Největší trapasy Partičky: Kontroverzní tříhodinové vystoupení nakonec televize ukončila
Improvizační show Partička vysílaná na televizi Prima od roku 2011 svého času rozhodně rozvířila stojaté vody televizní zábavy. Její protagonisté přišli s úplně novým formátem. Žádný do puntíku připravený scénář, ale jen humor „teď a tady“. Ovšem jak známo, i mistr tesař se někdy utne. A v oblíbené Partičce bylo pár momentů, které se – jemně řečeno – nepovedly.
Pořad si vzal inspiraci z celosvětově úspěšného formátu Whose Line Is it Anyway. Je založený na improvizačních hrách a skečích čtyř herců, které jim během natáčení zadává moderátor. Pořad Partička byl pod stejným názvem dříve uveden na Slovensku, kde také slavil úspěch.
Původně bylo v plánu vysílat show ve spolupráci s televizí Nova. Stanice však požadovala posunutí natáčení o půl roku, a to proto, že dva z hlavních protagonistů (Richard Genzer a Michal Suchánek) v tu dobu na Nově vystupovali ve vlastní talk show Mr. GS. Začali proto hledat jinou stanici a nakonec uzavřeli spolupráci s Prima Cool.
První díl úspěch neměl. Sledovanost zvedl Genzer v tangách
Úplně první díl byl odvysílán 18. března 2011, neměl ovšem zdaleka takový úspěch, jaký se předpokládal. Sledovanost byla mizivá a proto se uvažovalo o pozastavení projektu. Propagaci však výrazně pomohly sociální sítě.
Richard Genzer totiž uvedl, že pokud bude mít na Facebooku stránka Partičky 100 000 fanoušků, zatancuje v Celetné ulici v Praze jen v tangách. Genzer svůj slib splnil, tančil u tyče za bílého dne a mezi kolemjdoucími. Ve sporém oděvu převedl odvážný sexy tanec za doprovodu skladby Y.M.C.A. skupiny Village People.
Partička se ne vždy trefila do vkusu
Většina improvizačních her byla dobře provedena a pobavila nejen diváky v sále, ale také ty u televizních obrazovek. Bezprostřednost hlavních aktérů bodovala a jejich nesporný situačně-improvizační talent nezůstal bez odezvy. V Partičce se ovšem objevily i takové skeče, které fanoušci zábavného pořadu hodnotili jako slabé nebo dokonce nevhodné. Pojďme se spolu na tyto případy podívat.
Generál Péťa – rasismus a násilí
Příkladem hry, která vyvolala na sociálních sítích rozruch a rozporuplné reakce, může být skeč nazvaná Generál Péťa. Princip je prostý. Všem třem improvizátorům byly zavázány oči a do studia přišel tajemný host z řad českých celebrit. V tomto případě se jednalo o Tatianu Vilhelmovou. Herci „zbaveni zraku“ jí mohli pokládat otázky, na které se dá odpovědět jen ANO nebo NE. V případě, že skupina nasbírá osmkrát NE, přichází na scénu Generál Péťa.
Oním generálem byl herec tmavé pleti, jehož úkolem bylo fyzicky potrestat toho herce, který se dopustil špatné odpovědi. Nutno říci, že je skutečně nešetřil. Například Michal Suchánek dostal ránu velmi blízko intimním partiím. Celá scénka vyvolala spíše rozpaky a ne salvy smíchu.
Korunu všemu dala po odkrytí identity Tatiana Vilhelmová, která pronesla: „Já tedy nejsem rasista, ale ON je mlátil? To mi přišlo divné.“ Své si ke kontroverznímu vystoupení řekli i komentující diváci na Facebooku.
„Myslím, že vtípky Partičky už nějaký ten pátek jsou na úrovni suterénu. Ale lid to chce, lid to baví…,“ uvedl jeden z komentujících. „Tohle bylo trapný. Mám ráda starou Partičku a toto se mi nelíbilo. A ještě je mlátit někdo tmavé pleti, co to je? Provokace?” Nebral si servítky další z nich.
Richard Genzer jako nešikovný hadač
Máme tu i příklad hry, která nakonec nemohla být v televizi odvysílána a diváci ji tak nikdy neviděli. Jednalo o hru Blázni. Jeden z herců (v tomto případě Richard Genzer) představoval lékaře na psychiatrii. Ostatní se domluvili na „své diagnóze“. Tedy na určité rutině pohybů nebo slov vykonávaných za určitých okolností. Úkolem Genzera bylo odhalit onen klíč k jejich chování.
V tomto případě byla diagnóza „když se Richard posadí, všichni budeme předvádět psa“. Genzer ovšem pravděpodobně vůbec nepochopil zadání (případně bylo možná špatně vysvětleno) a krátká skeč se protáhla na tři hodiny. Poté byla improvizace zastavena a nikdy nebyla do pořadu Partička zařazena.
Zprávy pro neslyšící
Další poměrně nekorektní hra nesla název Zprávy pro neslyšící. Pamatujete si, jak před několika lety bylo v televizi okénko s tlumočníkem zpráv do znakového jazyka? Tak právě z toho si zmíněná scénka měla dělat legraci.
Humor obsahující zesměšňování lidí s postižením je vždy trochu na hraně dobrého vkusu a jinak tomu nebylo ani v tomto případě. Lidem se nelíbilo ponižující pojetí znakového jazyka ani parodické napodobení mluvy neslyšících v podání Michala Suchánka.
„Celá Partička mi už přijde trapná…. kouknu jen občas a nikdy, bohužel, ani nedokoukám celé… Promiňte..,“ prohlásila na stránce Partičky jedna z komentujících dam.
Zdroj: autor, Fanouškovská stránka na Facebook.com – La Partička