Sladký život: Romantická komedie se silným příběhem
Do kin přichází Sladký život, romantická komedie od tvůrců oblíbeného filmu Ženy v běhu. Dokážou i tentokrát zaujmout širší masy, nebo se zařadí po bok jiných sourozenců do vln průměrnosti?
Rosťa Beran je oblíbený hokejový reprezentant, kterému svět leží u nohou. Má dostatek peněz, každý den jinou ženu a celou řadu obdivovatelů. Jednoho dne jej ovšem skolí těžký infarkt, po němž musí podstoupit transplantaci srdce. Hokej už hrát nemůže. Přijde o všechny peníze a jediné, co mu zbude, je zlatá medaile z mistrovství světa. Rosťa tak musí začít od nuly a hledat nový smysl svého života. Naštěstí na to nebude sám.
Tak trochu víc drama než komedie
Když se zamyslíte nad zápletkou filmu, dojde vám, že se vlastně tak úplně nejedná o komedii. Daleko víc by tomuto snímku slušelo přízvisko životní drama či v některých momentech dokonce tragédie. Příběh Sladkého života má rozhodně hloubku a přináší řadu témat k zamyšlení.
Vladimír Polívka se své role zhostil skvěle. Na začátku opravdu působí jako namyšlený frajer, který si ničeho neváží. V pozici téměř bezdomovce už není tak přesvědčivý, je to prostě frajer i v jiné etapě svého života. Jeho herecký talent je ovšem znatelný v každém záběru.
Skvělé obsazení v čele s dětskou rolí
Celkově tvůrci zvolili skvělé obsazení. Postarší doktorku tu hraje Petra Hřebíčková, která je zároveň Rosťovou dávnou milenkou. Tento fakt samozřejmě slibuje zajímavou zápletku do následujících minut. Další větší role se chopil Jan Cina, kterého vlastně já osobně moc jako herce nemusím, ale tentokrát se i on předvedl.
Několik známých a populárních herců zde přitom dostalo jen určitý štěk. Mezi ně patří třeba Tereza Kostková, Jenovéfa Boková nebo Miroslav Táborský. Velké ocenění si ovšem zaslouží dětská herečka Olivie Sulženková, která hraje dceru Jana Ciny. Je prostě jedním slovem roztomilá, ukazuje upřímnost a bezprostřednost dětské duše, která veškeré nesnáze snímku zjemňuje. Nechybí tu ani oblíbený snowboarďák Vojta Kotek. Jeho role ale vlastně patří k těm, které mě v celém filmu zaujaly nejméně.
Z mača marmeládářem
Zajímavá je potom i část zápletky, kdy si bývalý hokejista hledá nové zaměstnání. Nic neumí, má jenom základku. Tak skončí u vyrábění marmelád, které souvisí s tragicky zemřelou ženou Honzy Ciny. Méně chlapskou práci byste asi hledali docela těžko, právě výrazná rozdílnost od „mača hokejisty“ ovšem tvůrce filmu Sladký život zaujala.
Dojde samozřejmě i na onu očekávanou romantickou zápletku. Vlastně jsem si upřímně chvíli myslel, jestli Vladimíra Polívku nezačne přitahovat stejné pohlaví. Trochu to tak na mě celé působilo, ale to by samozřejmě bylo už dost překombinované.
O dospělé lásce
I v oné kapitole plné lásky je vidět změna života a napravení se. Dříve totiž frajer Beran nešel do holky nad třicet, nyní však nachází kouzlo toho milovat dospělou a zkušenostmi otřelou ženu. Celý film může být pro někoho velice poučným a když to přeženu, může mnohým pomoci uvědomit si, že svůj život vzali za špatný konec.
Romantické komedie jsou jedním z nejčastěji natáčených žánrů u nás. Často díky tomu sklouzávají k průměrnosti a postrádají větší smysl. Ne však v tomto případě. Sladký život je film se silným příběhem, dojemný i smutný. Občas nechybějí nějaké vtipné hlášky, ale ne tolik, aby narušily ducha celého snímku.
Jako celek tak patří Sladký život jednoznačně k těm nadprůměrnějším v kategorii podobných komedií, či chcete-li romantických filmů. Příběh totiž vypráví o věcech, které se mohou stát každému. Jasně, občas to tvůrci trochu přeženou, aby zdůraznili ten „onen faktor“. Veskrze ovšem působí uvěřitelně. Možná vás okouzlí, možná donutí k zamyšlení. Velké skupině lidí by se ovšem tento snímek měl každopádně líbit.
Zdroj: Autorský text