli, aby to byl co nejintimnější zážitek. Museli natočit svět kvantové fyziky, takže museli umístit kamery tam, kam kamery nechodí.
- Postavili Los Alamos poblíž skutečného Los Alamos. Nenatočili to přímo tam, protože tam už jsou postavené moderní budovy, jako třeba Starbucks. V původním Los Alamos jsou i původní budovy.
- Test Trinity postavili ve skutečné velikosti, jak věž, tak samotnou bombu. Co se týče historických budov, natáčeli přímo v nich. Což bylo docela náročné, protože jsou to velmi úzké prostory.
- Celý výslech natáčeli ve velmi malé místnosti, kde bylo asi 15 lidí a kamera IMAX. Natáčení v té místnosti trvalo dva týdny.
- Oppenheimerova barevná fotografie neexistuje. Tým měl k dispozici pouze kolorovanou fotografii z časopisu Time, na které má na sobě modrou košili, proto má v celém filmu modrou košili. Oppenheimerův klobouk byl pro něj velmi důležitý, proto si ho vyrobili přesně podle sebe.
- Kitty byla poměrně výrazná osoba, takže si o ní museli také hodně vyhledat, ať už šlo o její chování nebo oblékání. Strauss byl vždycky švihák a vždycky nosil šaty šité na míru, které mu také ušil R. Downey Jr. Také velkou část vzhledu tvořily autentické účesy.
- Hudbu tvoří především housle a klavír.
- Lidé z Kodaku nikdy nepracovali na černobílém filmu a stále museli vymýšlet, jak do filmu zakomponovat barevné části, aby se dal natáčet. Učili se za pochodu. Třeba jak film nezničit.
- Během výroby tiskli vše, co natočili. Po sestříhání vystřihli vybrané části a slepili je dohromady. Konečný výtisk vznikl spojením jednotlivých částí. Lidé v laboratoři, konkrétně koloristé, spolupracovali na zdokonalení barevnosti jednotlivých záběrů. Pracovali na tom každý den a trvalo to několik měsíců.
- Jednotlivá okénka filmu se strouhala nůžkami. A na světě je jen jeden člověk, který se věnuje stříhání 65mm filmu nůžkami. Film má 3 hodiny, takže je to přes 3000 snímků.
- Chtěli, aby film v IMAXu vidělo co nejvíce lidí. Ti, kteří nemohou, by ho měli vidět v nejlepší možné kvalitě. V posledním procesu si přehráli film IMAX a digitální verzi a pak zarovnali snímky tak, aby přesně seděly. Trvalo asi půl roku, než každý záběr vypadal stejně ve fotochemickém i digitálním procesu.
- Při jedné diskusi si kromě Nolana přizvali autora knihy, dva fyziky a současného ředitele Los Alamos. Autor poznamenal, že na knize pracovali 25 let.
- Když se autor dozvěděl, že Nolan bude dělat jejich knihu, byl nadšený, ale zároveň měl obavy, protože jde o složitou knihu o 700 stranách.
- Jeden z fyziků poznamenal, že Nolan má skvělé znalosti vědy, spolupracoval s ním i na filmu Interstellar a dokonce jí rozumí o něco lépe než Anne Hathaway.
V příštím článku se budeme věnovat dokumentu, který je na bonusovém Blu Ray. V tomto článku se dokumentem zabývat nebudu, protože už tak by byl tento článek příliš dlouhý. Konkrétně se bude jednat o dokument To End All War: Oppenheimer & the Atomic Bomb.
Zdroje: Oppenheimer – Kinobox, autor, Blu Ray Oppenheimer