Tajná bolest Dany Medřické: Divadelní představení odehrála v den, kdy pohřbila svého ročního syna
Herečka Dana Medřická zůstane nesmazatelně vryta v paměti televizních i divadelních diváků jako charakterní herečka s milým úsměvem – typická představitelka maminek a babiček. Málokdo přitom ví, že právě její mateřská role pro ni byla tou nejtěžší. Musela se popasovat se smrtí prvního synka a ještě téhož večera jít hrát do divadla.
Maminka herce Václava Vydry to v životě neměla lehké. Narodila se 11. července 1920, a tak si prošla všemi těžkostmi druhé světové války. Už od svých šesti let ale byla rozhodnuta, že se jednou stane herečkou, a tak si během válečných dní začala plnit svůj sen.
V roce 1940 začala hrát v divadle v Brně, pak přešla do Plzně a v roce 1945 stanula na jevišti Městského divadla na Královských Vinohradech. A v témže roce začala žít se svou velkou láskou – hercem Václavem Vydrou, který byl o 18 let starší.
Ztrátu syna Dana Medřická nepřekonala
Záhy Dana Medřická otěhotněla a v červenci 1946 se jí narodil syn. Jméno dostal po svém otci a rodina žila v poválečných měsících v lásce a harmonii. Medřická nepřestala hrát a dál vystupovala v divadle. Zdálo se, že je čeká skvělá budoucnost. Jenže v únoru 1947 přišla tragédie. Malý Vašíček zemřel. Nebyl mu přitom ještě ani rok.
Medřickou náhlá ztráta miminka zdrtila. O jejím zoufalství ale vědělo jen nejbližší okolí – v den chlapečkova pohřbu totiž večer šla podle původního plánu hrát do divadla. A diváci na ní absolutně nic nepoznali. Což mnoho svědčí o jejích hereckých kvalitách. Uvnitř ji ale smrt synka roztrhala na kusy.
„Smrt Vašíčka prvního máma nikdy nepřekonala. Ten pocit bezmoci a zoufalství zůstal hluboko v ní,“ napsal po letech její druhý syn Václav Vydra v knize Vaše Dana Medřická.
Dlouhé čekání a další smrt
Vzpamatovat se ze ztráty dítěte není snadné pro žádnou matku. Medřické s tím hodně pomáhala její profese herečky, kde její hvězda strmě stoupala a získávala role jak v divadle, tak i v televizi. Oporou jí byl hlavně milující manžel a nejbližší rodina. A ještě více by jí bývalo pomohlo, kdyby znovu otěhotněla. Ale to se nedařilo. Vytouženého dítěte se dočkala až o deset let později.
Konečně se zdálo, že se na rodinu usmálo štěstí. Chlapeček, pojmenovaný opět Václav, prospíval, rostl a byl zdravý. Ale idylka vydržela pouhých 13 let. Hereččin výrazně starší životní partner Václav Vydra totiž onemocněl a v roce 1979 zemřel. Vašík přišel o tatínka, Medřická o celoživotní oporu a lásku. Byla to pro ni další hrozná rána.
Krátký nový život
Dana Medřická byla nezlomná žena odhodlaná prát se s osudem. A tak se nad smrtí manžela nechtěla dlouho rmoutit – brzy nato začala žít se španělským ekonomem Artemiem Udartem, který byl jejím dlouholetým obdivovatelem. Cestovali spolu po Evropě a dokonce se vzali. Nová etapa jejího života ale skončila velmi záhy.
V roce 1983 náhle zemřela na infarkt. Bylo jí pouhých 62 let a pro okolí to byl obrovský šok. Nejvíc pak pro jejího syna: „Z ničeho nic se jí udělalo špatně. Odvezl jsem ji do nemocnice, kde mi řekli, že prodělala infarkt. O týden později zemřela,“ vzpomínal Václav Vydra mladší.
Osobní život Dany Medřické sice nebyl v mnoha ohledech snadný, ale přesto si ho uměla užívat naplno. A dokázala prozářit i životy nás všech, když ztvárnila nezapomenutelné role milujících maminek a chápajících žen. V divadle se proslavila zejména jako Erži Orbánová v Kočičí hře (zopakovala si ji 403×). Na obrazovkách zase zazářila v seriálech Tři chlapi v chalupě, Taková normální rodinka, F. L. Věk nebo Nemocnice na kraji města.
Svůj poslední seriál My všichni školou povinní už nedokončila.
Zdroje: super.cz, dotyk.cz, idnes.cz