Příteli, chvátej, SOS: Legendární seriál sanitka se vrací
Jsou seriály, u kterých od první klapky uplynulo i několik dekád a přesto se stále těší oblibě diváků. Příkladem může být i seriál Sanitka natočený v roce 1984, kde v hlavních rolích zazářila taková jména jako například Zlata Adamovská nebo Jaromír Hanzlík. Nově můžete na VOYO zhlédnout dokonce obě série, jak původní, tak její pokračování „Sanitka 2” z roku 2013.
Sanitka (1984)
Jedenáctidílný seriál vznikl pod taktovkou režiséra Jiřího Adamce a scenáristy Jiřího Hubače. Mapuje život i práci statečných záchranářů, kteří jsou vždy tam, kde jich je potřeba. Kromě boje mezi životem a smrtí čekal seriál také soubor s velmi úspěšným a o něco starším seriálem Nemocnice na kraji města, který se divákům představil již v roce 1977. Všichni u televizních obrazovek očekávali, zda Sanitka naváže na úspěch předchozího lékařského seriálu – a povedlo se!
Seriál vsadil na hvězdnou kvalitu
Obsazení seriálu bylo skutečně výjimečné – v hlavní roli čestného doktora, který dává přednost náročné službě u záchranného sboru před lukrativní kariérou v nemocnici, exceloval Jaromír Hanzlík. Jeho nadřízeným, náročným, avšak spravedlivým šéfem, byl vynikající Josef Vinklář. U divaček si získal obrovskou popularitu doktor Richard Skalka, ztvárněný Jiřím Bartoškou, jehož smrt na leukémii pohroužila do smutku nejen postavy ve filmu, ale i fanoušky.
Socialistickému režimu se nelíbila znělka ani svetry
Všeobecně známou se stala i úvodní píseň seriálu, „Můj čas”, kterou tehdy nazpívala populární Hana Zagorová spolu se Stanislavem Hložkem a Petrem Kotvaldem. Nechybělo mnoho a tato dnes již zlidovělá píseň by se k divákům vůbec nedostala. Představitelům minulého režimu se prý nelíbila zkratka “S.O.S.”, jelikož díky anglickému původu slov prý mohla budit dojem volání o pomoc směrem na západ. To v ovšem nebylo vše. Své si užila také herečka Eva Hudečková, která byla z několika scén vystříhána, neboť její károvaný svetr prý připomínal svým vzorem křesťanský kříž.
Natáčení inspirovaly skutečné události
Kromě sledování osobních osudů hrdinů diváci mohli v Sanitce pozorovat i proměny pražské záchranné služby na přelomu 20. století. Seriál detailně zaznamenal vývoj automobilů a vybavení, přičemž se objevily vozy jako Škoda 1201, jugoslávské sanitky IMV 1000 a nakonec i „dvanáctky“, které znamenaly významné technologické zlepšení pro záchranáře.
Jednou z nezapomenutelných scén zůstává zásah pražských záchranářů při letecké havárii, která se inspirovala skutečným neštěstím z října 1975, kdy došlo k pádu jugoslávského letounu DC-9 nedaleko Suchdola a zahynulo 74 lidí. Natáčení této epizody vyžadovalo náročné technické prostředky včetně použití vyřazeného dopravního letadla a probíhalo na pláních poblíž barrandovských studií.
Sanitka 2 (2013)
Seriál se však v roce 2013 dočkal i svého pokračování. Nových třináct dílů nazvaných souhrnně jako “Sanitka 2” nás zavádí zpět do světa záchranné služby. Setkáváme se s původními postavami, které jsou nyní o něco starší, a zároveň se seznamujeme s úplně novými, jež se přidávají k důvěrně známému televiznímu románu. I když je jejich náplň práce stejná jako před lety, atmosféra se změnila, podobně jako lidé a doba, v níž žijí. Nové výzvy čekají na hrdiny, kteří musí čelit nejen fyzickým, ale i emocionálním překážkám, a přizpůsobit se novým trendům a technologiím ve světě záchranných služeb. Na režisérskou židli tenkrát usedl namísto Jiřího Adamce Filip Renč.
První klapka padla 12. září 2011 ve vysílači Liblice. Natáčení trvalo 171 dní, během kterých byl vyčerpán rozpočet 170 milionů Kč. Poslední klapka padla 29. června 2012 na Smíchově.
Scénář zůstal v rodině
V novém televizním projektu se objevila herecká jména jako Dagmar Havlová, Jiřina Bohdalová, Jiří Dvořák, Marek Vašut, Michal Dlouhý, Václav Jiráček a další. Návaznost na předchozí řadu je zachována i prostřednictvím scenáristy. Odpovědnost za scénář převzal Ivan Hubač, syn autora originálního scénáře, Jiřího Hubače.
Obě série nyní můžete v pohodlí svého domova zhlédnout voyo.cz
Zdroje: Voyo.cz, ČSFD.cz, i60.cz