Hvězdy jednoho hitu: Las Ketchup i Patrick Swayze. Nejen oni zazpívali, zazářili a vyhasli
V hudebním průmyslu obecně jednoznačně platí, že klíčem k úspěchu není pouze dokonalý hlas a obrovský rozsah, ale především štěstí v podobně hitmakera, který pro vás vytvoří píseň, co osloví davy. Chytlavou, s dobrým textem. Důležitá je ta jedna píseň, která se posluchačům zaryje pod kůži a vystřelí interpreta na vrchol.
Nicméně historie populární hudby nám mnohokrát ukázala, že někteří umělci zůstali jen u toho jediného hitu. Kteří zazářili a pak pohasli? Následuje přehled umělců, kteří dosáhli velkého úspěchu pouze s jedním hitem. Znáte snad od nich nějaký další?
Pojďme si jednotlivé interprety rozdělit čistě chronologicky. První dekádu naší cesty mohou představovat 60. léta. V šedesátých letech došlo v hudbě k významnému rozvoji. V té době začaly vznikat kapely, které mají podobné složení jako ty dnešní. Zejména rocková hudba se začala rozvíjet. Tato éra je také známá díky hnutí hippies, které se s ní spojuje. Současně se objevili první představitelé hrající heavy metal a vznikly úspěšné kapely jako Scorpions, The Doors nebo The Who. Existují skladby, jejichž interpreti sice rychle zazářili, ale jejich popularita postupně pohasla. Tyto skladby ale rádi posloucháme dodnes.
Petula Clack (1964) – Downtown
Britská zpěvačka začala svou kariéru v dětském sboru. Jejím obrovským a zároveň jediným známým hitem je píseň Downtown. Tento populární song byl vydán v roce 1964 na stejnojmenném albu a autorem hudby je Tony Hatch, který ji složil při procházce centrem New Yorku. Skladba okamžitě po svém vydání zaznamenala mezinárodní úspěch a dodnes působí lidem radost a úsměv na tváři při jejím poslechu.
V USA dosáhla píseň prvního místa, zatímco v Británii obsadila druhé. V České republice je tento hit známý především díky jeho české verzi nazvané Pátá, kterou nazpívala Helena Vondráčková.
Shocking Blue (1969) – Venus
Shocking Blue byla rocková kapela pocházející z Haagu v Nizozemí, která vznikla v roce 1967. Jejich nejslavnější skladba „Venus“ dosáhla prvního místa v žebříčku Billboard Hot 100 v únoru 1970. Po čtyřech letech se kapela rozpadla. Jejich píseň „Love Buzz“ byla přezpívána grungeovou skupinou Nirvana jako jejich první singl. „Venus“ je dodnes oblíbená a byla předělána mnoha dalšími interprety.
V 80. letech se vynořila éra, která dodnes přetrvává v podobě hudebních oldies, které si často pouštíme. Kromě rockové hudby a punku se v té době také velmi oblíbeným stalo disco. Nicméně na vrcholu hudební scény jako první hvězda zářila skupina Queen, která svou kariéru zahájila již v sedmdesátých letech. Existují však interpreti, jejichž úspěch se na rozdíl od legendárních Queen omezil pouze na jedinou písničku.
Trio – Da, da, da (1982)
Zpočátku nic nenaznačovalo tomu, že by kapela měla mít významnější úspěch než jen okrajovou klubovou oblibu. Nicméně tato jedna píseň změnila vše. S výrazným textovým minimalismem si získala mezinárodní uznání. Debutovala začátkem února 1982 a stala se jedním z největších komerčních hitů tzv. „Neue Deutsche Welle“, tedy „nové německé vlny“, i za hranicemi německého jazykového prostoru.
Patrick Swayze – She’s Like the Wind (1987)
V druhé polovině 80. let se charismatický herec, zpěvák a tanečník Patrick Swayze rozhodl prozkoumat svůj potenciál i jako zpěvák. Jeho píseň „She’s Like the Wind“ se stala obrovským hitem a dodnes patří mezi nejoblíbenější balady vůbec. To dokazuje i rekordní počet poslechů, kterého dosahuje na platformě YouTube. Píseň původně vznikla jako součást soundtracku k americkému filmu „Grandview USA“ z roku 1984, avšak ve filmu nakonec nebyla použita, ačkoli měla podtrhnout postavu hranou Jamie Lee Curtis. Své slávy se však song dočkal v dnes již kultovním Hříšném tanci (1987), který ho po uvedení do kin rázem vystřelil na vrcholy světových žebříčků poslechovosti – v americké singlové hitparádě dokonce na třetí příčku.
Nemůžeme samozřejmě opomenout ani dnes tolik populární „devadesátky”! Tato éra byla charakterizována svobodou, divokostí a módním směrem známým jako „heroin chic“, stejně jako popularitou boybandů a dívčích kapel. Zároveň se začaly vytvářet inovativní videoklipy, které často vyprávěly originální příběhy.
Tasmin Archer – Sleeping Satelite (1992)
Tato popová zpěvačka pochází z Británie. V roce 1990 podepsala smlouvu s nahrávací společností EMI a o dva roky později, v srpnu 1992, vydala svůj první singl „Sleeping Satellite“, který se dostal na vrchol britské a irské hitparády. Její debutové studiové album s názvem „Great Expectations“ vyšlo v říjnu téhož roku a dosáhlo osmého místa na žebříčku prodejnosti. Za více než 100 000 prodaných kopií obdrželo v prosinci zlatou desku.
Druhý singl z alba se v Anglii dostal mezi TOP 40, avšak žádná další nahrávka nedosáhla úspěchu debutové skladby. V roce 1993 získala britskou hudební cenu BRIT Award v kategorii objev roku. Později zpěvačka humoristicky prohlásila, že cenu schovala vzadu do kuchyňské kredence a používá ji na louskání ořechů a klepání masa.
Dokonce i milénium má své příkladné interprety známé jako „hvězdy jednoho hitu”. Období přelomu tisíciletí a první léta následující po něm byla charakterizována vlivem disco a elektronické hudby. Hudba v té době prošla mimořádně plodným obdobím, kdy vzniklo mnoho světových hitů, jež zněly na každé diskotéce a staly se populárními i v dnešní době.
Las Ketchup – The Ketchup Song (2002)
Las Ketchup je španělská dívčí hudební skupina, která vznikla v roce 2002 v Cordóbě ve Španělsku. Tvoří ji čtyři členky – sestry Lola Munoz, Pilar Munoz, Lucía Munoz a Rocío Munoz. Jejich otec je španělský flamengový kytarista Juan Munoz, známý pod uměleckým jménem „El Tomate“. Mezi největší hity skupiny patří skladba „The Ketchup Song“, která je známá také jako „Aserejé“. Taneční sestava, která se objevila ve videoklipu k této písni, byla v té době velmi populární a znal ji snad každý.
Současnost – vliv sociálních sítí vykonal svou službu
V dnešním digitálním světě se na první pohled může zdát, že díky rozmachu internetu a různých platforem může být získání úspěchu a dosahu mnohem snazší úkol. Ovšem opak je pravdou. Konkurence je obrovská a obstojí v ní málokdo. Současná doba je tak naopak ideální půdou pro raketový start a o to strmější pád do světa zapomnění.
Michael Teló – Ai Se Eu Te Pego (2011)
Příkladem může být i tento zpěvák – Michael Teló. Brazilský umělec nejen zpívá, ale také zručně hraje na akordeon. Na začátku své sólové kariéry vydal album s názvem „Balada Sertaneja“, které sice nezaznamenalo velký komerční úspěch, ale přesto byl za svou práci nominován v kategorii objev roku. Jeho další album s názvem „Michel Teló – Ao Vivo“ se však setkalo s velkým úspěchem a dokonce mu vyneslo nominaci na Latin Grammy v kategorii nejlepší album. Nicméně i přes tyto úspěchy zůstává jeho jediným široce známým hitem píseň „Ai Se Eu Te Pego“.
Zdroje: wikipedia.org, hudbaprotebe.cz, studijni-svet.cz