Trpěli jsme za vás! Playgirls a jiné české filmy, které se nepovedly. V jednom hraje i Libor Bouček
Některé filmy se nám zapíší do paměti díky silnému příběhu, který nesou. Některé díky nezapomenutelným hereckým výkonům. Existují ovšem i takové snímky, které zůstanou v povědomí diváků z naprosto opačného důvodu. Přinášíme vám pokračování filmového žebříčku z opačného konce spektra. A pozor! Jedná se výhradně o filmy z českých produkcí.
O nejhůře hodnocených filmech všech dob jsme pro vás psali nedávno v tomto článku. Ovšem byla by velká škoda nezmínit i další počiny, u kterých se tvůrcům povedlo opomenout snad všechny aspekty dobrého a divácky příjemného filmu. Na paškál jsme si tentokrát vzali výhradně české snímky. Kterým filmům se tedy podle našeho mínění raději obloukem vyhnout?
Playgirls (1995)
Režisér Vít Olmer jako kdyby si snad liboval v natáčení podprůměrných až bizarních filmů a seriálů. Příkladem jeho tvorby může být seriál „Policajti z předměstí”, který mnoho hodnotících na ČSFD označilo za dno televizní zábavy.
O moc lépe si nevedla ani jeho eroticky laděná komedie Playgirls. Natočeny byly v roce 1995 dokonce dva díly a nutno poznamenat, že ani jeden se nedočkal nadšených ovací. Děj byl zpracován podle knižní předlohy Vladimíra Párala a točí se kolem idey tří mladých dívek založit erotický salón pro solventní klienty. Dívky se pustí do kolotoče intrik, z nichž není cesty zpět.
Diváci se opřeli především do režie samotného Víta Olmera, který podle nich poměrně zajímavou předlohu Vladimíra Párala svou vlastní invencí potopil na samotné dno. Když si připočtete slabé herecké výkony a nesmyslné prostřihy, bude vám naprosto jasné, proč film nezabodoval. Na zmíněném webu ČSFD získal první díl Playgirls 12 % a pokračování Playgirls 2 dokonce pouhých 7 %.
Panic je nanic (2006)
Hlavními hrdiny filmu režiséra Iva Macharáčka jsou tři šestnáctiletí kamarádi Jirka, Vašek a Honza. Vyráží spolu na prázdniny a rádi by konečně přišli o „poctivost“. V hospodě v zapadlé vesnici potkávají čtyři děvčata podobného věku, od kterých si slibují pomoc s jejich „problémem”. Stanou se z nich díky krásné Lence konečně muži?
Cílem tvůrců bylo pravděpodobně natočit oddechovou svěží komedii na způsob filmů „American Pie”. Ovšem když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Především ve chvíli, kdy si mnoho diváků v internetových diskuzích u tohoto snímku stěžuje na absenci humoru. A uznejte, že máte-li natočit komedii, je kvalitní situační humor přímo nezbytný. Neoslnily bohužel ani herecké výkony a jediné, co si vysloužilo divácké pochvaly, byla příjemná hudba kapely UDG a nesporné fyzické půvaby mladé Šárky Vaňkové.
Jak ukrást Dagmaru (2001)
Třeskutá komedie o agentovi 007 pocházejícím z českých končin si vysloužila hodnocení 10 %. Hlavní roli nemotorného „muže pro zvláštní operace” svěřil režisér Jaroslav Soukup svému jmenovci Jaroslavu Sypalovi.
Zda to byla dobrá volba posuďte sami po přečtení hodnocení na ČSFD, které napsal uživatel Radyo: „Co je moc, to je moc, ale toto už je přespříliš. Jaroslav Soukup překročil veškeré překročitelné hranice. Navrhuju obnovení trestu smrti, protože tohle je naprosto cílené sadistické týrání diváků! Přičtěte k hnusu trapnost, znásobte svinstvem a jste asi tak na 1/10 cesty k výsledku, jehož režisér dosáhl.”
Cool girl! (2023)
A máme tu jeden z filmů, který nám ještě nestihl ani pořádně vychladnout. Cool girl! měl totiž premiéru teprve v minulém roce. Snímek se postaral o velkolepou propagaci a vsadil v hlavních rolích nikoliv na zkušené a oblíbené české herečky, ale na tiktokerky a influencerky. Konkrétně můžete vidět Annu Šulcovou, Dominique Alagiu a Kristal Shine. Vedle nich se na plátně objeví například Kateřina Brožová nebo Filip Blažek.
Tři mladé hrdinky, tři velké sny a jedna soutěž, která může všechny tyhle sny splnit. Klavíristka Anet (Kristal Shine), atletka Marta (Dominique Alagia) a tanečnice Tina (Anna Šulcová) stojí na startovní čáře dospělých životů. Mají své touhy a naděje, ale do jejich příběhů se také promítají rodinné problémy či milostné trable. Každá z trojice dívek se přihlásí do soutěže Cool Girl s nadějí, že vítězství by mohlo pomoci nasměrovat jejich život správným směrem.
Ačkoliv měly hlavní postavy tříměsíční workshop herecké průpravy, nejvíce jsou ve filmu kritizovány právě jejich značně nepřesvědčivé výkony. Hned za nimi se ovšem pod drobnohled kritických diváků dostal nelogický scénář se špatně napsanými dialogy a naivním poselstvím.
Zdroje: csfd.cz, Wikipedie, Instagram