Co se dělo v ústavu z „To se vysvětlí, soudruzi“: Podivnosti s mentální energií, léčitelství a proutkaření
Česká televize v posledních letech dokazuje, že se nebojí vyrazit na obrazovky se zajímavými seriály. Jeden z jejich posledních pokusů je komediální cyklus s názvem „To se vysvětlí, soudruzi“ a zavádí nás do normalizačního období. Ocitáme se ve fiktivním Ústavu paranormálních jevů. Neměl snad něco společného s Psychoenergetickou laboratoří?
Hlavní postavou seriálu je David, ztvárněný Jiřím Macháčkem, jež dostal zajímavý úkol – vyšetřovat paranormální jevy. Když k tomu připočteme, že za zdi ústavu, ve kterém pracuje, „zuří“ 80. léta, vypadá to na docela slušnou podívanou. Jenže seriálovému Davidovi se do toho vůbec nechce. Na žádné nadpřirozeno totiž nevěří.
Děj se začne zajímavým způsobem vyvíjet, když dostane David nového kolegu – přemotivovaného nováčka Vojtu v podání talentovaného mladého umělce Jana Ciny. Podaří se snad Vojtovi posunout hranice Davidova myšlení a přesvědčit ho, že všechno se nedá racionálně vysvětlit?
Ústav paranormálních jevů má reálný základ
Oním předobrazem seriálového ústavu byla Psychoenergetická laboratoř (PEL) založená v roce 1978 při fakultě Českého vysokého učení technického. Za jejím založením stojí profesor matematiky a fyziky, bývalý ministr školství František Kahuda.
Ten kromě přírodních věd jako je fyzika studoval pedagogiku a významně se zaměřil na aspekty učení. Jeho známý výzkum nesl název Mentální zrání mládeže. Zkoumal všechny faktory, které se podílejí na učení jedince a na jeho procesu výchovy. Zavedl pojem mentální energie, která měla být v problematice výchovy hlavním hybatelem.
Co to znamená v praxi?
Profesor Kahuda byl přesvědčen, že lidské myšlení lze měřit. Především schopnost učení. Ona mentální energie měla být neznámým a vrozeným faktorem, který má člověka předurčit ke schopnosti více či méně nabývat vědomosti a ovlivňovat realitu pouhou myšlenkou.
S první částí tvrzení se jistě nedá nesouhlasit. Každý jedinec má pravděpodobně geneticky danou přirozenou inteligenci i úroveň kognitivních (poznávacích) schopností. Zmíněný profesor si však stál za tím, že je možné změřit v lidském mozku přesné lokace učení a poznání a následně nahlédnout do tajemství lidské mysli pomocí přístrojů a měření.
Tohoto tvrzení se chytly také různé podskupiny senzibilů a vyznavačů paranormálních jevů. Myšlenka totiž měla mít i hmatatelnou moc a sílu. Například sílu léčit nebo hýbat věcmi.
Psychotronika jako nový obor
Celé toto odvětví zkoumající mentální energii bylo nazváno souhrnně psychotronikou. Kahuda věřil, že psychotronika může léčit a je odpovědí na takzvaná zázračná uzdravení. Právě zde se nám věda protíná s jakýmsi šamanstvím a léčitelstvím. Jenže kde končí fakta a začíná prostá fikce?
Zastánci tohoto oboru (včetně zmíněného Františka Kahudy) tedy věřili v sílu myšlenky. V kultivaci myšlení v takové míře, že dokáže hýbat skutečnou energií. Zkoumala jevy jako telepatie, telekineze nebo schopnost jasnovidectví, které se snažila vysvětlit čistě vědecky.
Proutkaření, jasnovidectví a těžba uhlí
Laboratoř PEL se svého času rozrůstala a vyvstala pochopitelně otázka, jak sehnat finance na provoz stále většího týmu. Navíc bylo podobné myšlení v době normalizace považováno za imperialistické a odporovalo myšlenkám socialismu. A pak hledal František Kahuda způsob, jak se začlenit do socialistického hospodaření.
A způsob se našel v hojně podporovaném těžebním průmyslu. Laboratoř podepsala například smlouvu se Severočeskými doly, kam poslala své telestetiky (lidově řečeno proutkaře), aby pomocí telepatie a energie místa pomohli vyhledávat ložiska k těžbě uhlí. Podíleli se i na bezpečnosti práce – odhalili totiž některá místa s rizikem propadů půdy.
Zázračné uzdravení umírajícího
Laboratoř Františka Kahudy spolupracovala i na zázračném léčení umírajících pacientů. Nejznámější je případ z roku 1982, který se odehrál v nemocnici ve Vimperku. PEL byla přizvána ke zkoumání pacienta umírajícího na karcinom žaludku. Byl mu operací vytvořen vývod, aby stolice mohla odcházet z těla ven mimo střeva.
Jenže rána po operaci se sama znenadání zacelila a tlusté střevo i konečník nemocného začaly z ničeho nic fungovat normálně. Psychoenergetická laboratoř ve svém výzkumu uvedla, že pacientovi se pár dní před neuvěřitelnou událostí vytvořilo na obličeji takzvané „stigma“, tedy kožní znaménko ukazující na významnou duchovní událost. Zázrak, náhoda, zásah vyšší moci, nebo právě mentální energie, která svou silou myšlenky pomohla uzdravit těžce nemocného pacienta?
Vědec nebo bolševický čaroděj?
Profesor Kahuda i PEL obecně si samozřejmě proti sobě poštvali celou řadu tvrdých odpůrců. Mnoho vědců i zástupců široké veřejnost rezolutně odmítlo, že by myšlenky skutečně měly takovou moc a navíc by se daly měřit. Pro své kontroverzní názory si Kahuda vysloužil přezdívku „Bolševický čaroděj“.
Zdroje: Duchovní univerzita bytí, mojevedectvi.cz, mystika.info, internetweek.cz, csfd.cz, wikipedie.cz, novinky.cz, idnes.cz