Jiří Wimmer: Silné deprese, čtyři neúspěšné pokusy o sebevraždu a tragická smrt
Není výjimkou, že televiznímu baviči či herci skvěle ztvárňujícímu komediální role, ve skutečnosti není moc do smíchu. Mezitím co baví publikum, které se během jeho představení láme v pase smíchy a pomocí rolí jim vžene úsměv do tváře, sám v sobě svádí boj s temnými myšlenkami a stavy beznaděje. Vzpomeňme například skvělého herce Miloše Kopeckého, či Luďka Sobotu. Přesně tak to měl i Jiří Wimmer.
Jiří Wimmer začínal jako třídní „klaun“
Český komik, herec, kreslíř, básník a hudebník Jiří Wimmer se narodil před jednaosmdesáti lety v Praze jako prostřední dítě ze tří do movitější rodiny, která vlastnila dům a cukrárnu. Jeho herecké a komické počátky byly ještě na základní škole, kde patřil mezi třídního komika a také začal navštěvovat divadelní kroužek.
Herectví jej uchvátilo, a tak se rozhodl studovat na pražské DAMU, kam byl přijat a studia úspěšně v roce 1965 ukončil. Ihned nastoupil angažmá v Divadle Petra Bezruče a dvě sezony hrál i ve Státním divadle v Ostravě. Ve stejném období začal i působit coby autor v malém divadélku Waterloo v témže městě. To však bylo během normalizace zrušeno, a to z politických důvodů.
Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat
Se svým kolegou Janem Valou (80) uváděl nějaký čas pořady hudební folk a country skupiny Plavci (Rangers). Účinkoval i v pražské Ypsilonce, Prozatímním divadle Františka Ringo Čecha a v Divadle Jiřího Grossmanna.
Jeho filmový debut přišel v roce 1964 ve snímku Bubny. Následovaly role ve snímcích jako Jáchyme, hoď ho do stroje!, Jen ho nechte, ať se bojí, Kaňka do pohádky, Jára Cimrman ležící, spící, Chobotnice z II. patra a naposledy v roce 1999 v Nebát se a nakrást. Neminuly jej samozřejmě ani seriálové role, a to například v Arabela či Hospoda a svůj hlas propůjčil seriálové kreslené postavičce v O človíčkovi.
S další legendou českého showbyznysu Karlem Černochem vytvořil Jiří Wimmer skvělou komediální dvojici. Nemohl chybět ani v nejrůznějších zábavních pořadech, estrádách či dříve divácky oblíbených „silvestrovských večerech“, ať už jako host, nebo v roli průvodce pořadem, jako tomu bylo například v Proměny Jiřího Wimmera. Úplně naposledy se postavil před kameru v roce 2000 v seriálu Pra, pra, pra podle scénáře Františka Ringo Čecha.
Alkohol a deprese
Mimo herectví a bavičské vlohy vynikal i coby kreslíř, muzikant, sportovec i básník. Co se týče sportu, bavil jej nohejbal. Rád si zašel do oblíbené hospůdky a rád vařil. Období smíchu, který tolik miloval, střídaly deprese, které zapíjel alkoholem.
Jiří Wimmer jako problémový umělec
Měl rád ženy a svobodu, takže se to negativně odráželo i v jeho partnerských vztazích. Byl dvakrát ženatý, ale obě manželství skončila rozvodem. Jiří Wimmer měl dceru Michaelu. Pokaždé, když se mu nedařilo, nebo nebyl zcela spokojený s nastalou životní situací, bral láhev do ruky. To s sebou neslo potíže i v profesním životě. Buď na představení dorazil, ale vzhledem ke svému stavu jej nedokázal odehrát ani do konce, nebo nepřišel vůbec. Získal tak nesmazatelnou nálepku problémového umělce.
Čtyřikrát si sáhl na život
Ze své závislosti na alkoholu se třikrát léčil, ale nikdy se mu nepovedlo touze po alkoholu zbavit úplně. V osmdesátých letech měl vážnou autonehodu, a to vlastní vinou. Usnul totiž za volantem a naboural do stromu. Jeho těžké deprese a psychické potíže jej dohnaly ke čtyřem neúspěšným pokusům o sebevraždu. První pokus proběhl za pomoci prášků, podruhé si podřezal žíly, potřetí si vzal „na pomoc“ nůž a propíchl si břicho a čtvrtý neúspěšný pokus byl s pistolí.
Jiří Wimmer zemřel tragicky, a to před třiadvaceti lety. Zemřel 25. ledna 2001 a svou roli zde opět sehrál „démon alkohol“. V ten den přelézal zábradlí na Vítězném náměstí, následně přecházel mimo přechod pro chodce a tam jej srazil autobus. Wimmer byl na místě mrtvý. V krvi měl 2,44 promile. Bylo mu 57 let.
Zdroj: csfd.cz, wikipedia.org, idnes.cz