Kvíz pro filmové fanoušky: Přiřaďte filmového hrdinu ke klasickému českému filmu
Říká se „co Čech, to muzikant“, směle by se ovšem toto rčení dalo přepsat na „co Čech, to filmový umělec“. Značí to tedy alespoň množství snímků, které každoročně české produkce pošlou na obrazovky a do kin. Pojďte se společně s námi podívat právě na ty české filmy, které mají nějaké to svoje NEJ. V závěru si pak můžete udělat zajímavý kvíz o hlavních postavách českých filmů.
Ve filmech platí – tak jako v každém umění – že sto lidí bude mít vždy sto chutí. To, co jeden člověk bude považovat za nejlepší snímek všech dob, může jiný odsoudit jako nudnou podívanou. Existují však samozřejmě i měřítka, podle kterých lze české filmy objektivně porovnat.
Připravili jsme pro vás pár snímků, které mohou směle nosit punc „NEJ“.
Nejlépe hodnocený český film: Pelíšky
Pro mnohé z nás asi nebude velkým překvapením, že právě tento snímek režiséra Jana Hřebejka většina uživatelů webu ČSFD hodnotí jako ten nejlepší tuzemský. Zábavná komedie, co v závěru divákovi zhořkne, byla natočena v roce 1999 a může se pochlubit hodnocením 91 %.
Pelíšky byly natočeny podle knižní předlohy Petra Šabacha s úderným názvem „H*vno hoří“. Děj asi žádnému z Čechů není třeba dlouze představovat. Společně se při sledování totiž podíváme do průměrné rodiny žijící v šedesátých letech. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin.
Ve filmu nezapomenutelným způsobem zazářila taková jména jako Miroslav Donutil, Eva Holubová, Simona Stašová nebo Bolek Polívka a Jaroslav Dušek. Nelehkou hereckou úlohu tu ovšem měla také Emília Vašáryová, která dokonce režiséru Hřebejkovi propůjčila pro natáčení svou vlastní vzpomínku. Po smrti matky totiž stejně jako Jindřiška prý chodila truchlit do její skříně.
Nejrychleji natočený český film: Krysař
Natáčení celovečerních filmů zpravidla zabere měsíce, v minulosti možná i celý rok. Mnohé scény je třeba natočit z několika úhlů a navíc se podle přání režiséra upravují k dokonalosti. Když však František Antonín Brabec tvořil snímek „Krysař“, byl co se týče délky natáčení opravdu velmi úsporný.
Snímek byl hotový za necelých 24 hodin, což mu vyneslo dokonce zápis v Guinessově knize rekordů. Ačkoliv Krysař nezaujal natolik, aby mu diváci přisoudili více než pouhých 34 % na ČSFD, tento obdivuhodný rekord mu asi jen tak někdo neodpáře.
Nejdelší český film: Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie
V tomto případě nemůžeme hovořit o filmu jako takovém. Zmíněný snímek je dokumentem, avšak se stopáží neuvěřitelných 335 minut se do našeho článku zkrátka dostat musel. V roce 2019 ho natočil režisér Karel Vachek. A co v něm uvidíme?
Dokument prozkoumává současnou politiku i umění. Padesát let od pražského jara a třicet od sametové revoluce bilancuje společenský vývoj. Středobodem dění je sborovna katedry dokumentu pražské FAMU, odkud autor pomyslně řídí svůj filmový vesmír a kam si po dvacet pět let své dosavadní pedagogické kariéry zval a natáčel významné současníky i svoje studenty.
Nejnavštěvovanější český film: Tankový prapor
Po tomto titulu jistě touží většina filmových tvůrců. Kdo by si nepřál, aby jeho snímek lámal rekordy právě v návštěvnosti kin. Podle žebříčku webu Kinomaniak.cz si v této kategorii drží již léta prvenství Tankový prapor.
Československá komedie natočená podle předlohy Josefa Škvoreckého o vojákovi jménem Danny Smiřický přitáhla do kin celkem 2 022 300 diváků. Tomu samozřejmě odpovídaly i tržby filmu. Ty se vyšplhaly na 25 887 030 korun, což byla v roce 1991 až astronomicky vysoká částka.
Poznáte český film podle fotografie jednoho z hlavních hrdinů?
Své znalosti si můžete nyní otestovat v tomto kvízu!
- Začneme zlehka. V jakém českém filmu se setkáváme s postavou válečného invalidy Krause?
a) Musíme si pomáhat
b) Pelíšky
c) Fany
d) Černí baroni
- Aňa Geislerová si zahrála jednu z manželek českého prezidenta. Ve kterém filmu?
a) Občan Havel
b) Odcházení
c) Havel
d) Kráska v nesnázích
- S postavou malého dobrodruha Jirky (viz foto) se setkáme ve filmu:
a) Cesta do pravěku
b) Páni kluci
c) Bylo nás pět
d) Ať žijí duchové
- David Švehlík si zahrál spisovatele Josefa, kterého trápí závislost na alkoholu. Víte, o jaký film se jedná?
a) Úsměvy smutných mužů
b) Muži v naději
c) Ženy v pokušení
d) Bony a klid
- Ester Geislerová a Veronika Žilková ztvárnily matku a dceru v zábavné komedii o vztazích a seznamování z roku 2019. Jak se film jmenuje?
a) Ženy v běhu
b) Seznamka
c) Krajina ve stínu
d) LOVEní
- Muž na fotografii je hlavní postavou ve filmu:
a) Oznamuje se láskám vašim
b) Vítr v kapse
c) Tankový prapor
d) Jáchyme, hoď ho do stroje
- Ze kterého filmu pocházejí postavy otce a syna Kroupových, které vidíme na obrázku?
a) Což takhle dát si špenát
b) Marečku, podejte mi pero
c) Kolja
d) Návštěvníci
- Leo Popper tráví s rodinou chvíle pohody v chalupě převozníka Proška na břehu Berounky. V jakém filmu se to odehrává? Napoví vám fotografie.
a) Ostře sledované vlaky
b) Vesničko má středisková
c) Smrt krásných srnců
d) Krakonoš a lyžníci
- Krásné plážové volejbalistky Petru Hřebíčkovou a Denisu Nesvačilovou mohou diváci vidět v české komedii Petra Kolečka. Víte její jméno?
a) Bezva ženská na krku
b) Ženy v pokušení
c) Instalatér z Tuchlovic
d) Přes prsty
- Ze kterého filmu pochází fotografie těchto čtyř nejlepších kamarádů?
a) Vratné lahve
b) Matka v trapu
c) Prvok, Šampón, Tečka a Karel
d) Pepa
Výsledky kvízu: 1b, 2c, 3a, 4a, 5d, 6c, 7b, 8c, 9d, 10c
Zdroje: autor, kinomaniak.cz, csfd.cz