Kultovní Sněženky a machři: Proč stojí za to sledovat je zas a znovu
Kultovní snímek Sněženky a machři, který si získal srdce mnoha generací, skrývá řadu pozoruhodných faktů a historek z natáčení. Věděli jste například, že ve scéně se společenskou hrou zazní báseň od samotného Alexeje Sergejeviče Puškina s názvem Tatjanin dopis na rozloučenou Oněginovi? Nebo že film získal jednu z hlavních cen na XXI. Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve španělském Gijónu v roce 1983?
- Postavu Mariky, kterou ztvárnila Eva Jeníčková, v původním filmu nadabovala Ilona Svobodová. V pokračování po 25 letech už herečka mluví svým vlastním hlasem. Sám režisér Karel Smyczek se ve snímku objevil v malé roli. Bylo to konkrétně ve scéně v cukrárně, kam zavítá Mácha (Michal Suchánek) s Marikou (Eva Jeníčková).
- Zajímavé je i to, že jeden z žáků nese jméno John, stejně jako scenárista filmu Radek John. Michal Suchánek a Václav Kopta byli vybráni z řad studentů konzervatoře, zatímco Jan Antonín Duchoslav se dostal na konkurz spolu s dívkami ze třídy, které si tvůrci předtím vyhlédli. Na jaký honorář si přišla hlavní trojice herců? Každý z nich obdržel 10 tisíc korun.
- Václav Kopta před natáčením na horách nikdy nebyl, a tak ani nevlastnil žádné zimní oblečení. Navíc tvůrcům zatajil, že neumí lyžovat, přestože to byla jedna z podmínek pro získání role. Když se to režisér dozvěděl, musel narychlo sehnat dubléra.
- Natáčení málem ztroskotalo ve chvíli, kdy štáb nemohl v zimní sezóně sehnat ubytování pro osmdesát lidí. Filmařům také zkomplikoval situaci prasklý kotel v krkonošské horské boudě Martinovka, kde se film natáčel. To si vyžádalo dočasné přerušení natáčení. Scény z lyžárny se točily na Barrandově.
- Od roku 1997 funguje v Plzni lyžařská a snowboardová škola, která nese název právě podle tohoto filmu, tedy „Sněženky a Machři“. Instruktor Vláďa Prťka, jehož ztvárnil Pavel Marek, prozradil, že hlavním důvodem, proč roli přijal, byla jeho filmová parťačka Marika Kardová v podání Evy Jeníčkové.
- Scénář, na kterém spolupracovali Radek John a Ivo Pelant, prošel asi deseti přepisy. Psaní na stroji bylo velmi úmorné. Barrandovské studio nemohlo oficiálně koupit exkluzivní lyžařskou kombinézu pro Mariku (Eva Jeníčková) v tehdejším Tuzexu, protože nemělo příděl bonů. Tak si ji pouze zapůjčili s obavami, aby ji herečka při pádech nepoškodila.
- Během natáčení noční scény se sáňkováním došlo k úrazu jednoho z „machrů“, když narazil do ohrady u vleku. Naštěstí se mu nestalo nic vážného, přesto u něj režisér pro jistotu proseděl celou noc.
- Režisér Karel Smyczek bedlivě střežil bezúhonnost mladých herců a ve čtyři hodiny ráno obcházel pokoje, aby zkontroloval, zda nejsou chlapci u dívek.
- Vedoucí tajemník KSČ v Ostravě dokonce na krátkou dobu zakázal promítání filmu v Severomoravském kraji, protože se mu nelíbilo, že mladiství ve filmu pijí alkohol.
- Valentina Thielová, představitelka Boženky, měla z lyžování velký strach, a tak jí rekvizitáři museli přibít lyže hřebíky k zemi a následně ji do nich obout.
Tyto a mnoho dalších pozoruhodných historek doprovázely natáčení legendárního snímku Sněženky a machři, který se nesmazatelně zapsal do dějin československé kinematografie.
Kultovní film Sněženky a machři si nenechte ujít na TV Prima v sobotu 16. března od 15:15.
Zdroj: csfd.cz