Zrození planety opic: Příběh o zrodu Ceasara a počátku konce lidstva
Film Zrození planety opic (2011) byl natočen podle knihy Pierra Boulleho. Vůbec první pokus o zfilmování této knihy se uskutečnil v roce 1968 a po jeho velkém úspěchu bylo natočeno dalších 11 filmů a seriálů. V roce 2001 natočil Tim Burtun remake prvního filmu. Bohužel nebyl tak úspěšný, jak se očekávalo, a tak se nedočkal pokračování. O 10 let později se o něj pokusil režisér Rupert Wyatt, který už měl úspěch a vznikly další dva snímky. Protože se za pár měsíců chystá čtvrté pokračování tohoto příběhu, rozhodli jsme se připomenout postupně první tři filmy. V tomto článku si projdeme ten první.
Hned na začátku filmu vidíme, jak jsou opice chyceny v lese a odvezeny do výzkumných laboratoří GEN-SYS, kde působí Will Rodman (James Franco). Ten pracuje na léku zvaném ALZ-112, který se testuje na opicích. Opici jménem Modroočko je lék podán. ALZ-112 je genová terapie, která je určena pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Blue Eyes se podaří vyřešit hádanku a Will okamžitě utíká za svým šéfem Stevenem Jacobsem (David Oyelowo). Prosí ho, aby povolil testování na lidech. Přes počáteční námitky to Steven povolí a svolá komisi, kde má Will za úkol představit lék.
Mezitím chtějí opici Blueberry odvézt na testy, ale ta je rozrušená a začne se bránit a při tom utíká, až je nakonec zastřelena. Po tomto incidentu zjistí, proč byla tak agresivní. Důvodem je, že měla dítě, a tak se o něj bála. Jacobs nařídí Robertu Franklinovi (Tyler Labine), aby našel nejlevnější způsob, jak všechny opice utratit. Poté, co dítě najde, řekne Willovi, aby ho vzal domů. Will nejprve nesouhlasí, ale nakonec si ho vezme. Doma na něj čeká jeho otec Charles Rodman (John Lithgow), který trpí alzeihmerem, a jeho ošetřovatelka. Charles něco vyhrkne a ošetřovatelka se ho vzdá. Druhý den požádá otce, zda by mohl mládě nakrmit, otec souhlasí. Podá mu láhev a všimnou si, že nemá problém mléko sám vypít. Dají mu jméno Ceasar (Andy Serkis).
O tři roky později se otcův stav zhorší natolik, že se Will rozhodne jít do práce, vzít mu léky a dát je Charlesovi. Po menším incidentu venku se Ceasar zraní, a tak ho Will vezme k veterinářce Caroline Aranhaové (Freida Pinto). Veterinářka si všimne, že Ceasar umí znakovou řeč. Po menší diskusi a ošetření Ceasara navrhne Ceasar Willovi, aby pozval Caroline na večeři. Oba se tomu zasmějí a Caroline pozvání přijme. Nakonec se spolu sejdou. Caroline dostane nápad vzít Ceasara ven do parku, s čímž Will souhlasí.
Děj se posouvá o pět let dopředu a my vidíme, že drogy už na Charlese nezabírají tak jako dřív. Will přijde na to, že jeho imunita si proti léku našla protilátky. Stane se nehoda, při níž Charles zapomene, že nemá auto, a nasedne do cizího auta, přičemž zničí dvě další. Jeden ze sousedů se rozzlobí a napadne Charlese. Ceasar to vidí, a tak se ho vydá agresivně bránit, až nakonec Ceasar skončí v útulku, kde se mu zpočátku nelíbí. Po nějaké době se mu podaří spřátelit se s opicemi a vymyslí plán, jak se odtamtud dostat. Nejprve uteče na vlastní pěst a vrátí se domů, kde ukradne lahvičky s novou drogou ALZ-113. Hned poté se vrací do útulku, kde drogu rozptýlí a čeká, až začne účinkovat, aby mohl komunikovat s ostatními opicemi.
Poté se dohodnou na plánu útěku, což se jim podaří, a také se jim podaří dostat do laboratoře, kterou zničí. Podaří se jim také osvobodit další opice z laboratoře. Mezi osvobozenými opicemi je i Koba (Christopher Gordon) a Maurice (Karin Konoval). Po zničení budovy se vydají přes most, kde se armáda pokusí zabít všechny opice. Opice však utečou a zabijí Jacobse. Nakonec se ocitnou v parku, kde byl Ceasar poprvé unesen Willem. Nakonec Ceasar Willovi řekne, že je zde doma.
Zajímavosti:
Režisér chodil na maratony do kina a první Planeta opic ho zaujala natolik, že se rozhodl natočit tento příběh.
Scénárista sbíral různé materiály jako různé nápady na scénáře, například o genetickém výzkumu. Zjistil také, že několik šimpanzů napadlo své majitele.
Chtěli založit film na prvním filmu, ale když se takto podívali na ostatní filmy, přišli na to, že v některých částech zaznělo jméno Ceasar a že první slovo, které řekl, bylo ne. Na tomto základě postavili příběh tohoto filmu. Šlo jim také o to, aby ukázali lidskou aroganci.
Ve filmu je několik narážek na první film, ale i na ostatní. Na filmy se dívali, protože hledali jména pro opice.
Čísla v laboratorních testech přímo odkazují na předchozí filmy. Například 112 je číslo drogy a 112 je stopáž původního filmu.
Scény s A. Serkinsem se natáčely několikrát, protože je museli nejprve natočit s ním a pak bez něj. Chtěli tak zachytit celou krajinu.
Zdroje: Zrození planety opic – Kinobox, autor, DVD Zrození planety opic