AZ-kvíz Junior: Tyhle otázky pro žáky 6. a 7. tříd pořádně potrápí i dospěláky. Všechny uhádne málokdo
V pořadu AZ-kvíz vysílaném na České televizi od roku 1997 nejde ani tak o pohádkovou výhru jako spíše o jistou prestiž na poli všeobecných znalostí. Soutěžící se tu musí proklestit přes mnohdy nelehké otázky a propojit tři strany hracího trojúhelníku. Televizní soutěž je ovšem po léta oblíbená i mezi diváky. Není tedy divu, že v roce 2004 přišla Česká televize s odnoží AZ-kvíz Junior. Nenechte se ovšem zmást. I v této verzi se objevují otázky, které vás pěkně potrápí.
AZ-kvíz Junior se natáčí v brněnském studiu České televize. Účastnit se mohou děti ze 6. a 7. tříd základní školy, nebo studenti víceletých gymnázií navštěvující odpovídající ročníky. Tedy primu a sekundu. Cílem hry je stejně jako u klasického AZ-kvízu prověřit vědomosti soutěžících napříč jednotlivými obory a zájmovými okruhy.
Pravidla soutěže
AZ-kvíz junior má v každé epizodě čtyři soutěžící. Ti se po dvou utkají v základních kolech. Ten, kdo jako první pomocí správných odpovědí a losování o volná pole propojí tři strany trojúhelníku, postupuje do finále. Zároveň je každé kolo ohraničeno daným časovým limitem. Pokud se propojení ani jednomu ze soutěžících nepodaří, vyhrává ten s větším počtem zabraných polí.
Na rozdíl od „dospěláckého“ AZ-kvízu se ovšem mohou spolu utkat jak vítězové, tak poražení z jednotlivých finále, a to v následující epizodě nazvané „velké finále„. A výherci jednotlivých kol samozřejmě postupují až ke vytouženému bankomatu. Pod šedými políčky se tu ovšem neskrývají peníze, ale věcné ceny.
Vedle znalostí musíte mít i strategii
Nabušené znalosti z naučných dokumentů a encyklopedií však nejsou tím jediným, co budete pro vítězství v AZ-kvízu potřebovat. Důležitá je také strategie k propojení stran hracího pole. Několikrát jsme v minulosti mohli vidět, že vyhrál divák, který měl méně správných odpovědí. Pokud zhlédnete několik dílů, jistě si všimnete, že mnoho soutěžících začne ve středovém poli, odkud mají největší šanci větvení do protilehlých stran. Jako druhá nejoblíbenější varianta se zdá být začátek na středu spodní strany.
Zajímavosti z natáčení AZ-kvízu
Do roku 2023 se každý soutěžící musel po přihlášení podrobit testu všeobecných znalostí a pohovoru s dramaturgy pořadu. V testu bylo nezbytné pro postup před kamery získat alespoň 50 % správných odpovědí. Toto pravidlo však bylo 1. června loňského roku zrušeno.
Není nutné, aby byl soutěžící občanem České republiky, musí však na zadané otázky samozřejmě odpovídat výhradně česky.
Jedná se o nejdéle vysílaný soutěžní pořad v České republice.
Na postech moderátorů AZ-kvíz Junior se střídají Jan Adámek, Aleš Zbořil, Eva Machourková, Marta Ondráčková a Peter Strenáčik.
Jak podle AZ-kvízu, tak podle AZ-kvízu Junior byla vytvořena velmi oblíbená stolní hra pro domácí použití.
Moderátor Aleš Zbořil se v rozhovoru pro Lidové noviny v roce 2017 podělil o svůj soukromý názor na to, proč je AZ-kvíz i přes relativně nízké finanční odměny stále takovým fenoménem.
„Myslím, že je to dáno třemi faktory. Má jednoduchá pravidla, která hned každý pochopí. Roli hraje také taktika. V mnoha soutěžích je více hráčů a odpovídá se na kvízové otázky, málokdy jsou ale v interakci. Zato v AZ-kvízu musí reagovat jeden na druhého. A je to i tím, že diváci mohou hrát s námi, v obýváku nebo v hospodě. Mají pět vteřin na to, aby si také zkusili odpovědět,“ uvedl.
Otestujte se v našem kvízu
Domníváte se, že učivo 6. či 7. třídy máte dokonale v malíčku? Pojďte si to spolu s námi ověřit v zábavném testu. Určitě nám napište do komentářů, jak jste si vedli.
1) Jeden z druhů rejnoka se nazývá:
a) parejnok obecný
b) parejnok elektrický
c) arejnok sladkovodní
d) parejnok mořský
2) Nejpočetnějším živočišným druhem jsou:
a) savci
b) ptáci
c) prvoci
d) hmyz
3) Která část rostlinné buňky obsahuje zelené barvivo?
a) jádro
b) cytoplazmatická membrána
c) chloroplasty
d) mitochondrie
4) Samice od kapra se jmenuje:
a) jikernačka
b) kapřice
c) karasice
d) mléčnice
5) Do kterého podkmene patří kruhoústí, paryby, ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci?
a) bezobratlí
b) obratelníci
c) cévnatci
d) obratlovci
6) Které ovoce z uvedených má nejvyšší kalorickou hodnotu?
a) avokádo
b) jahody
c) rybíz
d) ananas
7) Žížala ke své regeneraci používá:
a) regenerační žlázy
b) opasek
c) kruhový povrch kůže
d) ocasní část
8) Záhadu Psa baskervillského odhalil:
a) Sherlock Holmes
b) Moriarty
c) Hercule Poirot
d) Colombo
9) K čemu došlo 26. 7. 1969?
a) spadla nad Evropou Železná opona
b) zemřel J. Stalin
c) přistál první člověk na měsíci
d) první družice obletěla planetu Zemi
10) Nejvyšší hora Karpat se jmenuje:
a) La Om
b) Hoverla
c) Chmelová
d) Gerlachovský štít
11) Kde žil matematik a fyzik Isaac Newton?
a) v USA
b) ve Velké Británii
c) v Austrálii
d) v Kanadě
12) Hlavní město Estonska se jmenuje:
a) Vilnius
b) Riga
c) Tallinn
d) Vecaki
Správné odpovědi: 1B, 2D, 3C, 4A, 5D, 6A, 7B, 8A, 9C, 10D, 11B, 12C
Zdroj: csfd.cz, ceskatelevize.cz, decka.ceskatelevize.cz, dotyk.cz, lidové noviny, Youtube.cz