Březen v kině: Žebříček filmů s nejvyššími výdělky
Březen v kinech otevřel dveře širokému spektru filmových žánrů, od očekávaných blockbusterů po nezávislé filmové projekty. Zatímco některé filmy se na pokladnách kin setkaly s bouřlivým aplausem a vysokými tržbami, jiné narazily na méně příznivý příjem a staly se nechtěnými propadáky. V našem článku se podíváme na březnové kinopremiéry, které si zaslouží pozornost. Zjistíme, které dílo se stalo králem pokladen s nejvyššími výdělky, a který film byl naopak typickým příkladem kinematografického neúspěchu.
Film Sladký život
Ve filmu sledujeme příběh hokejového reprezentanta Rosti Berana (Vladimír Polívka), který je vzorem mužnosti. Jeho život se točí kolem luxusu, rychlých aut a mladých milenek, přičemž si klade za pravidlo nezaplétat se s ženami staršími třiceti let. Jeho finanční situace a titul mistra světa mu poskytují pocit absolutní nedotknutelnosti a superiority.
Nicméně jeho idylický život se obrátí vzhůru nohama po neočekávaném zdravotním kolapsu během chvíle s atraktivní blondýnkou, což vyústí v potřebu transplantace srdce. Rosťa postupně poznává, že život „obyčejných“ lidí může být stejně plný a bohatý jako pravá láska k ženě, která má přes třicet.
Film dosud vydělal přes 21 milionů korun a od diváků sklidil smíšené reakce. Někteří jej považují za typický komerční produkt, který sice zaplní kinosály, ale jeho příběh z paměti diváků rychle vyprchá. Přestože herecké výkony a režie jsou na solidní úrovni, někteří kritici poukazují na to, že film k závěru sklouzává do sentimentu, který se odděluje od jeho původně již přeslazeného základu.
„Animák“ Kung Fu Panda 4
Hlavní postava animované série Kung Fu Panda, Po, si již opakovaně dokázala, že si titul „Dračí bojovník“ opravdu zaslouží. Díky vedení Mistra Šifu se Po neúnavně snaží zachovat mír ve svém domovském Údolí klidu. Avšak teď před ním stojí nová výzva – jeho mentor, Mistr Šifu, se rozhodl, že by Po měl povýšit na duchovního vůdce údolí a zároveň vybrat svého nástupce v roli Dračího bojovníka.
Tato představa se Po nelíbí, protože si uvědomuje, že o duchovním vedení ví méně než co věděl o kung fu na začátku své cesty. Plány na výběr nového ochránce Údolí klidu jsou však narušeny příchodem mocné čarodějnice, která se dokáže proměnit v kohokoliv a pochází z původu chameleóna.
Film si v českých kinech za březen vydělal 29 milionů korun a celosvětově přes 600 milionů Kč. Jeho recenze jsou smíšené. Někteří oceňují, že i když snímek nenabízí výrazné novinky v žánru, podařilo se tvůrcům znovu oživit oblíbenou postavu a nabídnout zábavný příběh, který osloví diváky všech věkových kategorií. Přestože by někteří kritici uvítali větší odvahu a inovace ve scénáři, Kung Fu Panda 4 je stále úspěšným pokračováním, které baví jak nové, tak i stávající fanoušky.
Film Gump – jsme dvojka
Film Gump – jsme dvojka navazuje přímo tam, kde skončilo předchozí dobrodružství. V tomto pokračování nás hlavní zvířecí hrdina Gump společně se svým nezaměnitelným společníkem, Béďou Kozím Bobkem, provede příběhem, který pro ně byl již dávno předurčen osudem. Na rozdíl od jeho poněkud melancholičtější první části se ve filmu Gump – jsme dvojka mohou diváci těšit na řadu humoristických scén ze zvířecího světa. Kromě hlavního hrdiny se také představí nová postava, psí slečna Jenny v roli Gumpovy sestry Kytičky.
Dosud film vydělal 8 890 053 Kč, přičemž je v kinech od 28. března. Recenze jsou smíšené, nicméně tento unikátní český rodinný film se zvířecími hrdiny byl diváky označen za fenomén v kategorii pro maminky s dětmi ve věku 7 až 10 let. Podle kritiků jde o mimořádný zážitek, který mohli čeští diváci zažít během letošních Velikonoc. Kinosály po celé republice byly plné dětí a jejich rodičů, kteří se radují z komických scén a silného příběhu.
Film se dotýká vážných témat, jako je cesta přes duhový most a různá zranění, jak lidská, tak zvířecí. Tyto motivy jsou zpracovány s velkou citlivostí a bez snahy o emocionální manipulaci diváka, což je považováno za významný přínos celého díla. Na druhou stranu, některým divákům může vadit neobvyklá vizuální úprava filmu a poněkud přehnaná charakterizace některých postav. Přesto jsou tyto nedostatky vyváženy noblesními záměry tvůrců a celkově film nabízí kvalitní rodinnou zábavu s hlubším poselstvím.
Film Manželé Stodolovi
Film inspirovaný skutečným případem z České republiky vypráví příběh mladého páru, Jaroslava a Dany, žijícího v malé vesnici, kde se všichni znají. Představa snadného zbohatnutí je přivede k pokusu o okradení jejich starého, osamělého souseda, kterého Jaroslav v průběhu loupeže zabije. K jejich překvapení považuje policie starcovu smrt téměř ihned za nešťastnou náhodu a případ dále neřeší. To vede manželský pár k přesvědčení, že senioři mohou být snadným cílem nejen pro krádeže, ale i pro vraždy.
Dana rychle získává chuť k moci nad svými oběťmi a pocit vítězství nad zákonem, zatímco Jaroslav stojí před rozhodnutím opustit ji, avšak nedokáže se odhodlat a musí čelit důsledkům jejich společných zločinů. Brutální vraždy, které spolu spáchali, jsou odrazem závislosti a vzájemné manipulace, z níž se nikdo nemůže vymanit jako vítěz.
Film zaznamenal tržby ve výši 10 489 502 Kč a sklízí pozitivní recenze. Představuje českou odpověď na trend True Crime, který ve filmovém průmyslu popularizoval Netflix. Manželé Stodolovi jsou jedním z prvních příkladů tohoto žánru v české kinematografii. Režisérovi Petru Hátlovi se v jeho celovečerním debutu podařilo suverénně vyprávět příběh. Jeho hlavní představitelé, Hájek a Žáčková, podávají vynikající herecké výkony.
Film je vizuálně působivý a atmosférický a přestože disponoval omezeným rozpočtem, což je patrné hlavně z nedostatečné mediální propagace, dokazuje, že česká kinematografie je schopna produkovat kvalitní a originální díla různých žánrů.
Zdroj: csfd.cz, kinobox.cz, kinomaniak.cz