Smutný konec Škopka ze Slunce, seno: Stanislav Tříska zemřel v šatně divadla
Herectví není jednoduché povolání a vyžaduje především talent. Jedině s ním se vám může povést dostat se i bez odborné herecké vysokoškolské průpravy na prkna, která pro herce znamenají svět. Je to případ i herce, jehož si určitě budete pamatovat z úspěšné české filmové trilogie Slunce, seno… Stanislav Tříska zde zdatně sekundoval Heleně Růžičkové coby její manžel-podpantoflák. Byla to jeho nejvýraznější role, byť jich na divadle stvořil poměrně hodně. Jaký byl osud tohoto herce nejen komických úloh?
Stanislav Tříska zakotvil na Moravě, která se stala jeho druhým domovem. Tím rodným byla ale Plzeň, kde se 29. ledna 1933 narodil. Zprvu to vůbec nevypadalo, že by se jednou mohl ocitnout na divadelních prknech. Vyučil se totiž brašnářem a tímto řemeslem se začal živit. Jenže lidské osudy jsou kolikrát velmi klikaté.
Z Čech až na druhý konec republiky
Ve Stanislavovi odjakživa dřímala touha hrát a cestu ke splnění svého snu si našel. Věnoval se totiž ochotnickému divadlu, kde mohl svůj talent předvést v plné své kráse. Samozřejmě, že to neprošlo bez povšimnutí těch správných lidí, protože získal možnost ukázat, co v něm opravdu je, v Západočeském divadle v Chebu. Zde rozvíjel především svůj komediální talent.
Když bylo Třískovi třicet čtyři let, přestěhoval se do Zlína, tehdejšího Gottwaldova. Nastoupil do angažmá Divadla pracujících a vytvořil řadu nezapomenutelných rolí v Jánošíkovi, Macbethovi, Vánoční hře o narození Krista Pána, Švejkovi, Pokoušení, Konci masopustu či Smrti obchodního cestujícího. Zlínští pamětníci na něho vzpomínají jako na výraznou postavu tehdejšího divadelního ansámblu.
Stanislav Tříska na divadle, v televizi i ve filmu
Stanislav Tříska měl sice za domovskou scénu zlínské divadlo, ale působil zároveň v televizi a příležitost dostal i ve filmu. Debutoval ve snímku Strakatí andělé z roku 1964. Zahrál si ve filmech Žirafa v okně (1968), Metráček (1971), Terezu bych kvůli žádné holce neopustil (1976), Indiáni z Větrova (1979), Kopretiny pro zámeckou paní (1981), Za humny je drak (1982), Třetí skoba pro Kocoura (1983) v produkci Filmového studia Gottwaldov. Většinou to byly vedlejší, leč výrazné role.
Vidět jste Třísku mohli i v oblíbených televizních seriálech a inscenacích. Rolí bylo okolo stovky, takže se nedá říct, že by si na nedostatek práce mohl stěžovat. Zahrál si v seriálech Slovácko sa nesúdi (1975), Přátelé zeleného údolí (1980), Bez ženské a bez tabáku (1980), Jahody na stéble trávy (1984) a především v seriálu Vlak dětství a naděje.
Zde vystupoval po boku Heleny Růžičkové. To bylo nejspíš herecky osudové setkání. Když se chystal první díl trilogie Slunce, seno, jahody, tak to byla právě Helena Růžičková, jež si Stanislava Třísku vybrala do role svého manžela Škopka. Ve svých padesáti letech se tak herec dočkal své životní role, která ho proslavila.
Rok 1989 přinesl významné společenské změny. Po sametové revoluci se z Gottwaldova stal opět Zlín, z Divadla pracujících zase Městské divadlo Zlín. I pro herce Stanislava Třísku to bylo období změn. V divadle se stal uměleckým šéfem, ale pak přistoupil na nabídku změny angažmá. Odešel do Prahy a stal se členem Činoherního klubu. Zde ale nepobyl moc dlouho, a to kvůli nemoci své ženy, takže se na zlínská divadelní prkna opět vrátil.
Stále se však objevoval i v televizi a filmu, protože právě devadesátá léta byla pro Stanislava Třísku herecky velmi plodná – Requiem pro panenku (1991), Nesmrtelná teta (1993), Největší z pierotů (1990), Dobrodružství kriminalistiky (1992), Konec velkých prázdnin (1996).
Smrt v divadelní šatně
Poslední rolí Stanislava Třísky byla postava Hrstky v úspěšném seriálu Zdivočelá země z roku 1997. řada herců sní o tom, že na divadelních prknech i zemřou. Byla by to přece krásná smrt, v místech, která mají nejraději. Stanislavu Třískovi se to vyplnilo.
Zemřel náhle ve své šatně v Městském divadle Zlín dne 23. října 1996. Bylo mu sotva 63 let. Uvedení televizního seriálu Zdivočelá země na televizní obrazovky se tak už nedočkal.
Zdroje: CSFD.cz, Novinky.cz