Připravte se na jízdu po nejhorších filmech všech dob: Nepovedené dialogy, laciný humor a kýčovité kulisy
Připravte se na seznam nejhorších filmových katastrof, které se zařadily do historie kinematografie pro svou ubohou kvalitu a nekonečnou schopnost vyvolávat pouze zlost a zděšení.
Nesmyslný námět, šroubované a špatně uvěřitelné dialogy i dějové zvraty, nad kterými vám zůstane rozum stát, o hereckých výkonech raději nemluvě. To jsou bezesporu atributy, kterými se může pochlubit každý ne zrovna povedený film. Každý divák je jiný a každý čeká od dobře natočeného filmu něco jiného, ale bez přehánění můžeme říci, že některé tituly jednoduše nedokáží zaujmout ani ty nejméně náročné.
Plán 9 (1959)
Začneme opatrně. Tento film nemá například na Česko-Slovenské filmové databázi až tak špatné souhrnné hodnocení – dosáhl na 50%, ovšem při diváckém hodnocení budil spíše rozpaky a hodnotící se nezdráhali mnohokrát použít označení odpad.
Děj se točí kolem podivné mimozemské invaze. Mimozemšťané přiletěli na planetu Zemi s jediným cílem – zabránit lidstvu v konstrukci zbraně, která je schopná zničit celý vesmír. Opakované pokusy o mírové jednání se nevydařily, a tak se vetřelci rozhodnou k radikálnímu kroku – použijí „Plán č. 9“. Jejich strategie zahrnuje oživení všech nedávno zemřelých lidí a vytvoření armády zombie, která má zastavit lidskou rasu.
Na zmiňovaném serveru Česko-Slovenské filmové databáze mnoho pochval snímek nesklidil. „Pan Burton se očividně ve svém filmu snažil vše zidealizovat, jak jen se to dalo, což ostatně každý pozná už po několika prvních minutách. Nemůžu však říci, že jsem se nebavil – byla legrace sledovat ty létající talíře na provázcích či monstrózního zombíka alá Tor Johnson. Nejslabším článkem jsou asi dialogy, které jsou někdy až příliš zdlouhavé a nesnesitelně nudné. Naopak mezi nejlepší momenty patří rozhodně scény s Belou Lugosim a následně s jeho dvojníkem. Jeho zástup byl vyřešen vskutku excelentním způsobem,” uvedl jeden z hodnotících diváků.
Waterloo po česku (2002)
I Česká republika má ovšem v tomto žebříčku svého silného zástupce. Film Waterloo po česku natočil v roce 2002 režisér Vít Olmer, kterému někteří filmoví fanoušci škodolibě přezdívají „režisér braků“.
Scénář vychází z manželských povídek, které psal Olmer pro lechtivý časopis Playboy. Pro snímek bylo vybráno několik z nich. Ve většině z nich jsou námětem milostné vztahy mezi mužem a ženou, což by samo o sobě mohlo být poměrně nosným a dobře přístupným tématem.
Ani obsazení snímku nebylo zvoleno špatně (divák zde uvidí například Evu Holubovou nebo Emílii Vašáryovou), ovšem pod palbu kritiky se dostal laciný humor, kterým je scénář doslova protkaný a také neúčelnost všech sdělení, které z filmu vyplývají. I přesto se ovšem film stal v době svého uvedení 8. nejnavštěvovanější filmovou premiérou.
Plump Fiction (1997)
Možná máte právě teď pocit, že se autor článku zbláznil a omylem zařadil do tohoto žebříčku skvělý a kultovní film režiséra Tarantina. Pokud si ovšem název přečtete znovu, všimne si, že tu nebudeme mluvit o Pulp Fiction. Jedná se o americkou komedii Plump fiction z roku 1997, režírovanou Bobem Rayem Stewarem, která se vtipným způsobem pokouší parodovat a zesměšnit známé scény a motivy z různých klasických filmů.
Čeká vás nekonečná jízda plná nekorektního a méně náročného humoru, hereckých výkonů, u kterých se většina diváků shodne, že jsou i v žánru parodie mírně řečeno problematické a vizuálního kýče včetně kostýmů a výpravy. Všechny tyto aspekty katapultovaly film mezi divácky nejhůře hodnocené snímky všech dob.
Trhni si! (2006)
Oficiální text distributora slibuje svůdnou a svěží mladou komedii s Paris Hilton v hlavní roli. Pojďme se tedy podívat na realitu. Děj se točí kolem vždy dokonalé a všemi obdivované studenty oděvního návrhářství Victorie English, kterou představuje právě zmiňovaná dědička hotelového impéria. Což by samo o sobě nemuselo nutně znamenat katastrofu, kdyby tvůrci napsali scénář ve stylu oddechové komedie pro teenagery.
Bohužel se jim ovšem nepodařilo dát dohromady ani zajímavý děj a ani humor. Vtipy jsou tu velmi laciné, postavy ploché a mnohým divákům nesympatické. Nikoho asi nepřekvapí, že snímek získat na serveru csfd.cz hodnocení 9% a 7. místo v žebříčku nejhorších filmů v databázi.
Malý Herkules (2009)
Na rodinném osvětovém filmu o malém hrdinovi Herkulovi se přece nedají napáchat nijak velké škody, řekl by si jeden. Ovšem tento film to podle všech jeho na internetu dostupných hodnocení dokázal. Existují legendární filmy, skvělé filmy, dobré, průměrné, slabé, špatné, B-filmy, C-filmy a pak je tu Malý Herkules.
Ale je to vůbec film? Ne. Dokonce i rodinná videa z roku 1992 mají podle většiny diváků více filmové kvality než tento snímek. Kritizovaný je v tomto případě nejen děj, ošklivé kulisy a nesmyslné dialogy, ale také český dabing, který filmu nasadil pomyslnou korunu.
Logiku a pěkný oddechový zážitek pro menšího diváka zde budete hledat marně. Podle některých recenzí jediné, co budete po pár minutách sledování hledat, je východ z místnosti, kde film sledujete.
Zdroj: imdb.com, csfd.cz