Nejlehčí otázky z AZ-kvízu, na kterých si soutěžící vylámali zuby. Měli byste znát odpověď na všechny
AZ-kvíz je soutěžní televizní pořad, který se na obrazovkách drží celých dvacet sedm let. I přesto, že si odtud soutěžící nemohou odnést miliony, na účast v této soutěži se čeká i tři roky. Než se rozhodnete přihlásit, vyzkoušejte si v našem kvízu ty jednodušší otázky, které v pořadu zazněly. Jistě je zvládnete!
Už podle názvu můžete usoudit, že pokud chcete vyhrát v soutěži AZ-kvíz, musíte prokázat všeobecné znalosti od A do Z. Ovšem ani to nemusí na vítězství stačit. Stejným dílem je důležitá i strategie. Kde začít, jak zablokovat soupeře a kdy zvolit losování, kde spíše než IQ využijete pořádně rychlý postřeh…
Krátce k pravidlům
Vzhledem k tomu, že je AZ-kvíz nejdéle vysílanou televizní vědomostní soutěží, předpokládáme, že jste některý z jeho dílů určitě viděli. Proto si pravidla vysvětlíme jen velmi krátce. V každém díle se v základním kole utkají dva soutěžící, kteří volí pole označené písmeny a následně odpovídají na otázky skrývající se pod nimi. Podrobněji jsme se pravidlům věnovali například v našem článku o AZ-kvízu Junior. Můžete si ho přečíst zde.
Odpovědět na všechny položené otázky ale nestačí, musíte totiž také propojit tři strany herního trojúhelníku. V případě, že ani jeden z hráčů odpověď neví, políčko zešedne a následně si o něj mohou oba zalosovat. A jak jsme uvedli v úvodním odstavci, někdy vyhrály hbité prsty nad hlavou plnou znalostí.
Legendární AZ-kvízový souboj
Takovým příkladem může být dnes už zlidovělé video z dílu, kde o postup do finále a následně k bankomatu bojovala paní Jarmila a pan Jakub. Přestože Jakub neznal většinu správných odpovědí, zvítězil nad evidentně silnější soupeřkou pomocí zmíněného losování. Inu, jak říká sám název videa – I takhle se dalo někdy vyhrát.
Nejvyšší výhra v historii AZ-Kvízu
Pokud se vám podaří uspět v základním kole, putujete do finále, kde se musíte utkat s vítězem druhého základního kola. Postup je prakticky stejný. Kdo první propojí tři strany trojúhelníku, má otevřenou cestu přímo do bankomatu.
Zde hráč uvidí na obrazovce před sebou šestiúhelník s devatenácti hracími políčky. Po něm se pohybuje a třikrát může zastavit na libovolném z nich. Pro účinkujícího mají všechna pole stejnou barvu, pro diváka u obrazovky jsou však barevně odlišena.
Pod šedo-bílým polem se ukrývá 100 Kč nebo 500 Kč, modré má hodnotu 1000 Kč či 2000 Kč, oranžové 5000 Kč a červené pole označuje zvláštní prémii, která se mění.
S dosud největší výhrou odešel jeden ze soutěžících v roce 2014. Odnesl si 27 000 Kč.
Moderátoři jsou stálice
Od počátku vysílání nás pořadem AZ-kvíz provází moderátorská dvojice Aleš Zbořil a Eva Machourková (dříve Brettschneiderová). Sám Aleš Zbořil, jehož tvář k AZ-kvízu neodmyslitelně patří, se v jednom z vysílání podcastu České televize k pořadu vyjádřil takto: „AZ kvíz byl vysmívaný nízkonákladový pořad z Brna. Původně ještě v roce 1995 vznikl jako kratochvíle pro středoškoláky. Až za dva roky se z toho stal soutěžní pořad, postupně pak i nedílná součást populární kultury a televizní zábavy.“
Peníze v AZ kvízu pro soutěžící nejsou motivace
V rozhovoru pro Lidové noviny z roku 2017 zase Zbořil prozradil, jaké soutěžící má on osobně nejradši a proč se podle něj do pořadu hlásí, přestože si po náročném klání mohou odnést třeba jen pár stokorun.
„Peníze rozhodně motivací nejsou. Mám rád soutěžící, co se přihlásí ze sportu, že si jen chtějí ověřit, co vědí a co ne. Nikdo neví všechno. Ptáme se ale na to, co by lidé vědět měli, nebo aspoň mohli,“ uvedl.
A otázku redaktorky, v jaké oblasti otázek by bodoval on sám, posléze odpověděl: „Nejjistěji se cítím v oblasti sociální komunikace nebo když se ptají na nějaké herce, filmy nebo divadelní hry, protože jsem vystudoval JAMU. Jakmile se ale otázka týká stromů nebo rostlin, netuším, o čem je řeč.“
Otestujte se v nejjednodušších otázkách z pořadu AZ-kvíz
I ty zdánlivě jednoduché otázky však mohou být chytáky, a proto jsme si pro vás připravili tento kvíz s deseti otázkami z kategorie méně náročných. Určitě se nezapomeňte pochlubit do komentáře, jak jste dopadli.
1) Jakým slovem na „A“ můžeme pojmenovat mladého člověka ve věku přibližně 13–19 let?
2) Písmeno „C“ označuje strom z čeledi borovicovitých, který je národním stromem Libanonu. O jaký se jedná?
3) Expresionistický obraz malíře Edvarda Muncha znázorňuje tvář v emoci strachu. V pozadí můžete vidět krvavé nebe. Řekněte název tohoto díla začínajícího písmenem „V“.
4) Slovem latinského původu na „E“ označujeme vyhnance či vyhoštěnce, tedy někoho, kdo musel nedobrovolně opustit vlast. Uveďte termín.
5) Jak se nazývá věda, která zkoumá jazyk, literaturu a ústní lidovou slovesnost národa v daném kulturním a historickém kontextu? Uveďte název na písmeno „F“.
6) Jednou z vedlejších postav v pohádce o Křemílkovi a Vochomůrce byl také tchoř. Řekněte jeho jméno na „Š“.
7) Výraz na „A“ označuje správce informačního systému, například internetové stránky, který má neomezená uživatelská práva. Jak se funkce jmenuje?
8) Uveďte jméno na „G“, které přísluší odvážnému trpaslíkovi se sekerou z trilogie Pán Prstenů.
9) Pod písmeny „ZK“ se ukrývá pomůcka pro denní ústní hygienu. Uveďte její název.
10) Uveďte název chemického prvku s počátečním písmenem „Ch“, který se mimo jiné používá v přípravcích na podporu hubnutí, protože potlačuje chuť na sladké.
Správné odpovědi: 1) Adolescent, 2) Cedr, 3) Výkřik, 4) Exulant, 5) Filologie, 6) Šuperka, 7) administrátor, 8) Gimli, 9) Zubní kartáček, 10) Chrom
Zdroj: csfd.cz, novinky.cz, ceskatelevize.cz, marriane.cz, lidovky.cz